Dvořákova Praha v Roce české hudby připomíná nejen Smetanu a Dvořáka, ale i další slavné rodáky

Česká filharmonie. Foto: Petra Hajská

Mezinárodní hudební festival Dvořákova Praha, který se uskuteční 6. až 24. září, vstupuje do svého 17. ročníku. Tradičně jej zahájí dvě nejslavnější Dvořákova díla – Violoncellový koncert h moll a Novosvětská symfonie. Letos v podání Bamberských symfoniků, Jakuba Hrůši a sólisty Juliana Steckela. Posluchači nezůstanou ochuzeni o žádnou z tradičních koncertních řad festivalu. Vybrat si mohou z nabídky Dvořák Collection, Světových orchestrů, Komorní řady, Recitálů, řady Pro budoucnost i hudebních setkání na Bořislavce. Rezidenčním orchestrem zůstává Česká filharmonie, role rezidenčního umělce se letos chopí Jakub Hrůša, který se ujme dirigování čtyř koncertů včetně open air na Výstavišti Praha.

Předprodej vstupenek od 12. března na www.dvorakovapraha.cz.

„Rok české hudby si letos připomeneme nejen dílem nejslavnějších českých jubilantů i ꓹnečtyřkových‘ autorů, ale dáme prostor i zdejším úspěšným rodákům, jako byli Gustav Mahler nebo Erich Wolfgang Korngold. Mahlerovi věnujeme speciální koncert spojených orchestrů České filharmonie a Bamberských symfoniků pod širým nebem, který bude řídit rezidenční umělec Dvořákovy Prahy 2024, ikona současného českého interpretačního umění světového formátu, dirigent Jakub Hrůša,“ uvádí ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

Bamberger Symphoniker. Foto: Andreas Herzau
Jakub Hrůša. Foto: Dieter Nagl

Výčtu světových orchestrů vévodí vedle Bamberských symfoniků, jež v Praze čekají tři koncerty, Vídeňští filharmonikové s dirigentem Christianem Thielemannem, kteří 18. září zahrají díla Felixe Mendelssohna-Bartholdyho a Richarda Strausse. Českou stopu ponese hostování Lucernského symfonického orchestru a dirigenta Michaela Sanderlinga, s nimiž 16. září vystoupí klavírista Lukáš Vondráček. Do Prahy se 21. září rovněž vrací londýnská Academy of St Martin in the Fields, tentokrát se svým uměleckým vedoucím Joshuou Bellem, jenž se představí jako sólista ve Dvořákově Houslovém koncertu.

Vídeňská filharmonie. Foto: Lois Lammerhuber
Christian Thielemann. Foto: Matthias Creutziger

Hudební výročí letošního roku se během festivalu nebudou vztahovat jen k autorským osobnostem, ale i ke světové premiéře významného díla,MahlerovySedmé symfonie, na které skladatel začal pracovat v roce 1904 a která poprvé zazněla v roce 1908 na pražském Výstavišti. Open air koncert nazvaný Spojeni Mahlerem bude pomyslnou replikou provedení, na němž se tehdy podílely orchestry České filharmonie a někdejšího Nového německého divadla v Praze, jehož členové po odsunu z Československa položili základy dnešních Bamberských symfoniků. Symbolicky se 11. září znovu spojí Česká filharmonie a Bamberští symfonikové, kteří pod vedením Jakuba Hrůši Mahlerovu symfonii zahrají. Bamberští vystoupí na tomto koncertu bez nároku na honorář, diváci budou mít vstup volný, pořadatele ovšem tento koncert bude stát skoro deset milionů korun.

Pozornost věnují organizátoři i dílu v Brně narozeného Ericha Wolfganga Korngolda, jehož opera Mrtvé město zazní v koncertním provedení 10. září. V roli hlavní hrdinky Marietty se představí litevská sopranistka Vida Miknevičiüté, postavu Paula ztvární německo-italský tenorista Roberto Saccà. Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK společně s dalšími sólisty a Pražským filharmonickým sborem bude řídit šéfdirigent pražských symfoniků Tomáš Brauner.

Vida Miknevičiüté. Foto: Migle Golubeckaite
Roberto Saccà. Foto: Dennis Yulov

Roku české hudby bude 15. září věnován i koncert Collegia 1704 a Collegia Vocale 1704.Pod vedením Václava Lukse soubory uvedou Sedmou symfonii českého rodáka Jana Václava Kalivody spolu se zajímavou interpretací Dvořákova Klavírního koncertu: jako sólista na dobový nástroj se představí poslední vítěz Chopinovy soutěže ve Varšavě Eric Guo.

V rámci řady Dvořák Collection se letos uzavře tříletý komorní cyklus se smyčcovými kvartety Antonína Dvořáka pod kurátorstvím Pavel Haas Quartet. Renomované domácí kvarteta Bennewitzovo, Sedláčkovo a Zemlinského doplní italský Cremona Quartet a americký Dover Quartet. Komorní řada vyvrcholí 23. září koncertem, na kterém spojí síly všechna kvarteta a v Dvořákově Serenádě E dur pro smyčce vytvoří komorní orchestr.

Festival nabídne také tři recitály včetně vystoupení legendární Marthy Argerich 17. září. Partnerkou na pódiu jí bude italsko-německá pianistka Sophie Pacini. Pozvání festivalu obdržely i mladá, ale již zářící hvězda, japonský klavírista Mao Fujita, a vycházející star, devatenáctiletý italský houslista Andrea Cicalese, kterého doprovodí klavírista Eric Lu

Martha Argerich. Foto: Petra Hajská

Programová řada Pro budoucnost nabízí pestrou škálu koncertů a doprovodných akcí včetně finálového soutěžního kola Concertino Praga 2024 (14. září) a mistrovských kurzů komorní hudby se členy Vídeňských filharmoniků. Na Dvořákově Praze se letos uskuteční dvě světové premiéry a celý festival uzavře vystoupení České studentské filharmonie pod taktovkou Ingo Metzmachera.

V rámci festivalu se uskuteční finálový koncert soutěže Concertino Praga i mistrovské kurzy, které letos povedou klavírista Paul Lewis, kontrabasista Wies de Boevé a členové Vídeňských filharmoniků. Ani letos nebude chybět série podvečerních neformálních koncertů na Bořislavce, v sídle hlavního mecenáše Dvořákovy Prahy, nadace Karel Komárek Family Foundation. Tradiční Rodinný den se uskuteční 8. září v prostorách Anežského kláštera, odpolední rodinný koncert s Plzeňskou filharmonií v Betlémské kapli představí Antonína Dvořáka jako učitele. 

Česká studentská filharmonie. Foto: Petr Chodura
Ingo Metzmacher. Foto: Felix Broede

„Festival letos nabízí mimořádně vysoký počet koncertů a doprovodných akcí – bezmála čtyři desítky. Spolu se zájmem diváků pro jeho úspěšné konání potřebujeme stabilní finanční zázemí. Velmi si proto vážíme nejen podpory našich mecenášů v čele s nadací Karel Komárek Family Foundation, ale také grantů poskytnutých ze strany ministerstva kultury a hlavního města Praha. Naše poděkování patří i sponzorům a mediálním partnerům Dvořákovy Prahy,“ uvádí ředitel pořádající Akademie klasické hudby Robert Kolář.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější