Českolipský komorní cyklus představuje svoji pátou sezonu

I pro letošní rok připravil spolek Arbor další pokračování Českolipského komorního cyklu. Popáté se tak v České Lípě uskuteční od března do prosince šest komorních koncertů s nabídkou klasické hudby a drobným zpestřením ze světa jazzu. Letošní nabídka láká na významné osobnosti české klasické scény, jako je hornista Radek Baborák, violoncellista Jiří Bárta nebo houslista Roman Patočka, kteří se představí v komorních uskupeních. Chybět nebude ani setkání s vokálním uměním společně se souborem Ad vocem a sopranistkou Annou Hlavenkovou, nebo na objednávku cyklu připravený vánoční program souboru Musica Florea Marka Štryncla s pěvkyní Alenou Hellerovou. Předprodej vstupenek bude zahájen 7. února.

Cyklus letos představí i mladé talenty, akordeonové duo Martina Kota a Viktora Stockera, a vrací se i k oblíbenému open-air koncertu v městském parku, který bude tradičně přístupný zdarma a představí Lípa Musica Jazz Quartet. Hudební setkání se uskuteční převážně v českolipském kostele Mistra Jana Husa, vánoční program nově zasazuje do dalšího českolipského sakrálního prostoru – kostela Narození Panny Marie. 5. ročník Českolipského komorního cyklu zahájí 24. března Goldbergovy variace BWV 998 v úpravě pro smyčcové trio od Dmitrije Sitkovetského v interpretaci Romana Patočky, Jakuba Fišera a Jiřího Bárty.

Originální nástrojové obsazení klavír, violoncello a lesní roh představí v 26. dubna Trio Jadin (Andrea Mottlová, Hana Baboráková, Radek Baborák). Právě v tomto obsazení nalezl zalíbení francouzský skladatel Louis Jadin nebo někteří soudobí autoři. Trio představí i skladby francouzského skladatele přelomu 19. a 20. století Charlese-Louise-Eugèna Koechlina, který komponoval přímo pro toto nástrojové obsazení, úpravu temperamentních Rumunských tanců Bély Bartóka, doyena tanga Ástora Piazzolly či kompozice soudobých skladatelů Roberta Kellyho a Satoshiho Takeshimy. Radek Baborák navíc uvede svoji vlastní kompozici – burlesku l’Orangerie.

Viktor Stocker, Martin Kot, foto archiv

Program „Hudba mezi nebem a zemí“ 24. května představí skladby neprávem opomíjených a pozapomenutých autorů, které z prachu archivů a sbírek ve snaze přiblížení se zvukové podobě staré hudby a odkrytí její původní krásy oživí soubor Ad vocem (Anna Hlavenková – soprán, Marek Špelina – flétna, Jakub Michl – viola da gamba, Přemysl Vacek – theorba).

Zahradní altán v městském parku 21. června opět ožije hudbou ve svěžím letním večeru jazzových standardů v podání jazzového kvarteta (Jan Špringl – altsaxofon, David Mašek – klavír, Miloš Peter Klápště – kontrabas, Otto Hejnic – bicí), které se zrodilo pod záštitou festivalu Lípa Musica.

Podzimní část otevře cyklus 22. listopadu setkáním s mladými hudebníky a nástrojem, jenž přes mnohdy používané hanlivé označení zednický klavír či dokonce dršťky, odkazující na jeho „tango-šansonový“ lidový původ v barech, kabaretech a jiných zábavních podnicích, zažívá renesanci a proniká stále častěji do koncertních sálů. O jeho širokých možnostech vás v průřezovém programu světovou hudební literaturou přesvědčí mladý akordeonista Martin Kot (19) a Viktor Stocker (13), držitelé prestižního ocenění Zlatý oříšek a řady dalších cen z mezinárodních klání, kteří dnes již navzdory útlému věku patří ve svém oboru ke špičce.

Závěrečný koncert cyklu nabídne 13. prosince program barokní hudby složený z vánočních a pastorálních děl v podání souboru Musica Florea zaměřeného na autentickou interpretaci staré hudby. Zazní mimo jiné pastorela il Natale del nostro Signore Gregora Josepha Wernera, Vánoční koncert č. 6 Giuseppe Sammartiniho, Koncert pro dvě příčné flétny a smyčce Antonia Vivaldiho či Bachova árie Jauchzet Gott in allen Landen.

Sdílet článek: