Do Prahy přijede orchestr z jihokorejského Kwangdžu

Po úspěšném turné Pučchonské filharmonie před třemi lety přijíždí do Prahy další přední jihokorejské těleso. Kwangdžský symfonický orchestr spolu s rakouským klavíristou Gottliebem Wallischem představí v neděli 22. října 2017 v Smetanově síni Obecního domu 4. Beethovenův klavírní koncert a v druhé části večera Symfonii č. 4 P. I. Čajkovského. Program otevře Fantazie na Arirang, krátká skladba, jejíž melodie platí za neoficiální korejskou hymnu a pod jejíž orchestrací je podepsán severokorejský skladatel Čoj Sung-hwan.

Kwangdžský symfonický orchestr vznikl před více než čtyřiceti lety z podhoubí dobrovolnického tělesa klasické hudby v prostředí města prodchnutého tradiční korejskou kulturou. Obdiv k evropské tradici klasické hudby a ambici mezinárodní konfrontace dává najevo i volbou svých šéfdirigentů. Kromě významných Korejců mezi nimi byli i Němec Christian Ludwig nebo současný šéfdirigent, Japonec korejského původu Kim Hong-je. Jeho osobnost, ovlivněná mj. studiem u proslulého Seiji Ozawy, představuje pro soubor záruku uměleckého růstu. Právě pod jeho taktovkou vystoupí orchestr ve svém pražském debutu. Kwangdžský symfonický orchestr pravidelně hostuje v hlavním městě Soulu, ale také v japonském Tokiu. Evropské miniturné zahrnuje kromě Prahy i rakouský Linec, kde se představí se stejným sólistou a programem dne 25. října 2017. První společný koncert orchestru a sólisty je naplánován pouze čtyři dny před Prahu, na domácí půdě v Kwangdžu.

Rovněž přední 39letý rakouský klavírista Gottlieb Wallisch, zapsaný coby vynikající interpret Haydna, Mozarta a Beethovena, se v Praze představí poprvé. Už jako šestiletý nastoupil na vídeňskou Univerzitu múzických umění a stal se jejím nejmladším studentem. Klavír studoval kromě Vídně i v Berlíně a v Paříži a jeho mezinárodní kariéru nastartovalo vítězství v Stravinského soutěži v USA s koncertem pod taktovkou Yehudi Menuhina. Jeho umění již tleskali diváci v řadě prestižních koncertních sálů, mj. v newyorské Carnegie Hall, londýnské Wigmore Hall, vídeňském Musikverein nebo v curyšské Tonhalle. Koncertoval s orchestry ne menšími, než je Vídeňská filharmonie nebo Camerata Salzburg. Dnes se Gottlieb Wallisch věnuje kromě koncertování také pedagogické činnosti na Univerzitě umění v Berlíně. Před pěti lety zapsal slavný výrobce klavírů, firma Steinway, jeho jméno na svůj Seznam umělců. Gottlieb Wallisch nahrává pro společnosti Deutsche Grammophon, Alpha nebo Naxos.

Sdílet článek: