Dvořákova Praha uctí svatou Ludmilu, představí se András Schiff, Boris Giltburg a Bamberští symfonikové

Program čtrnáctého ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha byl dnes zveřejněn na online tiskové konferenci. Festival se letos odehraje od 6. do 24. září a uctí 180. výročí narození Antonína Dvořáka a připomene si 1100. výročí úmrtí svaté Ludmily – téma, které ztvárnil Dvořák ve svém oratoriu. Se zveřejněním programu byl také na webových stránkách zahájen předprodej vstupenek na všechny koncerty 14. festivalového ročníku.

Zejména s přihlédnutím ke Dvořákovu výročí se pořadatelé rozhodli představit klavíristu a dirigenta Sira Andráse Schiffa v mimořádné festivalové roli rezidenčního umělce. Vystoupí jak v recitálu, tak na komorním koncertě i koncertě s Českou filharmonií. Zároveň se ujme role mentora mistrovského kurzu. Obvyklou roli rezidenčního orchestru České filharmonie rozšíří společná rezidentura Bamberských symfoniků v čele s jejich šéfdirigentem Jakubem Hrůšou. Kurátorem Komorní řady je pak izraelský klavírista Boris Giltburg.

Přistupujeme k přípravám festivalu s obrovskou pokorou. Loňský rok nás naučil, že v těchto časech je třeba si vážit i těch nejmenších drobností a radostí. Ale doufáme pevně, že v září se Dvořákova Praha uskuteční v plánované podobě a především s diváky v Rudolfinu i v dalších koncertních prostorách,“ uvedl ředitel festivalu Dvořákova Praha Jan Simon.

Boris Giltburg

Zahájení letošního ročníku je svěřeno italskému orchestru Filarmonica della Scala pod vedením Andrése Orozco-Estrady. Na programu je též dvojí hostování Vídeňských filharmonikůHerbertem Blomstedtem. Dále vystoupí Bamberští symfonikové s Jakubem Hrůšou, Academy of St. Martin in the FieldsJoshuou Bellem a Camerata SalzburgFrançoisem Leleux.

Rezidenční orchestr Česká filharmonie se o svou roli letos podělí s Bamberskými symfoniky. K vrcholům působení České filharmonie bude v rámci jejích tří festivalových koncertů patřit provedení Dvořákova oratoria Svatá Ludmila v katedrále sv. Víta. Bamberští symfonikové rozdělí svůj repertoár mezi skladby českých autorů a autorů z německy mluvících zemí. Spojení orchestrů v rezidenci symbolizuje pak rozdělení provedení obou řad Slovanských tanců mezi oba orchestry, které tak v orchestrální verzi zazní na festivalu kompletně vůbec poprvé v jeho čtrnáctileté historii.

Po loňském provedení klavírních kvartetů se letošní dramaturgie zaměří na provedení Dvořákových klavírních trií a kvintetů. V rámci kurátorství Komorní řady, která logicky s Dvořák Collection splývá, se provedení čtyř trií ujme Boris Giltburg, který se na Dvořákově Praze poprvé představil při svém debutu v roce 2019. Učiní tak ve společnosti členů uskupení Pavel Haas Quartet. Hostem řady se stane i Sir András Schiff se členy Panochova kvarteta, v jejichž podání zazní oba klavírní kvintety.

Součástí loni zavedené řady budou veřejná finálová kola soutěže Concertino Praga v kategoriích komorní a sólové hry. Koncert Mladých filharmoniků Dvořákovy Prahy přinese skladby P. I. Čajkovského a Josepha Haydna. Pod taktovkou Tomáše Netopila vystoupí i violoncellista Narek Haknazaryan. V roli debutanta se představí i festival sám, když objednal poprvé během své existence kompozici díla přímo pro festival: Dvořák Airlines pro smyčcový orchestr autora Lukáše Sommera. Debutem se představí americký klavírista Kit Armstrong, a to v rámci koncertu se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK pod taktovkou Tomáše Braunera.

Mentory veřejně přístupných mistrovských kurzů se stanou Sir András Schiff, Boris Giltburg a houslista Dmitry Sitkovetsky. Tradiční doprovodný program představuje výlet Po stopách Antonína Dvořáka na zámek Maleč, sídla Marie Červinkové-Riegrové, libretistky Dvořákových oper Jakobín a Dimitrij, a Rodinný den Dvořákovy Prahy kombinující zábavné a vzdělávací prvky s výsledky projektu Piana do škol nadace Karel Komárek Family Foundation.

Sdílet článek: