pátek, 27. leden 2017

Ensemble Opera Diversa oslaví 75. narozeniny Miloše Štědroně

Napsal(a) 

Miloš Štědroň Miloš Štědroň

Nová hudba pro smyčce (Bednařík, Faltus, Franz, Hejnar, Růžičková-Piňosová, Štědroň) zazní 6. února v brněnském divadle Reduta. Koncert pořádá Ensemble Opera Diversa u příležitosti 75. narozenin Miloše Štědroně. Zároveň bude představeno i nové CD Jan Novák vol. 2.

V rámci večera zazní dvě premiéry. Úvodem jednovětá Fantazie pro smyčce Radima Bednaříka (*1979), vzniklá na objednávku Ensemble Opera Diversa, program uzavírá rozsáhlejší čtyřvětá pocta Claudiu Monteverdimu (quattro omaggi claudiani) jubilujícího Miloše Štědroně (*1942), kde je kromě sólových nástrojů (klavír, housle) smyčcový orchestr rozšířen místy také o bicí a trombón v roli bassa continua. V rámci večera zazní také další skladby pro smyčcový orchestr a sólový nástroj. Klavíristka Alice Rajnohová, která s Ensemble Opera Diversa mimo jiné natočila Klavírní koncert Jana Nováka, se zhostí sólového partu ve čtyřvěté charakteristice životních postojů Life Attitudes Kateřiny Růžičkové-Piňosové (*1972). První violoncellistka Ensemble Opera Diversa Anežka Jungová se představí v poctě barokní hudební formě Hommage à Concerto grosso Roberta Hejnara (*1969).

Houslista Milan Paľa, který s Ensemble Opera Diversa dlouhodobě spolupracuje, přednese skladbu Canti del’Orfeo. Tyto zpěvy Orfeovy jsou skromnou připomínkou jubilea skladatele Leoše Faltuse (*1937) a svou tematikou zároveň odkazují ke spřízněnosti a dlouholeté spolupráci Leoše Faltuse a Miloše Štědroně. S jistou dávkou provokativnosti pak v brněnské premiéře zazní čtyřvěté Pražské divertimento pro smyčce, které na objednávku Pražského komorního orchestru napsal Vladimír Franz (*1959). Osobní účast přislíbilo všech šest autorů. Součástí koncertu bude i prezentace nového CD Ensemble Opera Diversa Jan Novák vol. 2.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.