Ve čtvrtek 7. září ve 20 hodin odstartuje ve Dvořákově síni Rudolfina letošní již 16. ročník festivalu Dvořákova Praha. Jeho první tóny budou tradičně patřit Violoncellovému koncertu Antonína Dvořáka, který v předvečer výročí skladatelových narozenin přednese sólistka Anastasia Kobekina. Doprovodí ji curyšský Tonhalle-Orchester a jeho šéfdirigent Paavo Järvi, kteří v duchu novodobé tradice provedou v druhé části koncertu Dvořákovu „Novosvětskou“. Vedle díla Antonína Dvořáka vzdávají pořadatelé v programu festivalu hold skladbám jeho blízkého přítele Johannese Brahmse i dalšímu z letošních jubilantů, Sergeji Rachmaninovovi. Nejen prostřednictvím hudby festival připomene Dvořákova génia. Pod názvem „Dvořák Dreams“ nabídne před Rudolfinem po dobu prvního festivalového týdne k zhlédnutí také originální digitální audiovizuální instalaci.
„Letošní začátek festivalu se ponese ve velkém stylu: v prvním týdnu nás čeká pět koncertů zahraničních orchestrů završených 13. září vystoupením Vídeňských filharmoniků s dirigentem Jakubem Hrůšou a klavíristou Igorem Levitem. Patří sem i zahájení Komorní řady s Pavel Haas Quartetem 9. září a prezentace audiovizuální instalace Dvořák Dreams turecko-amerického digitálního tvůrce Refika Anadola na Palachově náměstí ve dnech 8.–13. září,“ uvádí ředitel festivalu Dvořákova Praha Jan Simon.
V rámci programové řady Brahms 190, která připomíná 190 let, jež v květnu uplynuly od narození tohoto německého velikána, zazní všechny Brahmsovy instrumentální koncerty. Interpretace Houslového koncertu se ujme 10. září Izraelská filharmonie a americký sólista Gil Shaham, který hned následující den spolu s violoncellistou Kianem Soltanim ztvární slavný Dvojkoncert. Druhý klavírní koncert zazní v podání Igora Levita a Vídeňských filharmoniků 13. září, První klavírní koncert přednese na závěrečném festivalovém večeru 25. září britský sólista Paul Lewis.
Rezidenční orchestr České filharmonie připravuje na 14. září Brahmsovu nejrozsáhlejší skladbu: Německé requiem s Pražským filharmonickým sborem, sólisty Anu Komsi a Christianem Sennem bude řídit šéfdirigent BBC Symphony Orchestra Sakari Oramo. Hlavní hostující dirigent České filharmonie Tomáš Netopil se ujme taktovky 19. září, kdy je na programu Třetí klavírní koncert Sergeje Rachmaninova se sólistou Borisem Giltburgem. Třetí festivalové vystoupení orchestru povede 22. září Sir András Schiff, který se zároveň představí jako sólista v klavírních koncertech J. S. Bacha a W. A. Mozarta.
Komorní řada Dvořákovy Prahy s kurátory Pavel Haas Quartet pokračuje ve tříletém projektu, který má za cíl postupně publiku představit Dvořákovy smyčcové kvartety v podání předních tuzemských i zahraničních těles. Programová řada Pro budoucnost láká na vystoupení mladších generací interpretů, kam patří například dvojí finále soutěže Concertino Praga nebo koncert Akademie komorní hudby pod vedením violoncellisty Tomáše Jamníka 17. září.
Po loňské úspěšné premiéře pokračuje série podvečerních koncertů s názvem Dvořákova Praha na Bořislavce, která se koná v sídle hlavního mecenáše festivalu, nadace Karel Komárek Family Foundation. Novinkou v letošním programu je Akademický cyklus, tedy koncerty ve Slavnostní aule ČVUT – Betlémské kapli. V tomto historicky významném prostoru se uskuteční například recitál italského klavíristy Giuseppeho Guarrery, koncert Jana Bartoše a orchestru New European Strings pod vedením houslisty Dmitryho Sitkovetského nebo závěrečný koncert Komorní řady s německým Schumann Quartetem a klarinetistkou Sharon Kam.
Dvořák Dreams je velkoplošná imerzivní instalace, která je součástí nově vznikající 0xCollection a je výsledkem tvůrčího úsilí studia digitálního umělce Refika Anadola v Los Angeles. Odkaz největšího českého skladatele přináší divákům v transformované podobě, která je vlastní digitální tvorbě. Dílo bude k vidění na Palachově náměstí od 8. do 13. září vždy od 10 do 22 hodin.
I mecenáši Dvořákovy Prahy mají letos ve festivalovém programu „svůj“ koncert, kterým chce Dvořákova Praha poděkovat podporovatelům festivalu za jejich dlouhodobou přízeň. Kateřina Kněžíková a Adam Plachetka s Orchestrem Národního divadla 18. září provedou posluchače prostřednictvím operního galavečera světem české opery. Během festivalu bude zároveň probíhat fundraisingový projekt Hudba pomáhá lidem, pomáhejme hudbě, jehož cílem je inspirovat a získat nové podporovatele. Darované prostředky budou použity přímo na zajištění programu nebo na podporu mladých talentovaných českých interpretů.