Festival komorní hudby v Krumlově přivítá Jamníka, Kahánka i barokního Dona Tabarana

Jubilejní 30. ročník Festivalu komorní hudby Český Krumlov začíná letos už 24. a 25. června tradiční Barokní nocí. Je to unikátní replika barokních zámeckých i zahradních slavností. V hlavních sálech českokrumlovského zámku bude znít dobová taneční hudba i originální koncertantní produkce. Hosty jsou mezi jinými soubor Alla Danza, Krumlovští pištci a tradičně též Jiří Stivín v roli hudebního klauna. Stěžejní událostí barokní noci bude opera Scintilla e Don Tabarano Johanna Adolfa Hasseho (1699-1783) v podání souboru Capella Regia Praha pod vedením Roberta Huga. Dílo patřící k pozdním výhonkům italské opery seria (Haase byl žákem Porporovým a  Alessandra Scarlattiho) bude provedeno v režijní inscenaci Magdaleny Švecové, podtrhující zejména jeho osobitý humor. Druhým vrcholem je svícemi nasvětlená zámecká zahrada a barokní ohňostroj postavený přesně podle dobové ikonografie.

Dále jubilejní ročník připomene všechny typické a osvědčené festivalové akce a nabídne několik nových. Letošní páté výročí odchodu Mistra Josefa Suka, řadu let prezidenta festivalu, uctí koncert Pocta houslím, na kterém zahraje vynikající houslista mladší generace Roman Patočka za doprovodu Adama Skoumala.

Roman Patočka, foto archiv RPTaké v dalším programu festival upřednostňuje nejvýraznější osobnosti mladé generace českých hudebníků. Jsou to v první řadě violoncellista Tomáš Jamník a klavírista Jan Bartoš s projektem Akademie komorní hudby, na jejímž dalším večeru vystoupí Ivo Kahánek a Jan Fišer v mezinárodní sestavě s mladými hudebníky. Jamníkova nově založená Akademie podporuje nejnadanější mladé hráče a studuje s nimi repertoár různorodého obsazení v úzké spolupráci s nadací Villa Musica Rheinland-Pfalz.

Publikum přivítá znovu mezzosopranistku Barboru Poláškovou a nově tenoristu Petra Martínka v dramaturgicky pestrém večeru operních árií, situovaném do atraktivního prostoru synagogy. Prostor tradičně dostane Smyčcový orchestr Český Krumlov se sólistou Miroslavem Ambrošem ve vděčném programu s Mendelssohnovým Houslovým koncertem a Mozartovou Symfonií g moll.

Nově opravené prostory kláštera budou hostit koncert v atraktivní nástrojové kombinaci trubka a varhany, na kterém vystoupí někdejší první hráč na trubku České filharmonie Miroslav Kejmar a varhanice Drahomíra Matznerová. Jeden ze tří koncertů v synagoze bude patřit tradiční židovské hudbě v podání kantora Michala Fořta a souboru Tateloshn. Chybět nebudou ani jazzové produkce na terase hotelu Růže se souborem J. J. JAZZMEN a zpěvačkou Martinou Bárta a promenádnímatiné na Náměstí Svornosti s Jazzbandem knížecí schwarzenberské gardy.

Pro jubilejní festivalový ročník je příznačné, že se na jeho slavnostním závěrečném koncertu opětovně setkáme s ansámblem Musica Bohemica a zakladatelem českokrumlovské festivalové tradice Jaroslavem Krčkem. Na tomto večeru zazní někdejší vítězné dílo skladatelské soutěže Concertino pro hoboj a smyčce v podání Gabriely Krčkové, která skladbu v Českém Krumlově uvedla v roce 1996 ve světové premiéře.  Na koncert pomyslně naváže nokturnový recitál německé pianistky Ragny Schirmer, která provede Bachovy Goldbergovy variace.

Ve vystoupení violistky Jitky Hosprové a harfistky Kateřiny Englichové se po všech českokrumlovských památkách znovu vracíme na zámek do Maškarního sálu. Bonusem jubilejního ročníku je koncert, na kterém vystoupí nejvýraznější osobnost mezi českými písničkáři – Jaromír Nohavica.

Sdílet článek: