Festival slovanské hudby v listopadu podruhé sblíží národy

V brzké době proběhne na území Moravskoslezského kraje II. ročník Mezinárodního festivalu slovanské hudby (MFSH), tentokrát ve dnech 5. – 15. listopadu 2018. Dovolte mi za náš realizační tým, abych v krátkosti festival představil společně s koncerty, na které byste mohli v letošním roce zavítat. Jakožto organizátoři festivalu si klademe za cíl poskytnout posluchačům vystoupení interpretačně pestrých a prvotřídních sólistů i seskupení nejen v sálech krajových institucí, ale i v uměleckých školách a v církevních prostorách. Nedílnou součástí festivalu je též Mezinárodní soutěž interpretace slovanské hudby dětí a mládeže ve věku 8–26 let, která vrcholí koncertem vítězů. V letošním roce jsme pro diváky a posluchače připravili celkem deset koncertních a jednu soutěžní událost.

Po loňském úspěchu petrohradského pravoslavného tělesa Kovcheg jsme tento mužský ansámbl s profondními basisty pozvali znovu. Již 5. listopadu vystoupí v Olbramicích u Ostravy v takřka rodinném prostředí kostela sv. Bartoloměje. Hned následující den oficiálně zahájí festival MFSH v Bazilice Navštívení Panny Marie ve Frýdku-Místku, a to od 19 hodin. Malého chlapce Ondru, který statečně bojuje s těžkou nemocí, mohou spolu s Kovchegem a hokejovým brankářem třineckých ocelářů Šimonem Hrubcem lidé podpořit 7. listopadu od 18 hodin v Evangelickém kostele v Třinci. Poslední zastávkou mužského tělesa, které zdobí také špičkový interpret na mandolínu, bude dne 8. listopadu opět od 18 hodin kostel sv. Cyrila a Metoděje v Pustkovci.

Kovcheg, foto archiv MFSH

K Ostravě nedomyslitelně patří také Český rozhlas a jeho budova, jež hostí kulturní akce v průběhu celého roku. Zde se 9. listopadu od 18 hodin představí Cimbálová muzika Friš, která se svými hosty oslaví již dvacet let své existence na folklórním poli. Na koncertě vystoupí kupříkladu goralský bard Jan Karpiel ze Zakopanego, Andrzej Niedoba z Mostů u Jablunkova, houslisté Miroslav Kolacia a Lubomír Graffe nebo hráč na bulharský kaval Tomáš Rossi.

10. listopadu dojde ke zcela ojedinělému setkání Wiesława OchmanaRichardem Novákem – čtenářům není třeba ani jednu z těchto skutečných pěveckých legend (jak nese i název tematického cyklu) představovat. Tentokrát spolu po třiceti letech na jednom pódiu vystoupí se sakrální hudbou českých a polských skladatelů. Za doprovodu varhaníka Lukáše Kubenky zazní například Biblické písně Antonína Dvořáka. Vše si mohou diváci vyslechnout v kostele Neposkvrněného početí Panny Marie v Ostravě-Přívoze v 18 hodin a 30 minut.

Koncert vítězů soutěže, foto archiv MFSH

11. listopadu na Základní umělecké škole v Ostravě-Porubě změří studenti a žáci síly na Mezinárodní interpretační soutěži. Ta je hodnocena odbornou mezinárodní porotou, v níž letos zasedne například Richard Novák, Wiesław Ochman, Alexandr Stěpanov, Jiří Čaňo, Alexander Vovk, Jan Hališka, Tatiana Teslya a další významní interpreti a pedagogové. Letos je navíc obohacena o hudební dílnu mistra houslaře Tomáše Pospíšila, masterclass prof. MgA. Reného Adámka a možnost konzultace žáků s porotci, čímž celá událost nabývá též pedagogický rozměr. Totiž v řadách porotců jsou interpreti přímo vystupující na festivalu, což, věřím, může být pro soutěžící motivační. V žácích a studentech uměleckých škol, kteří k nám zavítají i z dalších zemí Evropy, chceme prohlubovat povědomí o hudbě slovanských skladatelů a zájem o artificiální hudbu obecně: poskytnout jim možnost navštívit koncerty světové úrovně, porovnat se při soutěži s mezinárodní konkurencí i nabídnout jim pestrý program cílený rovněž k hodnotám našeho regionu a státu, včetně návštěvy rodného domu a památníku Leoše Janáčka či návštěvy hlavního města.

12. listopadu zavítají na Slezskoostravskou radnici umělci ze čtyř států, aby společně složili hold výjimečné skladatelské osobnosti 20. století – Vítězslavě Kaprálové. Mezi vystupujícími bude Patricia Janečková, Anton a Alexej Aslamasovi, Barbara Kamińska, Ladislav Mariaš, Alexandr Starý a také Alice Štěpánková, která porotu loňské soutěže oslovila natolik, že dostala příležitost představit se na tomto tematickém večeru po boku renomovaných umělců. Jsem ze srdce rád, že se na koncertě partnersky podílí Akademia muzyczna Karola Szymanowskiego w Katowicach, z níž zde zahrají nejvýraznější studenti této prestižní instituce. Celý večer zaznamená Český rozhlas Vltava a akce bude účastna paní Karla Hartl z kanadské společnosti The Kapralova Society.

, foto archiv MFSH

Brundibár a Dopisy z Terezína patří mezi hlavní konceptuální programy letošního ročníku festivalu a vznikal za spolupráce s Památníkem Terezín. V opeře skladatele Hanse Krásy, která byla mj. minimálně pětapadesátkrát za druhé světové války uvedena v terezínském ghettu, se po boku profesionálních muzikantů z Janáčkovy filharmonie Ostrava, pedagogů ze ZUŠ Ostrava-Poruba a ZUŠ Bohumín představí děti z uměleckých škol celého regionu a pěvecký sbor Permoník z Karviné – to vše pod taktovkou bývalého dirigenta Hudby ministerstva vnitra Jiřího Čaňa. Večer tímto ovšem zdaleka neskončí. V melodramu úspěšné skladatelky současné generace – Zuzany Michlerové uslyšíme a uvidíme herečku Veroniku Forejtovou s Norbertem Lichým. Ti návštěvníkům připomenou těžké chvíle, jež zůstaly zachyceny v korespondenci často nedobrovolných obyvatel Pevnosti Terezín – jejich osud zde není třeba déle rozepisovat, ovšem cítíme jako povinnost jej vzpomenout. Polské těleso Al Pari nastudovalo Ullmanův smyčcový kvartet, violoncellista Juraj Škoda zahraje Ukolébavku Gideona Kleina a hobojista Piotr PycDagmarou Niedziela suitu Pavla Haase. Celý večer se ponese v duchu pietní vzpomínky na terezínské skladatele, kteří hudbou žili a s hudbou také zahynuli.

Předposlední den festivalu bude vrcholem pro úspěšné účastníky soutěžního klání Mezinárodní interpretační soutěže slovanské hudby. Koncert započne již v 15 hodin v Aule Ostravské univerzity a opět bude posléze k dispozici i posluchačům Českého rozhlasu Vltava. Celý festival letos symbolicky zakončí David Eben s tělesem Schola Gregoriana Pragensis, a to v Kostele Svatého Ducha v Ostravě-Zábřehu. Koncert plný chorálů se ponese v duchu odkazu ke kořenům Československého státu a věřím, že bude tak důstojnou tečkou za celým festivalovým maratonem.

Autor je ředitelem festivalu.

Sdílet článek: