středa, 10. březen 2021

Collegium 1704 představuje novou online platformu a chystá další video-koncerty

Napsal(a) 

Universo 1704, foto Collegium 1704 Universo 1704foto: Collegium 1704

V prvním březnovém týdnu spustil barokní orchestr Collegium 1704 na svém webu novou online platformu UNIVERSO 1704, na níž uvádí premiéry vlastních video-koncertů. Ty vznikaly v průběhu podzimních měsíců 2020 a začátkem roku 2021 na řadě vybraných lokací v České republice a v Německu.

UNIVERSO 1704 je výsledkem touhy po kontaktu s hudbou a vyjádřením potřeby pokračovat v umělecké práci i v době, kdy živé koncerty nejsou možné. Nejedená se však o náhradu živých koncertů, ale o novou ideu a koncept spojující zážitek z poslechu hudby s neotřelým vizuálním zpracováním. Věříme, že i v budoucnosti, kdy se budeme moci vrátit k živému hraní, neztratí tato idea nic ze své životnosti a stane se trvalou platformou plnohodnotného významu, která bude přinášet radost nám i našemu publiku,“ říká dirigent Václav Luks.

Po úspěchu videí z jara 2020 pokračuje Collegium 1704 ve spolupráci s fotografem a kameramanem Tokpou Korlo, který všechny video-koncerty první série režíroval. Jeho osobitá práce se světlem a jedinečný cit pro detail dává video-koncertům Collegia 1704 nový rozměr, který ve spojení s energií hudebníků a zpěváků vytváří nezaměnitelnou kompozici vizuálně-zvukových obrazů.

První sérii na UNIVERSO 1704 tvoří devět video-koncertů složených z děl J. S. Bacha, J. D. Zelenky, C. Monteverdiho, B. Galuppiho a W. A. Mozarta. Prvním uvedeným video-koncertem je Bachovo Magnificat, natočené v drážďanském Annenkirche. Collegium 1704 si tento kostel nevybralo pro zahájení série náhodou – pravidelně zde již od roku 2008 vystupuje v rámci svého koncertního cyklu Hudební most Praha-Drážďany. V Annenkirche se také první série v červnu uzavře, a to Missou Omnium Sanctorum J. D. Zelenky.

Hudbě J. D. Zelenky bude patřit celkem pět z devíti video-koncertů první série. Kromě velkolepé Missy Omnium Sanctorum je to také již v prvním týdnu premiérovaná Missa Corporis Domini, která patří k Zelenkovým raným dílům a můžeme si v ní povšimnout skladatelovy originality a skvělého zvládnutí kontrapunktu. Tento koncert, stejně jako na duben připravovaný Dixit Dominus B. Galuppiho, hostí prostředí barokního Trojského zámku a vznikl ve spolupráci s Galerií hl. m. Prahy. Dalším již zveřejněným video-koncertem je první část výběru ze Zelenkových Responsorií pro svatý týden (Responsoria pro hebdomada sancta), druhá část výběru z tohoto cyklu naváže v období Velikonoc. Kontrast k bohaté hudební struktuře Responsorií bude tvořit funkcionalistický prostor pražského Divadla X10. Zelenkovo Miserere zazní jako jedna z květnových premiér v prostoru nově zrekonstruovaného vršovického Kulturního paláce VZLET, který čeká na otevření svých bran publiku a kam budou posluchači moci zavítat také na koncerty komorní řady Collegia Vocale 1704.

Simona Šaturová Simona Šaturová

Video-koncert Bella mia fiamma, addio W. A. Mozarta, chystaný také na květen, se natáčel v prostorách barokního zámku Lnáře, jehož honosné interiéry podtrhují sofistikovanost slavné Mozartovy árie napsané v Praze pro operní pěvkyni Josefínu Duškovou. Sólového partu se nyní zhostila sopranistka Simona Šaturová.

Nejbližší chystanou premiérou je video-koncert Madrigali guerrieri et amorosi Claudia Monteverdiho, který bude uveden na konci března. Milostné výhry a prohry, které jsou tématem pěti a šestihlasých madrigalů a v nichž se představí především členové Collegia Vocale 1704, se budou odehrávat v malebných zákoutích zámku v Nebílovech.

K přehrávání video-koncertů na UNIVERSO 1704 slouží platforma Vimeo. Diváci si mohou vybrat, zda si zvolí možnost zhlédnutí/pronájmu na tři dny, nebo zda si ke každému video-koncertu zakoupí neomezený online přístup. Koncerty je možné přehrávat také přes aplikaci Vimeo, a to ve SMART TV, v tabletu či v mobilu přes Google Play nebo App Store.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.