Cesta od krčmy k oltáři na Letních slavnostech staré hudby

Úvodní koncert Letních slavností staré hudby zavede posluchače již v pondělí 14. července do překrásných prostor Zámku Troja, jež zaplní magické tóny barokního psaltéria ve spojení se zvukem klasicistní harfy a violy da gamba. Právě unikátnímu nástroji, jehož kouzlu propadla v 18. století celá Evropa a který uchvátil i francouzského panovníka Ludvíka XIV., je věnován úvodní večer Letních slavností staré hudby s názvem Pantaleon. V průběhu slavnostního zahájení vystoupí soubor Echo du Danube se skladbami německých, francouzských a italských autorů, jako jsou Antonio Caldara, Georg Philipp Telemann a Marin Marais, z nichž mnohé nebyly v České republice dosud uvedeny. Kdysi populárního drnkacího nástroje se ujme virtuózní hráčka Elisabeth Seitz.

Letní slavnosti staré hudby, které letos proběhnou od 14. července do 6. srpna, opět staví na propojení unikátní atmosféry historických míst s magickou hudbou minulých staletí. Dramaturgie jubilejního 15. ročníku, nesoucího podtitul Slasti a milosti, se tentokrát zaměří na světskou a duchovní hudbu, jejich kontrasty i vzájemné prolínání.

Pantaleon je specifický druh barokního psaltéria nebo rozměrného dulcimeru, který „vynalezl“ Pantaleon Hebenstreit (1668–1750), Bachův současník, skladatel a obdivovaný hráč na pantaleon a housle. Ačkoliv se do dnešní doby nedochoval ani samotný nástroj, ani Hebenstreitovy skladby pro něj určené, program koncertu je vystavěn na studiu dobových pramenů a svědectví, podle nichž pro pantaleon dychtivě skládali mnozí evropští autoři. Z francouzských autorů zazní skladby loutnisty, kytaristy a teorbisty (a také gambisty) Roberta de Visée, virtuosa na violu da gamba Marina Maraise a varhaníka Michela Corretta. Italskou školu zastoupí tvorba boloňského virtuosa Francesca Corbetty a violoncellisty Antonia Caldary. Chybět nebudou ani díla německých a rakouských autorů Georga Philippa Telemanna, Johanna Jacoba Frobergera a Johanna Philippa Kriegera.

Pantaleon

Druhý z koncertních večerů přenese návštěvníky z kostela Panny Marie Sněžné až do prostředí středověké katedrály Notre-Dame v Paříži. Renomované norské vokální Trio Mediæval představí 16. července zbrusu nový program s názvem Nocturne vystavěný na repertoáru věnovaném tradici jednohlasých a vícehlasých zpěvů v nočních modlitbách církve 13. století.

Duchovní a světskou hudbu propojí v souladu s motivem letošního ročníku také další z koncertů – v kostele sv. Šimona a Judy zazní 30. července program s příznačným názvem Od krčmy k oltáři. Polský barokní soubor Orkiestra Historyczna představí sonáty rodáka ze Stráže pod Ralskem, významného raně-barokního skladatele H. I. F. Bibera.

Hudební výpravy do minulosti uzavřou Letní slavnosti doslova v majestátním stylu. 6. srpna ožije ve Španělském sále Pražského hradu velkolepě koncipovaný francouzsko-český projekt Grácie a majestát. Na počest 250. výročí úmrtí francouzského skladatele Jeana-Philippa Rameaua a zároveň jako připomínka pražské korunovace Karla VI. českým králem zazní v podání renomovaného souboru Collegium Marianum a špičkových sólistů Isabelle Druet a Alaina Bueta orchestrální skladby a árie z oper slavných barokních skladatelů. Vedle Rameauovy tvorby publikum uslyší tvorbu J. J. Fuxe, J. D. Zelenky či J. C. F. Fischera.

Sdílet článek: