Classic Prague Awards si odnáší Mráček, Belfiato a Pavel Haas Quartet

Čtvrtý ročník udílení cen určených české klasické hudbě se již tradičně konal v Smetanově síni Obecního domu. V sobotu 18. ledna bylo předáno celkem jedenáct ocenění, o nichž rozhodla odborná porota, kterou tvořila sopranistka Gabriela Beňačková, klarinetista a pedagog Jiří Hlaváč, houslový virtuóz Václav Hudeček, klavírista a pedagog Ivan Klánský a skladatel Ondřej Soukup. Galavečerem provázel Jiří Vejvoda.

Ambasadorem české hudby za propagaci tuzemské hudby v zahraničí se stal americký klavírista Garrick Ohlsson. Poprvé zde vystoupil v roce 1973, kdy na festivalu Pražské jaro nahradil nemocného Rudolfa Serkina. Od té doby byl dle vlastních slov v České republice osmdesátkrát. Za svůj dlouhodobý vliv na šíření dobrého jména české hudby již před deseti lety obdržel od ministerstva kultury medaili Artis Bohemiae Amicis. Ocenění za celoživotní přínos – symbolicky v sále, který mu dle jeho vlastních slov byl „druhým domovem“ – obdržel dirigent Vladimír Válek, který dlouhá léta stál v čele orchestrů FOK, SOČR či Slovenské filharmonie.

Garrick Ohlsson, foto ČTK

Orchestrální výkon roku obhájila Česká filharmonie za své provedení Symfonie č. 8 Dmitrije Šostakoviče pod vedením Semjona Byčkova u příležitosti zahajovacího koncertu 124. sezony. Právě šéfdirigent, který spolu s generálním ředitelem ČF Davidem Marečkem trofej převzal, ve svém proslovu ocenil výjimečný talent hudebníků v České republice a čest, kterou při spolupráci s předním českým orchestrem cítí. Cenu za sólistický výkon předali Ivo Kahánek a Jiří Vodička koncertnímu mistru České filharmonie Janu Mráčkovi, který připomněl, že soška patří i orchestru a dirigentovi Petru Altrichterovi. S nimi totiž loni v říjnu provedl vítězný Koncert pro housle a orchestr č. 1 D dur op. 19 Sergeje Prokofjeva.

Cenu za komorní výkon si odnesl Belfiato Quintet za své provedení Rejchových kvintetů na svém albu (o němž jsme také informovali). Vokální výkon loňského roku dle poroty odvedl Český filharmonický sbor Brno v Janáčkově Glagolské mši společně s Českou filharmonií a Petrem Altrichterem (za koncert konaný jen o den později než Mráčkovo vítězné vystoupení). Ocenění převzal zakladatel, hudební ředitel a sbormistr ČFS Petr Fiala, který ve své děkovné řeči připomněl právě Leoše Janáčka a radost, s níž sbor jeho dílo po celém světě provádí.

Vladimír Válek a ředitel soutěže Jiří Besser, foto ČTK

Trofej za nahrávku získal Pavel Haas Quartet za album s kvartety Dmitrije Šostakoviče. Vzhledem k tomu, že jmenovaná čtveřice je aktuálně na turné v Německu, převzali cenu zástupci vydavatelství Supraphon. Šéfproducent vážné hudby Supraphonu Matouš Vlčinský poznamenal, že Šostakovič je pro Haasovo kvarteto srdeční záležitostí a oceněnou nahrávku označil za nejlepší věc, kterou dosud nahráli. Cena za crossoverový projekt putuje na adresu Epoque Quartet za album The Best of 20 Years. Tento ansámbl pak získal i cenu České televize „Klasika roku“, kterou převzal z rukou výkonného ředitele Tomáše Motla.

Křišťálovou sošku za soudobou kompozici převzal Zdeněk Král za skladbu pro sbor a varhany Magnificat. Talentem roku se pak stal šestadvacetiletý klavírista, varhaník a skladatel Marek Kozák, laureát Evropské klavírní soutěže v Brémách, Mezinárodní varhanní soutěže Petra Ebena v Opavě a Mezinárodní klavírní soutěže Fryderyka Chopina v Mariánských Lázních.

Marek Kozák, foto ČTK

V průběhu večera vystoupil Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK, jenž pod taktovkou Rastislava Štúra provedl řadu známých filmových motivů i klasických skladeb, které prosluly mimo jiné právě na stříbrném plátně. Doprovodnými sólisty jim byli sopranistka Patricia Janečková a houslista Pavel Šporcl.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější