Člověk na hraně svobody připomíná odkaz tvůrců uprostřed hrůzovlád

Duo IndiviDual ve složení Jiří Hrubý (klavír) a Jiří M. Procházka (zpěv) představuje kulturně-společenskou iniciativu Člověk na hraně svobody, do jejíž dramaturgie byla zařazena tvorba pěti tvůrců 20. století Pavla Haase, Dmitrije Šostakoviče, Viktora Ullmanna, Moiseje Samuiloviče Vajnberga a Jana Zahradníčka – skladatelů tvořících v obtížných dobách jak nacistické, tak komunistické totality. Hlavní myšlenkou je na základě těchto děl poukázat na mrazivý odraz obou hrůzovlád, kterému byli sami autoři vystaveni a zároveň skrze jejich emotivní svědectví promlouvat k člověku dneška. Premiérové provedení koncertu je naplánováno na 11. dubna ve vile Löw-Beer v Brně.

Projekt Člověk na hraně svobody se zaměřuje na koncertní provedení komorních děl skladatelů tvořících v mezních situacích života v nacistické a komunistické totalitě. Ústřední myšlenkou je výpověď o křehkosti svobody, o útlaku, kterým se totality (nejen) minulého století snažily zlomit jednotlivce i společnost, jejich touhu žít, tvořit, vnitřně růst, myslet a vyjádřit se. Zároveň však vypovídá o tom, že tvůrčí člověk může přetavit zkušenosti získané na hraně mezi životem a smrtí v umělecké dílo.

Projekt bude mít premiéru 11. 4. ve vile Löw-Beer v Brně, 13. dubna pak navštíví duo IndiviDual Arcidiecézní muzeum Olomouc. Brněnská premiéra proběhne ve spolupráci se spolkem Štetl, přičemž repríza proběhne 2. 9. na stejnojmenném festivalu Štetl, a to ve vile Tugendhat.

Nejedná se ovšem pouze o hudební program – duo IndiviDual v rámci projektu natáčí také podcasty Detektor ID, v nichž představují kontexty vzniku uváděných děl. Minisérie pěti dílů s názvem „Člověk na hraně svobody“ mapuje skladby pěti tvůrců, kteří svá díla tvořili na hraně svého života a stali se svědky pohnutých událostí nacistické a komunistické totality. U některých z nich se jednalo o díla úplně poslední. Zároveň obsah jednotlivých epizod kopíruje program stejnojmenného projektu, který duo IndiviDual v době natáčení připravuje. První díl byl uveřejněn od 6. března na vlnách radia Proglas a na podcastových platformách SpotifyGoogle Podcasts nebo iTunes.

Sdílet článek: