Filharmonie Brno chystá premiéru další skladby k poctě Janáčkovi, tentokrát od sbormistra Petra Fialy

Ve světové premiéře uslyší tento týden posluchači Poctu Leoši Janáčkovi, kterou zkomponoval Petr Fiala, zakladatel a sbormistr Českého filharmonického sboru Brno. Jedná se o další dílo věnované poctě hudebního velikána, které spoluobjednaly Filharmonie Brno a Nadace Leoše Janáčka. „Hlavní myšlenkou spolupráce je série nových skladeb inspirovaných osobností a tvorbou Leoše Janáčka z pera zahraničních i tuzemských autorů. Otevřená řada, která nabídne různé tvůrčí pohledy na Janáčkova génia,“ vysvětlil dramaturg Filharmonie Brno Vítězslav Mikeš. Koncert s názvem Petr Fiala 80 & Brahms 190 se koná ve čtvrtek a v pátek v Besedním domě od 19.00. 

Jednovětou skladbu pro varhany a orchestr napsal Fiala letos v létě ve formě předehry, sestávající z několika vzájemně kontrastních ploch. „Jde o jakousi fantazii na motivy Glagolské mše, kterou považuji za jednu z nejnádhernějších a nejoriginálnějších vokálně-instrumentálních skladeb 20. století. Koncertantní varhany jednak propojují jednotlivé části, jednak vytvářejí slavnostní charakter celého díla,“ uvedl Fiala. Zazní také jeho Koncert pro dechové kvinteto a komorní orchestr, který zkomponoval v roce 1987. Posluchači se mohou těšit na sólové výkony členů filharmonie: flétnisty Petra Pomkly, hobojistky Barbory Trnčíkové, klarinetisty Lukáše Daňhela, fagotisty Petra Hlavatého a hornisty Nicolase Pereze. Za varhany usedne Petr Kolař.

Petr FialaUvedením obou děl se Filharmonie Brno připojí k zástupu gratulantů, Fiala totiž v březnu oslavil 80 let. Český filharmonický sbor Brno, který založil v roce 1990, patří v současné době ke světové špičce.

Jubilantem je i druhý autor slavnostního večera – a sice Johannes Brahms, od jehož narození letos uplynulo 190 let. Připraven je jeho Koncert d moll pro housle, violoncello a orchestr. V roli sólistů se představí houslista Roman Patočka a violoncellista Václav Petr. Navzdory technické virtuozitě obou sólových partů je dílo koncipováno podobně jako Brahmsovy předchozí koncerty, tj. jako symfonicky závažný a důmyslně prokomponovaný tok, ve kterém oba protagonisté i orchestr vystupují v roli rovnocenných partnerů.

Koncertu předchází neformální setkání, při kterém dramaturg Vítězslav Mikeš přiblíží skladby, které následně zazní v sále. Jako hosty si na čtvrtek i pátek pozval oslavence Petra Fialu, dirigenta Roberta Kružíka a sólisty Romana Patočku a Václava Petra. Setkání začíná v 18.00 v ředitelském salonku Besedního domu a vstup na něj je zdarma.

První skladbou „Janáčkovské série“ byla Kreutzerova sonáta (Pocta Leoši Janáčkovi), kterou napsal Benjamin Jusupov. Premiéry se dočkala loni v listopadu, ještě dříve, v červenci téhož roku zazněla poprvé skladba arménského autora Tigrana Mansurjana Orhnerg – Navapet bari (Hymnus – Dobrý kapitán) pro příležitost provedení spolu s Janáčkovou Glagolskou mší na Mendelově festivalu. Ten byl spolu s filharmonií spoluautorem objednávky. 

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější