Dvořákova Praha začíná 6. září. Vystoupí Filarmonica della Scala, dále Vídeňští filharmonici s Herbertem Blomstedtem či András Schiff

Návrat světových umělců, výjimečný program a živá atmosféra koncertních sálů, to jsou hlavní atributy letošního 14. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha. Ten v pondělí 6. září tradičně zahájí dvě erbovní díla Antonína Dvořáka – Violoncellový koncert h moll a Novosvětská symfonie. Milánský orchestr Filarmonica della Scala bude řídit kolumbijský dirigent Andrés Orozco-Estrada, sólový part přednese německý violoncellista Daniel Müller-Schott. Během dalších téměř tří týdnů se divákům představí mimo jiné Vídeňští filharmonici s Herbertem Blomstedtem, Bamberští symfonici s Jakubem Hrůšou nebo klavíristé Sir András Schiff a Boris Giltburg.

Letošní přípravy jsou určitě náročnější než před rokem 2020, ale ve srovnání s loňským ročníkem se jedná o pozitivní posun směrem k obvyklému festivalovému průběhu. Mezinárodní, a dodám, že opravdu atraktivní interpretační obsazení, a koncertní sály bez kapacitního limitu jsou pro nás příslibem toho, že se pomalu ale jistě vracíme k plnohodnotnému společenskému a kulturnímu životu. A myslím, že nás čekají opravdu mimořádné koncertní zážitky. Mám-li být i poněkud osobní, mé srdce klavíristy se obzvláště těší na rezidenčního umělce festivalu, kterým je Sir András Schiff,“ uvedl ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

Nadcházející festival je nejen poctou dílu a osobnosti Antonína Dvořáka, ale také je oslavou 180 let, jež 8. září uplynou od skladatelova narození. Proto bude právě v tento den na zahajovacím koncertu Komorní řady s Borisem Giltburgem a Pavel Haas Quartet slavnostně představen rozměrný nahrávací projekt, kterým jeho iniciátoři i tvůrci přispějí k důstojné oslavě Dvořákova výročí. Jedná se soubor 4 CD s názvem Antonín Dvořák – Kompletní klavírní dílo v interpretaci Ivo Kahánka. Za nahrávkou stojí vydavatelství Supraphon spolu s Akademií klasické hudby, tedy pořadatelem festivalu Dvořákova Praha. Komplet vznikl na základě úspěšného provedení celého klavírního díla Antonína Dvořáka na Dvořákově Praze 2020 a obsahuje některé skladatelovy dosud nevydané skladby. Za zmínku stojí i fakt, že poslední existující nahrávka takřka celého Dvořákova klavírního díla v české produkci vznikla v letech 1966–1970.

Boris Giltburg, foto archiv umělce

Po loňské přehlídce české interpretační špičky se letošní program díky příznivější epidemické situaci vrací ke kombinaci domácího a mezinárodního obsazení. Mnozí umělci se na Dvořákově Praze představí v rámci svých exkluzivních koncertních turné. Například po svém vystoupení na Salcburském festivalu a na festivalu v Lucernu zamíří do Prahy Vídeňští filharmonici s dirigentem Herbertem Blomstedtem, aby ve dnech 12. a 13. září provedli díla Schubertova, Brucknerova, Honeggerova a Brahmsova. Americký houslista Joshua Bell, který přednese Houslový koncert Antonína Dvořáka, zase přijíždí spolu s orchestrem Academy of St Martin in the Fields z londýnských BBC Proms.

Dílo Antonína Dvořáka zůstává i letos jádrem programu. Vedle již zmíněných skladeb se návštěvníci mohou těšit na všechna čtyři klavírní tria, jež postupně provede Boris Giltburg se členy Pavel Haas Quartet, na oba klavírní kvintety, jež zazní 20. září na koncertu Andráse Schiffa a Panochova kvarteta, nebo na Slovanské tance v podání Bamberských symfoniků (21. září, druhá řada) a České filharmonie (24. září, první řada). Připomínkou 1100 let, jež letos uplynou od zavraždění svaté Ludmily, bude provedení Dvořákova monumentálního oratoria Svatá Ludmila v katedrále svatého Víta 16. září.

Pevnou součástí Dvořákovy Prahy je již třetím rokem programová řada Pro budoucnost. „Řada Pro budoucnost má za cíl podporovat mladé začínající interprety a její rozvíjení je možné především díky financování z prostředků rodinné nadace Karla Komárka,“ vysvětluje Jan Simon.

Kit Armstrong

V úterý 14. září se v jejím rámci uskuteční koncert Mladých filharmoniků Dvořákovy Prahy s dirigentem Tomášem Netopilem, 15. září vystoupí ve svém pražském debutu americký klavírista Kit Armstrong. Dále se festival již podruhé stane dějištěm finálového klání rozhlasové soutěže Concertino Praga: v pátek 17. září se uskuteční finále kategorie komorní hra, v sobotu 18. září bude známý vítěz sólové kategorie. Letos poprvé nabídne Dvořákova Praha tři veřejně přístupné mistrovské kurzy – první povede klavírista Boris Giltburg, druhý Sir András Schiff a třetího se zhostí předseda poroty Concertino Praga, houslista Dmitry Sitkovetsky.

Samozřejmě je naší prioritou zdraví a bezpečí všech návštěvníků i vystupujících umělců. Vstup do koncertních sálů bude možný pouze po splnění podmínek stanovených ministerstvem zdravotnictví,“ uvedl ředitel pořádající Akademie klasické hudby Robert Kolář. Festival nabízí možnost antigenního testování v mobilním stanovišti přímo na Alšově nábřeží vždy 120 minut před začátkem koncertu. Na místě je rovněž možné provést testování vlastní testovací sadou a zdarma získat potvrzení o negativním výsledku umožňující vstup do sálu.

Oblíbený Rodinný den v sobotu 11. září od 11 hodin nabídne dětem a jejich rodičům v prostorách Rudolfina možnost prolétnout za 60 minut dějinami hudby od pravěku po současnost, od 14 hodin se ti nejmenší mohou prostřednictvím tvůrčích dílen seznámit s pohádkovou operu Antonína Dvořáka Čert a Káča. Na závěr celého dne se od 17 hodin ve Dvořákově síni uskuteční koncert spojený s projektem Piana do škol, jenž navazuje na stejnojmennou sbírku nadace Karel Komárek Family Foundation. S moderátorem koncertu Ondřejem Gregorem Brzobohatým se přestaví Karlovarský symfonický orchestr, dirigent Jan Kučera a žáci těch uměleckých škol, které získaly nástroje právě z této sbírky.

Od 30. srpna je v budově Rudolfina otevřené Vstupenkové centrum Dvořákovy Prahy, nejprve v čase 10–18 hodin, od 6. září v čase 10–20 hodin (11., 16. a 18. září do 18 hodin). Také letos chystá festival tradiční doprovodné programy: výlet Po stopách Antonína Dvořáka v sobotu 4. září povede na zámek Maleč na Havlíčkobrodsku, součástí několika festivalových večerů budou také Aftertalks – setkání s umělci po potlesku.

Sdílet článek: