pátek, 25. listopad 2016

Dvořákova Praha už vyhlíží příští ročník

Napsal(a) 

Jan Martiník a Jiří Bělohlávek, foto: Petra Hajská Jan Martiník a Jiří Bělohlávek, foto: Petra Hajská

S blížícím se adventem festival Dvořákova Praha zahajuje tradiční vánoční předprodej na vybraný koncert dalšího ročníku, na kterém zazní Dvořákovo Requiem v podání rezidenčního orchestru festivalu České filharmonie pod taktovkou šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka. Spoluúčinkovat bude Pražský filharmonický sbor pod vedením Lukáše Vasilka a vokálních partů se ujmou světoví pěvci mladší generace, v čele s devětadvacetiletou sopranistkou Aidou Garifullinou. Vystoupí také uznávaný americký tenorista Michael Spyres a basového partu se zhostí basista Jan Martiník. Koncert se uskuteční v Dvořákově síni Rudolfina ve čtvrtek 14. září 2017.

Aida Garifullina je ruská sopranistka tatarské národnosti. Pochází z Kazaně, vystudovala zpěv v Norimberku a Vídni, kde zaujala již během studií. Start její mezinárodní kariéry je spojen s vítězstvím v soutěži Operalia v roce 2013. Úspěchy sklízí ve Vídeňské státní opeře i na scéně Mariinského divadla v Petrohradě. Na pódiu již stála s Dmitrijem Hvorostovským, Plácidem Domingem, José Carrerasem či Andreou Bocellim. Michael Spyres patří k nejlepším tenoristům své generace, široký repertoár sahá od barokní hudby až po díla současných tvůrců. Má za sebou spolupráci s renomovanými dirigenty, jako jsou Riccardo Muti, Sir John Eliot Gardiner, Sir Mark Elderm nebo Valery Gergiev. Stál na četných festivalových pódiích a operních jevištích, jmenujme namátkou Teatro La Scala, Opera Comique, Covent Garden, English National Opera, Deutsche Oper Berlin.

Aida Garifullina Aida Garifullina

Basista Jan Martiník je jedním z mála našich umělců, kteří započali svou úspěšnou kariéru v zahraničí. Již ve 25 letech se stal členem Komické opery v Berlíně. A nyní završil již čtvrtou sezonu jako sólista berlínské Státní opery. Je držitelem řady prestižních mezinárodních ocenění, mimo jiné vyhrál kategorii Píseň v klání BBC Zpěvák světa, a stihl spolupracovat s prestižními orchestry a operními domy, jako jsou Symfonický orchestr BBC, Orchestr BBC Proms, Rotterdamská filharmonie či vídeňská Volksoper. Desátý ročník festivalu Dvořákova Praha se uskuteční v termínu 7. až 23. září 2017. Kompletní program bude zveřejněn v březnu příštího roku, ale vstupenky na Requiem jsou již k dispozici na webu festivalu.

Requiem si u Antonína Dvořáka, tehdy již ve Velké Británii mimořádně ceněného skladatele, objednal hudební festival v Birminghamu. Tam také toto dílo „nejvyšší závažnosti“, jak znělo zadání, mělo v roce 1891 premiéru. Padesátiletý skladatel vytvořil vrcholné dílo, oproštěné od vnější okázalosti či plačtivého patosu, kde smutek nevyúsťuje do bezvýchodné tragiky. Dvořák se zde svým nezaměnitelným a geniálním způsobem vyslovuje k esenciálním otázkám, víry, života a smrti.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.