Chystá se unikátní propojení českých festivalů: Nabídne putovního Händelova Mesiáše a jiný pohled na Domov můj

Festival Concentus Moraviae mění plány. Původně zamýšlený program „Hudba jako na dlani“ s řadou zahraničních hostů se přesune z tohoto června na příští rok v podobě, v jaké byl na letošek přichystán. Organizátoři festivalu v čele s dramaturgyní Barbarou Marií Willi zároveň připravili sérii koncertů, kterou pod titulem „Domov můj“ představí v netradičním podzimním termínu 11. 9. – 29. 10. 2020. Unikátní bude pro letošek také propojení festivalu Concentus Moraviae s MHF Lípa Musica a se Svatováclavským hudebním festivalem. Všechny tři festivaly se vzájemně podpoří a budou sdílet část programu.

Rezidenční umělkyní letošního podzimního Concentu Moraviae bude sopranistka Hana Blažíková, autorkou dramaturgie je Barbara Maria Willi, cembalistka, klavíristka, varhanice a pedagožka. „Když jsem hledala téma letošního mimořádného festivalového vydání, poskládala jsem si dohromady tyto aspekty: mohu se opřít o silnou domácí scénu staré hudby, o bohatý repertoár české hudby, o inspirativní spolupráci s jinými festivaly, o schopnost české společnosti naslouchat výzvě zůstat doma. Do toho vstoupila osobní motivace i silná hudební inspirace a název festivalu DOMOV MŮJ byl na světě. Zmíněnou hudební inspirací je nejstarší nahrávka české hymny z roku 1901, která se mi stala tím, co Francouzi nazývají coup de cœur – osudovou láskou,“ říká Barbara Maria Willi.

Barbara Maria Willi, foto Jan Šulák

V rámci 25. ročníku vystoupí Martina Janková, Kateřina Kněžíková, Markéta Cukrová, Tomáš Král, Jaroslav Březina či Roman Hoza, instrumentalisté Barbara Maria Willi, Monika Knoblochová, komorní uskupení Kchun či Czech Ensemble Baroque Quintet a ansámbly Musica Florea Marka Štryncla, Collegium Marianum Jany Semerádové, Ensemble Inégal Adama Viktory, Czech Ensemble Baroque & Choir Romana a Terezy Válkových, Capella Mariana Vojtěcha Semeráda, Schola Gregoriana Pragensis Davida Ebena či Tiburtina Ensemble Barbory Kabátkové. Festival zahájí Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 Václava Lukse, a to provedením Händelova oratoria Mesiáš. Tato skladba se má zároveň stát putovním symbolem zmíněné trojice festivalů.

Obdivuji invenci a výkonnost Barbary Willi i festivalového týmu, kteří neváhali a během neuvěřitelně krátké doby dokázali ve spolupráci s festivalovými městy i všemi umělci nejen přesunout již hotový festival s dlouhou řadou zahraničních hostů na příští rok, ale zároveň přichystat zcela nový samostatný ročník. Můžeme tak naše festivalové čtvrtstoletí slavit hned dvakrát: letos s domácími muzikanty a příští rok nám pogratulují ti zahraniční. Ani na jedné z oslav samozřejmě nebudu chybět,“ říká patronka festivalu Magdalena Kožená, která zazpívá na závěr festivalu v doprovodu jediného zahraničního hosta letošního ročníku, basilejského barokního souboru La Cetra s uměleckým vedoucím Andreou Marconem.

Josef Špaček, foto Radovan SubinMezinárodní hudební festival Lípa Musica se uskuteční v termínu od 12. září do 28. října s tradičním epilogem ve spolupráci se ZUŠ Česká Lípa (4. a 5. listopadu). Letos se program odehraje bez přítomnosti zahraničních umělců a nenabídne koncerty v Sasku. Uměleckým garantem festivalu nadále zůstává houslista a koncertní mistr Josef Špaček, který se zároveň jako účinkující představí v roli sólisty, komorního hráče a premiérově také dirigenta ve spolupráci s Českou studentskou filharmonií. Na loňský sextet naváže houslový virtuóz sestavením septetu ve spolupráci s Radkem Baborákem a kolegy z České filharmonie. Ohniskem festivalové dramaturgie bude hudba klasická, kterou doplní koncerty přesahující do žánru alternativní, jazzové hudby a world music, hlavním hudebním tématem jsou pro letošní ročník housle. Festival nově zavítá do České Kamenice, Heřmanic v Podještědí nebo liberecké Oblastní galerie v bývalých městských lázních. Českou premiéru na festivale Lípa Musica bude mít Haydnův kvartet Sedm posledních slov Vykupitele na kříži ve verzi pro kvarteto a ženský hlas v podání Zemlinsky Quartet a mezzosopranistky Markéty Cukrové.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější