Concertino Praga zná své finalisty. Do závěrečného klání se probojovali tři čeští zástupci

Poslední dubnový týden rozhodla mezinárodní porota v distančním hodnocení o finalistech letošního ročníku soutěže pro mladé hudebníky Concertino Praga. Ve finále sólové kategorie se utkají umělci z České republiky, Slovenska, Maďarska a Německa. Česká republika bude mít mezi finalisty tři zástupce.

O přízeň poroty a publika se utkají tři klavíristé Ryan Bradshaw, Ildikó Rozsonits, Jan Schulmeister a houslista Mark Lewin. Obě poroty vyzvedly umění všech finalistů jako výjimečné a umělecky mimořádné. Finále sólové kategorie se koná 18. září v Dvořákově síni Rudolfina za doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu s arménským dirigentem Vahanem Mardirossianem.

V sólové kategorii, která původně čítala 58 přihlášek, hodnotila sedmičlenná porota ve složení Jacques Ammon (klavír, Německo), Jana Brožková (hoboj, Česká republika), Bartosz Bryla (housle, Polsko), Peter Ferenčík (RTVS, Slovensko), Vladimír Rejlek (trubka, Česká republika), Eckart Runge (violoncello, Německo) a Miroslav Sekera (klavír, Česká republika) 25 semifinalistů. Komorní kategorie se zúčastnilo 28 souborů v nejrůznějším nástrojovém obsazení ve složení od dua po kvinteto.

V komorní kategorii bude mít Česká republika hned dva zástupce: Duo Mráček–Pěruška a Trio Vyšehrad, doplní je rakouské Trio INNsolitus a Veloce String Quartet z Polska. Finálový koncert komorní kategorie proběhne v klášteře sv. Anežky České 17. září. Obě finále vysílá živě Český rozhlas Vltava a D-dur. Všichni finalisté společně následně vystoupí na Jihočeském festivalu Concertino Praga v Českém Krumlově, Bechyni, Třeboni a Jindřichově Hradci. Turné se uskuteční od 20. do 24. září.

Trio Vyšehrad, foto Jakub Nekvasil

Jsme rádi, že letošní Concertino Praga, navzdory pandemické situaci, oslovilo tolik mladých muzikantů. Obzvláště nás potěšila velká účast v komorní kategorii, jejíž nástrojové složení bylo opravdu pestré. Jsme rádi, že jsme dětem dali v tuto nelehkou dobu směr a cíl, a že se jim podařilo překonat veškeré nástrahy spojené s přípravou a natáčením v době lockdownu. Měly to letos opravdu složité,“ shrnuje Kateřina Konopásková, ředitelka Výroby Českého rozhlasu.

Absolutní vítězové obou kategorií získají možnost natočit CD v Českém rozhlase. Dalšími cenami jsou stipendia ve výši 5 000, 2 800 a 1 700 eur. Tato stipendia, která jsou možná díky podpoře Nadace Karel Komárek Family Foundation a dalších partnerů, obdrží nositelé pro své další hudební vzdělávání nebo na nákup nástroje. Posluchači finálových klání budou mít navíc možnost udělit cenu publika.

Kromě stipendií a profilového CD už nyní porota rozhodla o udělení speciálních cen. Cenu Nadace Bohuslava Martinů získalo bulhraské Lora and Syon Duo za nejlepší interpretaci skladatelova díla. Veloce String Quartet z Polska získal Cenu Nadačního fondu Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové, kterou nadace uděluje za nejlepší interpretaci současné skladby. Cena pro nejúspěšnějšího českého účastníka, kterou věnuje Nadace Karel Komárek Family Foundation, byla udělena již zmíněnému klavíristovi Janu Schulmeisterovi, který není na Concertino Praga nováčkem. Již v loňském roce ve finále získal čestné uznání prvního stupně.

Sdílet článek: