FOK představuje 87. sezonu. Podpoří domácí hudebníky, vrátí se ale také zahraniční hosté

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK odhalil program 87. koncertní sezony v online pořadu FOK On speciál. Ve své aktuální dramaturgii se orchestr zaměřil na domácí hudebníky a ansámbly jako gesto podpory po více než roční pauze kvůli pandemii. „Chtěli jsme významnou část programu věnovat českým umělcům a podpořit tak naši kulturu na cestě zpět k normálu. Chceme primárně vyjádřit solidaritu a ukázat, že jejich umělecké úsilí má smysl,“ uvedl ředitel FOK Daniel Sobotka. Vrátí se ale také zahraniční hosté a vystoupí mnozí interpreti, jejichž plánovaná vystoupení byla v uplynulém roce odložena.

Sezonu zahájí 13. a 14. října koncerty šéfdirigenta Tomáše Braunera s klavíristou Lukášem Vondráčkem. Dvojice se po společném nahrávání Rachmaninovových klavírních koncertů nyní setká před publikem. „Považuji skoro až za zázrak, že se nám v této době podařilo společnými silami vytvořit několik nahrávacích projektů, za které jsem opravdu šťastný a myslím si, že zpětně poznáme, že to byl naprosto výjimečný čas, který jsme tomu mohli věnovat. A jedno z těchto natáčení bylo právě natáčení s Lukášem Vondráčkem, kterého, ač je to český muzikant, je dohnat po světě v podstatě nemožné. Jsem moc rád, že bychom v příští sezoně hned na začátku měli završit náš společný projekt, který je poměrně větších rozměrů, a že s námi sezonu bude zahajovat právě on,“ vyjádřil se šéfdirigent FOK Tomáš Brauner.

Vedle šéfdirigenta Tomáše Braunera a hlavního hostujícího dirigenta Jac van Steena se během sezony za dirigentským pultem setkáme s Andrejem Borejkem, který má k FOKu velmi blízký vztah nebo estonským dirigentem a skladatelem Kristjanem Järvim, který přiveze hudbu severu. Vrátí se také Michael Sanderling, který se zaměří na tři ztvárnění Dona Juana v hudbě. Dvořákovo Stabat mater uvede hlavní hostující dirigent Poznaňské filharmonie Łukasz Borowicz. Taktovky se ujme také bývalý šéfdirigent FOK Petr Altrichter, šéfdirigent Norského rozhlasového orchestru Petr Popelka, dále Jan Kučera, se kterým FOK spolupracoval již v minulosti, nebo Robert Kružík, který se ujme svátečního Koncertu pro republiku.

Lukáš Vondráček, foto Martin Kusyn

Lukáš Vondráček se v rámci orchestrálního programu představí hned dvakrát – jednou s dílem Sergeje Rachmaninova a podruhé Antonína Dvořáka. Hornista Radek Baborák, který s FOKem často spolupracuje, se v sezoně objeví jako sólista i jako dirigent. Vystoupí také houslista Vadim Repin, jehož koncert musel být už dvakrát přesouván. Houslista a violista Pinchas Zukerman a violoncellistka Amanda Forsyth provedou románem Don Quijote ve variacích Richarda Strausse. Na taneční melodie se zaměří Pavel Šporcl, Prahu navštíví také americký barytonista Thomas Hampson.

Komorní cykly nabídnou mimo jiné poctu Ástoru Piazzollovi, houslový recitál Julie Svěcené nebo málo známé Stabat mater Jakuba Jana Ryby. Skladatel a multiinstrumentalista Kryštof Mařatka uvede několik svých děl i novou aranž Dvořákových Dumek. V klavírních recitálech se návštěvníci mohou těšit zejména na Tomáše Kača, představí se také Martin Kasík, Adam Skoumal nebo Eugen Indjic. Za pozornost jistě stojí Mozartovi věnovaný večer klavíristky Marii João Pires a její žačky Lilit Grigoryan. David Fray pak s FOK provede Bachovy koncerty pro dva, tři a čtyři klavíry.

Cyklus Staré hudby představí mimo jiné tvorbu Dietericha Buxtehudeho v podání Céline Scheen a Damiena Guillona a dílo Jana Dismase Zelenky v nastudování Sergia Azzoliniho, Tiburtina Ensemble se ponoří do tajů Jistebnického kancionálu, Hipocondria Ensemble uvede odkaz Šimona Brixiho, doby gregoriánského chorálu pak připomene Schola Gregoriana Pragensis společně s violoncellistou Jiřím Bártou. FOK se vrací také do Divadla Viola s cyklem Slovo a hudba, který nabídne setkání s herci Janem Vlasákem, Igorem Orozovičem, Andreou Černou nebo Jiřím Lábusem. Navíc uvede tři koncerty v řadě Obrazy a hudba pořádané ve spolupráci s Národní galerií, kdy každému koncertu předchází odborná přednáška k vybranému obrazu.

Julie Svěcená, foto Martin Andrle

Mimořádné koncerty začnou již v srpnu tradičním koncertem ve Valdštejnské zahradě, tentokrát dva dny za sebou. Následovat budou rovněž tradiční, sváteční Koncert pro republiku a Novoroční koncert. Adventní a vánoční čas zpříjemní Kouzelná Rybovka Matěje Formana. Večer, který potěší jistě i fanoušky populární hudby, bude Tomáš Klus & FOK, kde orchestr společně s formací Cílová skupina a pod taktovkou Jana Kučery zahraje nové aranže zpěvákových známých hitů. Open-air koncert Léto přichází – Hradišťan & FOK pak představí zcela nový projekt Jiřího Pavlici k stému výročí narození básníka Jana Skácela a bude se konat přímo na Náměstí Republiky.

FOK nezapomíná ani na program pro mladší posluchače. Hned 1. září si děti budou moci zpříjemnit první školní den koncertem Ze školy na klasiku, kterým bude provádět Jan Cina a Johana Schmidtmajerová a na který naváže interaktivní program Klasika všemi smysly – Karneval zvířat v kostele sv. Šimona a Judy. Pokračuje také v rodinných pořadech Orchestr na dotek. Během čtyř sobotních odpolední se děti seznámí s Haydnem a Mozartem, Beethovenem, Čajkovským, Ravelem a Debussym. Ti nejmenší se s hudbou těchto velikánů seznámí v Hudebním klubu Fík pod vedením zkušených lektorek z České Orffovy společnosti.

Prodej abonentních cyklů a vstupenek na mimořádné koncerty byl spuštěn 1. června 2021. Vstupenky na jednotlivé koncerty bude možné zakoupit od 23. června 2021. Kromě toho je opět možnost sestavit si vlastní abonentní cyklus v rámci sdružené vstupenky Moje řada.

Sdílet článek: