Filharmonie Brno uvede v 66. sezoně více koncertů než doposud. Vystoupí Elisabeth Leonskaja, Maki Namekawa, Joe Hisaishi i Brad Mehldau

Filharmonie Brno dnes představila program nadcházející sezony. Orchestr v 66. sezoně slibuje více koncertů než doposud: katalog nabízí 62 koncertů, z toho 44 orchestrálních, vedle další nabídky festivalové a množství edukačních programů. „Na základě ohlasů a reakcí vidíme, že chuť po živé hudbě po více než půlročním půstu výrazně vzrostla. Musím říct, že nejen u našich posluchačů, ale i u hudebníků. Proto jsme připravili více koncertů, a zavedli také novou abonentní řadu komorních večerů,“ uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

66. sezona Filharmonie Brno přirozeně obsahuje také mnohé dosud odložené projekty a koncerty. Do Brna se vrátí mimo jiné klavíristé Elisabeth Leonskaja, Maki Namekawa či Emanuele Arciuli, zpěvačka Martina Janková a violoncellista Matt Haimovitz. Představí se i umělci spolupracující s orchestrem poprvé: houslistka Arabella Steinbacher, japonský skladatel Joe Hisaishi, který bude dirigovat svoje dílo, sólohobojista Berlínské filharmonie Dominik Wollenweber, fagotista Guilhaume Santana nebo jazzový klavírista Brad Mehldau s programem Bachovy hudby.

Museli jsme zrušit či odložit řadu skvělých projektů a tvrdě jsme pracovali na tom, abychom mohli co nejvíce z nich zodpovědně zachovat v budoucích programech,“ zdůraznil šéfdirigent brněnských filharmoniků Dennis Russell Davies. Posluchači tak díky tomu konečně uslyší například výběr hudby z Wagnerova cyklu v úpravě Lorina Maazela z roku 1987 Prsten beze slov, spolu s Schubertovou Nedokončenou symfonií, nebo Páté symfonie Kabeláče a Šostakoviče, či světovou premiéru Michala Nejtka, dále program se skladbami Respighiho, Rautavaary a Mendelssohna či koncert původně plánovaný k šedesátinám dirigenta Leoše Svárovského (Berlioz, Weber a Roussel). Programová řada Komorně v Besedním domě přinese večery s dechovým ansámblem členů brněnské filharmonie či oslavu 85. narozenin Philipa Glasse s hudbou skladatele pro dva klavíry v interpretaci Maki Namekawy a Dennise Russella Daviese. Nechybí ani řady Jazz a World music s řadou zahraničních hostů i čtveřice koncertů sboru Kantiléna.

Dennis Russell Davies, Maki Namekawa, foto Tom Mesic

Jako tradičně je připravena kombinace hudby prověřené staletími i té současné. Orchestr se také vrátí k oslavám beethovenovského výročí, ovšem formou pocty, tedy uvedení skladatelů Beethovenem inspirovaných: Liszta, Hindemitha, Francka. Z klasických autorů zazní například Schumann, Brahms, Berlioz, Mahler či Mozart. Novější tvorba bude zastoupena například Sumerou, Vasksem, Janem Novákem, Kančelim a Bernsteinem. Českými premiérami děl Litevce Kutavičuse, Lotyše Vaskse a Estonce Sumery se filharmonie hlásí k svému tradičnímu uvádění pobaltských autorů. Stejně tak k Janu Novákovi, autorovi úzce spjatému s Brnem, jehož 100. výročí narození vyvrcholí na letošním ročníku Moravského podzimu. Filharmonie Brno také pokračuje v provozování díla Alfreda Schnittkeho.

Jako dramaturga mne vždy baví hledat souvislosti nejen v jednotlivých programech, ale napříč celou sezonou – mezi koncerty, cykly i festivaly – či dokonce mezi sezonami. Takto spolu například komunikují dva programy, které nabídnou vždy jeden Brahmsův klavírní koncert v kombinaci s jednou z ranných symfonií – Druhou, resp. Čtvrtou – Brahmsova přítele a ideově spřízněného tvůrce Antonína Dvořáka,“ řekl dramaturg Filharmonie Brno Vítězslav Mikeš. Podobně se podle něj na sebe odvolávají dva beethovenovské koncerty: „pocta Beethovenovi“ v Janáčkově divadle (díla Franze Liszta a Césara Francka vycházející ze slavného motivického motta Musí to být?, které Beethoven použil ve svém posledním kvartetu, a dále Houslový koncert Paula Hindemitha, skladatele, který vystudoval i hru na housle a absolvoval Beethovenovým koncertem, jehož vliv v Hindemithově skladbě rezonuje) a provedení Houslového koncertu samotného Beethovena v Besedním domě o týden dříve.

Kromě koncertní činnosti filharmonie také výrazně posiluje edukační aktivity pro děti, školy, mladé profesionály i pro dospělé. Prázdninové workshopy doplňují společné akce pro děti a rodiče, programy a koncerty pro školy a školy nebo mistrovské kurzy a také edukace pro dospělé. Orchestr má před sebou také zahraniční hostování v prestižních sálech Rakouska a Německa, především ale velké britské turné. „Věříme, že vyjedeme na podzimní turné po Velké Británii, kdy při devíti koncertech v devíti městech představíme díla převážně českých autorů, Janáčka, Dvořáka, Martinů nebo Korngolda,“ uvedl manažer orchestru Pavel Šindelář.

Prodej abonentních vstupenek začíná 7. června, fyzicky i online. Místa po neobnovených abonmá se uvolní do prodeje o dva týdny později, tedy 21. června, kdy si posluchači mohou koupit také vstupenky na jednotlivé koncerty a festivaly, stejně jako Sezonu na míru, při které si sami sestaví abonentku z koncertů, které vyberou.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější