Festival Kytara napříč žánry se připravuje na své vyvrcholení, koncert Vicente Amiga, a upravuje program

Festival Kytara napříč žánry se blíží k prvnímu poločasu. Kvalitními domácími i zahraničními jmény nabitý festival, který pokračuje až do 29. listopadu na několika místech České republiky, byl však nucen učinit programovou změnu. Vynikající klasický kytarista Eduard Leata, jehož koncerty byly avizovány na 2. a 3. listopadu v Praze a Pardubicích, z důvodu nemoci nevystoupí. Po oba večery ho tak nahradí maďarský mistr klasické i jazzové kytary Antal Pusztai.

„Jsme rádi, že se nám během relativně krátkého času podařilo zajistit adekvátní náhradu za zrušená vystoupení Eduarda Leaty. Tento výborný kytarista má sice i u nás početnou základnu fanoušků, ti však nemusí být zklamaní. Antal Pusztai je totiž opravdovým expertem ve svém oboru a očekáváme, že po oba večery předvede skutečně vysoce kvalitní výkon,“ vysvětluje Stanislav Barek, zakladatel Kytary napříč žánry.

Festival, který si pro letošek zvolil jako ústřední motiv ethno a world music, se uskuteční už počtrnácté. Milovníci kytary a hry na další strunné nástroje si můžou ještě do konce festivalu vychutnat vystoupení v Praze, Pardubicích, Kadani nebo Chýni u Prahy. Jako největší lákadlo má druhá polovina festivalového programu připraveno vystoupení hvězdného flamenco kytaristy Vicente Amiga, jenž 15. listopadu oslní v Divadle Hybernia nejen virtuózní, ale především vášnivou hrou. Výjimečný projekt Percussion Mania profesionálního hudebníka Mammadou Diabate z  Burkiny Faso se chystá 13. listopadu v pražské Akropoli a den nato v Kulturním domě Kadaň předvést za doprovodu afrických nástrojů exotický sound.

Vstupenky na pražské koncerty Kytary napříč žánry lze zakoupit v sítích Ticketpro, Ticketportal, Ticketstream, v kanceláři spolupořádající agentury Taktika Muzika, ale i v místech konání koncertů. Podrobnější informace k programu na www.kytaranapriczanry.cz.

Třiatřicetiletý kytarista Antal Pusztai je považován za jednoho z nejkvalitnějších hráčů v oblasti klasické i jazzové kytary. Počátky jeho kariéry mají kořeny už v útlém věku, kdy dostával první lekce od svého otce. Později studoval ve Frankfurtu nad Mohanem a na konzervatoři ve Vídni, v Maďarsku byl žákem Ede Rotha, Ivána Folka a Attily Reményiho. Studia završil Hudební akademií ve Vídni ve třídě Alavara Pierriho. Zahrál si po boku takových interpretů, jakými jsou Pat Metheny, Ralph Towner, B. B. King, Buddy Williams nebo George Benson. Má na kontě mnohá prvenství v prestižních evropských soutěžích, mimo jiné se umístil na prvním místě v Mezinárodní kytarové soutěži v Kutné Hoře za rok 1989. Kromě Evropy koncertuje také například v Jižní Koreji či Kolumbii.

Netradičním zpestřením se stane dvojice koncertů neobyčejného afrického hudebníka Mammadou Diabate s projektem Percussion Mania z Burkiny Faso. V pražském Paláci Akropolis (13. 11.) a v Kulturním domě Kadaň (14. 11.) se strhne rytmická bitva, při které upadají do transu nejen sami hudebníci. Členové tohoto uskupení hrají na africké domorodé nástroje, mezi nimiž stojí za zmínku např. strunný nástroj ngoni. Je to velký nástroj vyrobený ze dřeva a kůže a svou velikostí připomíná indický sítár. Poslední album této formace nese název „Kanuya“ a splňuje přesně to, co si můžete přečíst na obalu: Toto CD ukazuje naši sílu, energii a kuráž v duchu tradice.

Strhující finále letošní Kytary napříč žánry bude mít na svědomí přední světový kytarista a mistr španělského flamenca Vicente Amigo, jenž je právem označován také jako kytarista 21. století. Věrní návštěvníci festivalu si jistě vybaví jeho účast již v roce 2005. Tento rodák ze Sevilly vystoupí 15. listopadu v pražském Divadle Hybernia za účasti doprovodné kapely, zpěváka a tanečníka, a představí svůj nejnovější počin, album „Paseo de Gracia“.

Amigo je držitelem Latin Grammy z let 2001 (nejlepší flamenco album – Ciudad de las ideas) a v roce 2002 získal cenu za nejlepší tvorbu v oblasti flamenca. Mnozí v něm vidí následovníka legendárního Paco de Lucíi a označují ho za jedinečného umělce, skvělého virtuosa a neúnavného hledače rytmů i zvuků. Více než u Paco de Lucíi je u něj patrné sepětí flamenca s jinými žánry, hlavně s jazzem. Během kariéry si zahrál s takovými hudebníky, jakými jsou David Bowie, Bob Dylan, John Mc Lauglin nebo již zmíněný Paco de Lucía. Na nadcházejícím koncertě posluchače přesvědčí nejen o svém vášnivém projevu, ale především o nezaměnitelném prstokladu přesahujícím samotný žánr flamenca.

odkazy

Kytara napříč žánry

Sdílet článek: