Dvě Káti Kabanové, čtyři čeští dirigenti a nový baletní soubor. Národní divadlo Brno představilo program sezony a festivalu Janáček Brno

Národní divadlo Brno představilo program nadcházející sezony 2022/2023 včetně listopadového festivalu Janáček Brno, na němž se kromě jiného sejdou dirigenti Jakub Hrůša, Tomáš Hanus, Tomáš Netopil a Marko Ivanović. Festival zahájí Janáčkova opera Z mrtvého domu společně s Glagolskou mší pod taktovkou Jakuba Hrůši, dále budou uvedeny dvě odlišná režijní pojetí Káti Kabanové, Věc Makropulos v nastudování Velšské národní opery a Schulhoffovy Plameny v režii Calixta Bieita. Dalšími operními premiérami jsou Veselá vdova Franze Lehára, Verdiho Falstaff a Straussova Salome. Zahajovací open air koncert nadcházející sezony se uskuteční 7. září 2022 od 18 hodin na piazzetě před Janáčkovým divadlem.

Zatímco v roce 2020 jsme zažili alespoň první dva měsíce normálního, resp. vysoce růstového provozu a naivní nádech v prvních podzimních měsících, byl celý rok 2021 poznamenán vládními restrikcemi, které na kulturní sektor dopadly mimořádně tvrdě. Bez ohledu na tyto nelehké podmínky se podařilo za obrovského nasazení všech pracovníků NdB udržet i za zavřenými dveřmi divadel kreativní prostředí, ve kterém vznikaly nové inscenace. Viděno zpětně je ohromující, kolik výjimečných počinů vzniklo ve všech souborech NdB,“ ohlíží se za uplynulým rokem ředitel Národního divadla Brno Martin Glaser.

Tatjana Gürbaca, foto Martina Pipprich

Festival Janáček Brno 2022 se uskuteční ve dnech 2.–20. listopadu a ponese téma „Quo vadis“. Festival bude zahájen premiérou Janáčkovy opery Z mrtvého domu v režii Jiřího Heřmana a hudebním nastudování Jakuba Hrůši v provedení souboru Janáčkovy opery NdB. Opera bude uvedena společně s Janáčkovou Glagolskou mší ve scénickém pojetí. Široké rozpětí možností interpretace Janáčkových oper ukáže festival také v letošním ročníku: Grand Théâtre de Genève přijede s inscenací Káti Kabanové režisérky Tatjany Gürbaca v hudebním nastudování Tomáše Netopila. Pražské Národní divadlo pak předvede zpracování téže opery, za kterým stojí režisér Calixto Bieito a dirigent Jaroslav Kyzlink. Diváky tak čekají dva velmi rozdílné interpretační pohledy. Další představení předvede Velšská národní opera, která přiveze Věc Makropulos v režii Olivie Fuchs pod hudebním vedením Tomáše Hanuse. Národní divadlo v Praze pak festival zakončí operou Plameny od Ervína Schulhoffa, opět v režii Calixta Bieita.

Koncertní řada festivalu reflektuje inspirace slovanskou kulturou nejen v Janáčkově díle, ale i v tvorbě dalších skladatelů, především jeho současníků. Z bohaté koncertní řady to bude kantáta Quo vadis pod taktovkou Johna Fioreho s orchestrem Janáčkovy opery NdB a sborem Slovenského národního divadla. Z dalších koncertů to pak jsou tělesa jako Orchestre de la Suisse Romande, orchestr Welsh National Opera a Symfonický orchestr Českého rozhlasu. Komorní koncertní řada uvede přední soubory, jakými jsou Pavel Haas Quartet, Zemlinsky Quartet a nebude chybět ani Janáčkův Zápisník zmizelého ve dvou provedeních, první mezinárodně oceněný s Juliem Drakem, Nicky Spencem a Václavou Krejčí Houskovou a druhý v instrumentaci Miloše Štědroně s Ivou Bittovou a tenoristou Jaroslavem Březinou.

Další operní premiéry NdB

‚Čeho třeba k žití…‘ Otázka, na níž není snadné najít odpověď. Filosofové i vědci se o to snaží každý ze svého úhlu pohledu po staletí. Stačí nám přežít, mít co jíst a pít, nebo je třeba více. Každá doba má své ideály a události posledních dvou let nám ukázaly, jak snadno mohou být naše představy o tom, co potřebujeme k životu jako nezbytné minimum, ze dne na den změněny. A tak jsme se rozhodli i my zapojit do diskuze, vážně i trochu nevážně, vždyť humor je přece kořením života…“ přibližuje zaměření nadcházející sezony ředitel souboru Janáčkovy opery NdB Jiří Heřman.

Po téměř třiceti letech se na brněnské jeviště vrací Veselá vdova Franze Lehára. Operety zasazené v Paříži přelomu století se ujme tým režisérky Magdaleny Švecové spolu s choreografem Martinem Packem a výtvarníky Zuzanou Přidalovou a Davidem Janoškem, kteří jsou autory výpravných inscenací Ferdy Mravence a La bohème. Dílo s řadou proslulých melodií, které nalezneme i na repertoáru newyorské MET, hudebně nastudoval Jakub Klecker. V Janáčkově divadle bude Veselá vdova poprvé uvedena 3. února 2023.

Komedie a režisér Ondřej Havelka – to je spojení, které nikdy nezklame. Obzvlášť, když jde o komedii od Giuseppe Verdiho. Že byste nečekali tento žánr u skladatele slavných tragických oper? Omyl, Verdi si celý život přál napsat komedii a dostal se k tomu až ve své poslední opeře. A tak vzniklo mistrovské dílo inspirované slavnou Shakespearovou postavou rytířem Falstaffem,“ přibližuje Opera NdB další připravovanou premiéru, tentokrát Verdiho Falstaffa, v režii Ondřeje Havelky a pod taktovkou Ondreje Olose. Jeviště Janáčkova divadla na svých prknech poprvé uvítá Sira Johna Falstaffa 5. dubna 2023.

Jakub Klecker, foto Marek Olbrzymek

Po inscenaci Brittenova Petera Grimese v sezoně 2021/22 režisér David Radok vrací spolu se svým týmem – šéfdirigentem Marko Ivanovićem, kostýmní výtvarnicí Zuzanou Ježkovou a nově Draganem Stojčevskim jako scénografem – k již páté režii pro operní soubor. Straussova expresivní a šokující opera Salome podle hry Oscara Wilda se v brněnském divadle dočká své teprve čtvrté inscenace. Premiéra je naplánována na 17. června 2023 v Janáčkově divadle. „Mohlo by se zdát, že Salome nemá s naším tématem mnoho společného, ale není to pravda. Co rozhodně potřebujeme k životu, je vědět, kde jsou hranice, které se nesmí překročit. A za nás dodáváme hudba – bez ní by život za mnoho nestál,“ uzavírá Jiří Heřman.

Balet zakládá soubor mladých tanečníků

Balet NdB zahájí novou sezonu první premiérou hned na konci září. Opusový neoklasický baletní večer, který navrátí do repertoáru Ingrovo Walking Mad na Ravelovo Bolero, doplní dvojice nových choreografií na hudbu Rossiniho a skupiny Balanescu Quartet, na kterých se bude podílet umělecký šéf souboru Baletu NdB Mário Radačovský společně s choreografem Danem Datcu. Podzimní premiéra v Redutě je spjatá s historicky významným počinem nejen pro balet v Brně. Vznikne soubor mladých tanečníků při Baletu NdB, a to jako první ve východní a střední Evropě. NdB2 bude mít svou první premiéru na přelomu října a listopadu a zahájí novou éru Baletu NdB, který si jeho existencí začne systematicky vychovávat vlastní umělecký dorost. Soubor mladých talentovaných umělců bude mít svou základnu v Redutě, a kromě participace na klasickém repertoáru Baletu NdB uvede ročně dvě premiéry.

Jarní premiéra Baletu NdB bude další významnou událostí, kdy do repertoáru zařadí celý večer choreografií jednoho z nejvýznamnějších tvůrců baletní historie 20. století, George Balanchina. Získáním licence na Balanchinovský večer Balet NdB potvrdil svůj umělecký růst a sounáležitost k předním světovým souborům, které získaly oprávnění interpretovat Balanchinovy choreografie. Kromě premiér připravuje Balet NdB repertoár od klasiky až po současný balet. Po třech letech opět uvede klasický klenot Spící krasavici, kdy tak spolu s Labutím jezerem a Louskáčkem nabídne kompletní baletní dílo P. I. Čajkovského. Dále jsou na programu také tituly jako Beethoven, Romeo a Julie nebo nejnovější Popelka. Samozřejmostí budou i stálé projekty a off-programy.

Národní divadlo Brno také připravilo pro svoje diváky předplatné, které přináší svobodnou volbu výběru představení. Divák si tak může zvolit preferovaný žánr, zda chce chodit do divadla ve všední dny či o víkendech, nebo jaký je pro něho nevhodnější čas začátku představení. Výhodou variabilního předplatného je možnost skupiny vzájemně kombinovat. Sezonní předplatné je v prodeji od 17. března do 30. září 2022 a od listopadu bude možné zakoupit předplatné „Vánoční dárek“.

Sdílet článek: