ČT art odvysílá koncert Filharmonie Hradec Králové ke 150. výročí K. J. Erbena

V lednu nahrála hradecká Filharmonie mimořádný koncert. V premiéře při něm zazněla skladba současného skladatele Juraje Filase Záhořovo lože. Česká televize jej uvede na programu ČT art 15. března od 20:15 hodin pod názvem Filharmonie Hradec Králové a Karel Jaromír Erben. Filharmonie Hradec Králové přizvala ke spolupráci pěvecké sólisty Michaelu Gemrotovou, Michala Lehotského, Daniela Matouška, Filipa Bandžaka a Pražský filharmonický sbor, který připravil Lukáš Vasilek.

Pod taktovkou Leoše Svárovského zazní také Dvořákův Zlatý kolovrat, zejména ale ve své premiéře kantáta Záhořovo lože, jejímž autorem je současný skladatel Juraj Filas. Dramaturgie koncertu ukazuje, jakou inspirací pro české skladatele byl a stále je Erben. Zde konkrétně pro Antonína Dvořáka a jeho Zlatý kolovrat a pro současného skladatele a profesora skladby na AMU Juraje Filase (*1955), který se nechal pro svou tvorbu inspirovat jednou z balad z Erbenovy Kytice. V roce 2018 tak vznikla kantáta pro sóla, sbor a orchestr dle předlohy Záhořovo lože.

Juraj Filas

Na popud mého dobrého přítele, hudebního skladatele Juraje Filase, jsem se ujal nastudování světové premiéry jeho oratoria Záhořovo lože, které do své koncertní sezóny zařadila Filharmonie Hradec Králové. O toto dílo projevila zájem Česká televize, a tak 14. ledna došlo k natáčení této báječné skladby v koncertním sále orchestru. Všichni účinkující byli skvěle připraveni a bylo znát, že nás Filasova kompozice nadchla a práce šla skvěle od ruky. Jedná se o zhruba padesátiminutové dílo psané pro posluchače velmi působivě, sdílně,“ uvádí dirigent Leoš Svárovský.

Koncert, konaný 14. ledna 2021, se kvůli koronavirovým omezením nakonec musel obejít bez diváků, zato však v přítomnosti kamer České televize a zaznít má i na vlnách Českého rozhlasu, na stanici Vltava. Příprava události byla tentokrát organizačně náročnější tím, že bylo potřeba dostát zmíněným omezením v souvislosti s koronavirovou situací. Kromě dostatečného množství ochranných prostředků a testování zúčastněných muselo být také odděleno zázemí sólistů i souborů a zabezpečeny rozestupy účinkujících. Toto naštěstí prostory hradecké Filharmonie umožňují, a také díky tomu mohl snímek vzniknout. Unikátní je v tomto směru rozestavení Pražského filharmonického sboru v hledišti. „Všichni doufáme, že pandemie časem odezní a současná opatření nebudou potřebná. Tento snímek bude potom také jakýmsi svědectvím doby, ve které vznikal,“ komentuje situaci Václav Derner, ředitel hradecké Filharmonie.

Sdílet článek: