Cinema Quartett: Alfred Brendel opět v Praze

Světoznámý rakouský pianista Alfred Brendel přijal pozvání Prague Music Performance a Národního filmového archivu k čtyřdenní rezidenci, v rámci které uvede beethovenovský workshop a vlastní přehlídku snímků světové kinematografie. Kromě klasických snímků Alaina Resnaise a Jasudžiró Ozua nás seznámí s filmy ze současné produkce své rakouské vlasti (Lourdy a Dýchat) a polský film Ida. Čtyřdenní přehlídka nabídne dvě velkolepá díla poválečné éry a tři důležité snímky z posledních let.

Ve středu 16. září provede Bennewitzovo kvarteto Beethovenův poslední smyčcový kvartet za osobní účasti komentujícího Alfreda Brendela.

„Vystupováním před publikem jsem se nikdy neopájel. Líbí se mi ale, když mohu něco zprostředkovat. Souvisí to s tím, že můj hudební vývoj i nadále pokračuje a rád nabízím ostatním, aby si z toho něco vzali. Můj osmdesátiletý mozek je jistě selektivnější, než byl dřív, hudebně se ale přesto stále vyvíjí. Moje představy o skladbách jsou dnes jasnější, plastičtější,“ podotýká čtyřiaosmdesátiletý umělec.

Alfred Brendel, foto Jan Starý

Alfred Brendel patří k nejvýznamnějším interpretům 20. století. Hru na klavír studoval u Edwina Fischera, Paula Baumgartnera a Eduarda Steuermanna. Má za sebou výjimečnou mezinárodní kariéru, v níž se již 60 let soustředí na interpretaci středoevropských skladatelů od Bacha po Schoenberga a také mnohých děl Ferenze Liszta. Je prvním pianistou, jenž nahrál kompletní klavírní dílo Ludwiga van Beethovena a významnou měrou se zasloužil o to, že se Schubertovy klavírní sonáty a Schoenbergův klavírní koncert staly součástí běžného klavírního repertoáru. Pravidelně koncertoval ve světových hudebních centrech a na festivalech s předními orchestry a dirigenty a jeho rozsáhlá diskografie jej činí jedním z nejuznávanějších současných umělců vůbec. Jako sólista završil svou koncertní kariéru 18. prosince 2008 s Vídeňskou filharmonií a tento koncert byl deníkem Daily Telegraph zařazen mezi 100 nejvýznamnějších kulturních událostí posledního desetiletí.

Kromě hudby je v popředí zájmu Alfreda Brendela literatura. Publikoval dvě knihy esejů – Knihu hudebních nápadů a myšlenek, a O čem je hudba? Vydal také  tři svazky německy psané poezie, po nichž následovala další básnická sbírka Spiegelbild und schwarzer Spuk a mnoho básní, přeložených do francouzštiny, italštiny a holandštiny. Alfred Brendel přednášel a dosud přednáší, recituje svou poezii a pořádá mistrovské kurzy na festivalech v Salcburku a Verbieru, v Musikvereinu a Konzerthausu ve Vídni, v londýnské  Wigmore Hall a na univerzitách a v koncertních sálech nejvýznamnějších evropských měst. Učí v pařížské Cité de la Musique a jako hostující profesor v Cambridgi. Na severoamerickém kontinentě působí na Julliard School, na Newyorské univerzitě, v Berkeley, na McGill University v Montrealu, v Princetonu a na Yale. Obdržel čestné doktoráty na mnoha univerzitách včetně Oxfordu a Yale a v roce 1989 se mu dostalo i čestného ocenění Řádu Britského impéria. Od Berlínských filharmoniků obdržel v roce 1992 medaili Hanse von Bülowa a Vídeňská filharmonie mu v prosinci 1998 udělila čestné členství.

S Ivanem Moravcem, foto Jan Starý

Přehlídku Cinema quartett organizují Prague Music Performance a NFA – kino Ponrepo pod záštitou Jeho Excelence Dr. Ferdinanda Trauttmansdorffa, velvyslance Rakouské republiky v České republice a v partnerské spolupráci s Rakouským kulturním centrem v Praze. Projekt byl podpořen Ministerstvem kultury ČR a Magistrátem hl. m. Prahy.

 

PROGRAM

14. 9. 2015

17:30 Ida

Drama – Polsko / Dánsko / Francie / Velká Británie, 2013, 82 min
Režie: Paweł Pawlikowski

20:00 Příběh z Tokia

Drama – Japonsko, 1953, 136 min
Režie: Jasudžiró Ozu

15. 9. 2015

17:30 Lurdy / Lourdes

Drama – Rakousko / Francie / Německo, 2009, 96 min
Režie: Jessica Hausner

20:00 Loni v Marienbadu / Last Year at Marienbad

Drama / Mysteriózní / Romantický
Francie / Itálie, 1961, 94 min
Režie: Alain Resnais

16.9. 2015

19:00 Workshop Alfreda Brendela a Bennewitzova kvarteta

Alfred Brendel bude pracovat s jedním z nejlepších současných smyčcových kvartet. Společně se budou zabývat posledním dílem Ludwiga van Beethovena, Smyčcocým kvartetem F dur, op. 135

Sdílet článek: