středa, 13. říjen 2021

Cyklus koncertů „Pro královnu Elišku“ nabídne na Starém Brně klasickou hudbu i možnost prohlídky klášterní knihovny Augustiniánského kláštera

Napsal(a) 

Czech Ensemble Baroque Quintet, foto archiv CEB Czech Ensemble Baroque Quintetfoto: archiv CEB

Přestože opatství na Starém Brně založila v roce 1323 královna Eliška Rejčka, je toto místo spojené spíš z Mendelem a Janáčkem. Nový cyklus komorní hudby, o jehož hudební složku se postará Czech Ensemble Baroque, se tento pohled snaží pozměnit. Na podzim nabídne celkem čtyři koncerty klasické hudby z období renesance a baroka. Prohlídky a přednášky zaštítí Miriam Kolářová, ředitelka Muzea starobrněnského opatství. Společně s Czech Ensemble Baroque Quintetem vystoupí také řada hostů, například Michaela Koudelková, Marek Štryncl, Ensemble Versus a další.

Eliška Rejčka se narodila 1. září 1288 v Poznani. V roce 1303 se vdala za českého krále Václava a byla korunována na českou a polskou královnu. Přijala jméno podle světice Alžběty (Elišky), ale lid ji nazýval Rejčkou, podle křestního jména Richenza, které dostala od své švédské matky. Václav II. záhy umřel, stejně jako její druhý manžel Rudolf Habsburský, a jejím přítelem a ochráncem se stává nejmocnější muž království Jindřich z Lipé. Za ním se v roce 1318 stěhuje do Brna, kde roku 1323 zakládá „na uspokojení svědomí a odpuštění hříchů“ při starším farním kostele Panny Marie na Starém Brně klášter cisterciaček a rozhodne se postavit i nový klášterní chrám Nanebevzetí Panny Marie. Jedná se o typický projev vznešené gotické ženy, která rekapituluje svůj dosavadní život a touží zbožným založením kláštera vykoupit své hříchy a zajistit si tak věčnou blaženost.

Na památku panovnice zakladatelky a taky pro bližší seznámení veřejnosti jak s touto významnou historickou osobností, tak s prostory a dějinami kláštera, který vybudovala, se bude v prostoru opatství konat cyklus čtyř koncertů, z nichž každý bude doplněn o komentovaný úvod zaměřený na téma ze života Elišky Rejčky. Teoretickou a přednáškovou část zabezpečí Miriam Kolářová a o hudební program se postará Czech Ensemble Baroque a jeho hosté, například soubor Ensemble VersusVladimírem Maňasem. Koncerty se uskuteční v refektáři i Kapitulní síni blízko samotné baziliky Panny Marie, kde je Eliška Rejčka pohřbena.

Jsme přesvědčeni, že žena, která se zasloužila o zbudování jedné z nejvýznamnějších brněnských památek a která odkázala klášteru téměř veškerý svůj majetek, si zaslouží být připomenuta dnešnímu světu, a že krásné prostory kláštera mohou být otevřeny široké veřejnosti, aby se mohla obdivovat působivým interiérům, ale i krásným zahradám uvnitř komplexu“ říká k projektu Miriam Kolářová, ředitelka Muzea starobrněnského opatství. „V neposlední řadě je našim cílem také využití netradičních a akusticky zajímavých prostor k realizaci koncertů vokální a vokálně instrumentální především renesanční a barokní hudby“ doplňuje Tereza Válková, sbormistryně Czech Ensemble Baroque.

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.