Filharmonie Brno má po dvou letech nového šéfdirigenta, bude jím Dennis Russell Davies

Je známý mimořádným rozpětím repertoáru od baroka po soudobou hudbu, odborníci ho považují za jednoho z nejodvážnějších dirigentů klasické hudby. Mezi jeho přátele patří mnoho významných skladatelů dneška, například Philip Glass či Michael Nyman. Řídil orchestry po celém světě, kromě toho je uznávaným pianistou. Dennis Russell Davies, nový umělecký ředitel a šéfdirigent Filharmonie Brno.

S orchestrem poprvé a zatím naposledy spolupracoval letos v květnu, kdy na Pražském jaru provedl Schnittkeho Faustovskou kantátu a Planety Gustava Holsta. Následné jednání o spolupráci proběhlo poměrně rychle a Davies se netají tím, že nové angažmá představuje v jeho kariéře poněkud překvapivý vývoj.

Jsem hrdý na to, že mi Filharmonie Brno nabídla, abych se stal jejím uměleckým vedoucím a šéfdirigentem. Velmi rád jsem tuto nabídku přijal. Příležitost objevovat s výbornými muzikanty nádhernou českou hudební současnost i minulost a uvést progresivní Brno do styku s mnoha vynikajícími mezinárodními skladateli a umělci, se kterými jsem měl to privilegium pracovat přes půl století, je vzrušující. A přiznávám, že v mé kariéře je to překvapivý vývoj. Zaujal mě orchestr a také město, které chápe svoji roli v České republice i na mezinárodní scéně, nebojí se být ambiciózní a riskovat. Díky mým americkým kořenům na Středozápadě je mi Morava blízká, a zásluhou toho, že dlouho žiji v Linzi, tedy v Horním Rakousku, jsem získal hluboké uznání pro naše společné středoevropské dědictví. Navíc příležitost přispět k rozvoji nového koncertního sálu je výjimečná. Těším se na skvělou hudbu s Filharmonií Brno,“ uvedl Davies.

 

Do Brna Dennis Russel Davies přichází z Brucknerova orchestru v Linzi a tamní opery, které vedl jako šéfdirigent a hudební ředitel patnáct sezon. Za sebou má osmačtyřicet let v čele orchestrů, oper či festivalů po celém světě. Kromě toho je také vyhledávaným klavíristou, chtějí s ním spolupracovat významné orchestry, skladatelé i interpreti. V Brně bude působit spolu s Heribertem Schröderem, uměleckým poradcem, se kterým ho pojí letitá spolupráce. Společně s dramaturgem Filharmonie Brno Vítězslavem Mikešem a nově jmenovaným stálým hostujícím dirigentem Robertem Kružíkem tedy budou určovat hudební směřování orchestru v následujících letech. V posledních sezonách byla brněnská filharmonie bez stálého uměleckého vedení, její poslední šéfdirigent Aleksandar Marković ji vedl v letech 2009 – 2015.

Orchestru se Davies ujme na čtyři roky počínaje sezonou 2018/19. Ještě předtím se brněnskému publiku představí v dubnu 2018 na Velikonočním festivalu duchovní hudby, kdy s orchestrem provede Janáčkovu Glagolskou mši, světovou premiéru skladby britského autora Davida Matthewse a Te Deum Arvo Pärta, které ve světové premiéře dirigoval v roce 1985.

[spvideo]https://www.youtube.com/watch?v=1sZYNd3gec8[/spvideo] 

Ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová označila Daviese za nejvýznamnější osobnost, se kterou kdy orchestr trvale spolupracoval: „Stále to pro nás zní jako neuvěřitelná zpráva. K zásadnímu souladu s Maestrem Daviesem došlo symbolicky na festivalu Pražské jaro při provedení dvou velkých děl 20. století – Schnittkeho a Holsta. Dennis Russell Davies je šíří svého záběru, uměleckých i životních zkušeností a vztahem k orchestru i každému jeho hudebníkovi ideální volbou pro umělecký rozvoj Filharmonie Brno v období přípravy a vstupu do nového koncertního sálu v roce 2020.“

V letech 2016–2018 hostuje Dennis Russell Davies mj. s orchestrem Gewandhausu v Lipsku, orchestrem berlínského Konzerthausu, Německým symfonickým orchestrem Berlín, Rozhlasovým symfonickým orchestrem Stuttgart, turínským Orchestra Sinfonica Nazionale, Orquesta Sinfonica de Galicia, Novou japonskou filharmonií a symfonickým orchestrem Yomiuri Nippon. Narodil se v Toledu ve státě Ohio a studoval hru na klavír a dirigování na newyorské Juilliard School. Je členem Americké akademie umění a věd. V roce 2014 mu byl francouzskou vládou propůjčen titul komandéra Řádu umění a literatury a v roce 2017 obdržel od rakouské vlády Rakouský čestný kříž za vědu a umění I. stupně.

Sdílet článek: