neděle, 31. říjen 2021

Dagmar Pecková a Petra Alvarez Šimková vystoupí v nových pražských premiérách Sedmi smrtelných hříchů a Očekávání

Napsal(a) 

Dagmar Pecková, foto Zděnek Sokol Dagmar Peckováfoto: Zděnek Sokol

Dvě různé tváře moderní evropské opery a dva různé hudební i divadelní světy budou moci diváci Státní opery poznat během jediného večera: operní jednoaktovky Očekávání Arnolda Schönberga a Sedm smrtelných hříchů Kurta Weilla, pozoruhodných inovátorů hudby 20. století, představí ve svém zpracování režisérka Barbora Horáková Joly. Premiéra je plánovaná na 26. listopadu 2021. V Sedmi smrtelných hříších se objeví také Dagmar Pecková, která se v posledních letech interpretaci Weillových děl pravidelně věnuje.

Satira o „smrtelných hříších“ zazněla poprvé v Paříži roku 1933. Brechtovu krutě jízlivému příběhu dodal Kurt Weill patřičný nadhled pro něj typickou inspirací ve své době oblíbeným jazzem a kabaretní hudbou. V roli hlavní hrdinky Weillova díla se na jeviště Národního divadla vrací Dagmar Pecková: Pro mne osobně je role Anny splněným snem – Kurta Weilla a Bertolta Brechta miluji. Takže když mi volala režisérka Bára Horáková s nabídkou role Anny, byla jsem doslova radostí bez sebe.“ Navíc dodává: „Téma celého díla, kdy se Anna dostává do rozporu sama se sebou, je zpracováno velmi sugestivně a je tak aktuální i v dnešní náročné době.

V Schönbergově monodramatu Očekávání je pak Weillovo ženské téma obráceno naruby. Nabízí totiž pohled do „světa v ženě“: opera je jediným souvislým monologem postavy nazvané prostě Žena, v němž prožívá obrovské spektrum protikladných emocí ze ztráty milovaného muže. Pěvecky velmi náročnou hlavní roli ztvární operní sólistka Petra Alvarez Šimková. Schönbergova libretistka, básnířka a lékařka Marie Pappenheim zasadila ženin monolog do prostředí tajemného nočního lesa, který svou atmosférou a motivy nabízí široké možnosti výkladu. Od Weillova „operního kabaretu“ se Schönbergovo monodrama liší nejen tématem, ale zcela zásadně i vypjatým expresionistickým hudebním jazykem, umocňujícím a zhmotňujícím to, čím žena ve svém nitru prochází. Očekávání patří ke klíčovým dílům operní moderny a je historicky spjaté s Prahou, dokonce přímo s dnešní Státní operou (původně Nové německé divadlo) – zde totiž mělo v roce 1924 pod taktovkou tehdejšího šéfa opery Alexandra Zemlinského svou světovou premiéru.

Petra Alvarez Šimková, foto ND Petra Alvarez Šimkováfoto: ND

Výsostně ženské téma obou oper divadelně ztvární česká režisérka Barbora Horáková Joly, působící na prestižních evropských scénách (mj. Anglická národní opera, Nizozemská národní opera v Amsterdamu, Semperova opera v Drážďanech či Norská národní opera). Ve Státní opeře se poprvé představila na počátku roku 2021 svou režijní interpretací Verdiho Rigoletta. Tato úspěšná umělkyně bude se soubory Národního divadla a Státní opery v příštích letech pravidelně spolupracovat.

Hudební nastudování obou operních kusů má v rukou jeden z největších talentů mladé české dirigentské generace Jiří Rožeň. Jeho mezinárodní věhlas neustále roste, přispěla k tomu i nedávná debutová vystoupení s Královskou filharmonií v Londýně, Královskou filharmonií v Liverpoolu či s Orchestre National du Capitole de Toulouse. Rožeň také dirigoval všechny významné orchestry v Belgii, hostoval u Královského skotského národního orchestru nebo například u PKF – Prague Philharmonia, s níž debutoval na Pražském jaru 2016. K uvedení Očekávání/Sedm smrtelných hříchů říká: „K hudbě celého 20. století, tedy i k operám této doby mám velmi vřelý vztah. Jsem moc rád, že tato díla mohou nyní zaznít i v Praze.“

Premiéry Očekávání/Sedm smrtelných hříchů se konají 26. a 28. listopadu 2021, další reprízy 5., 8. a 15. prosince 2021 ve Státní opeře. Další operní premiéry jsou připravovány na leden 2022, a to hned tři: Mozartova Così fan tutte ve Stavovském divadle, Wagnerův Bludný Holanďan ve Státní opeře a Janáčkova Káťa Kabanová v Národním divadle.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.