České vyznamenání pro Českou filharmonii ve Washingtonu

V pondělí 29. října převzali generální ředitel České filharmonie David Mareček a šéfdirigent Semjon Byčkov z rukou ministra kultury ČR Antonína Staňka a filantropa Karla Komárka Cenu Antonína Dvořáka za mnohaletý přínos české kultuře. Stalo se tak ve Washingtonu na půdě Kennedyho centra pro umění, kde první český orchestr provedl koncert k oslavě 100. výročí založení Československa. V rámci slavnostního předávání zahrál Dvořákovu Symfonii č. 7, Koncert pro violoncello a orchestr h moll a Double pro orchestr skladatele Luboše Fišera.

Prestižní ocenění každoročně uděluje Akademie klasické hudby osobnostem a od letošního roku nově i uměleckým kolektivům, které se svým celoživotním dílem nebo mimořádným uměleckým počinem výrazně přispěli k propagaci a popularizaci české klasické hudby v zahraničí. Tradiční křišťálové violoncello z dílny české sklárny Moser bylo tak předáno ansámblu, který je již od svého historicky prvního koncertu spjat se jménem Antonína Dvořáka a v průběhu let se stal nejen českým, ale i světovým orchestrem. „Získání této ceny je pro nás velká čest a velmi si toho vážíme, protože před námi ji získaly takové hudební osobnosti jako Yo-Yo Ma, Ivan Moravec, nebo Jiří Bělohlávek. Jsme také rádi, že nám byla předána tady ve Washingtonu, protože ji považujeme za mezinárodně důležité ocenění,“ řekl David Mareček, generální ředitel České filharmonie.

Česká kultura hrála vždy důležitou úlohu při vytváření české národní identity. Česká hudba a specificky Antonín Dvořák jsou proto klíčovými diplomaty svoji země v USA, hovořícími univerzálním jazykem srozumitelným místnímu publiku a přesto vždy nezaměnitelně českými”, uvedl Hynek Kmoníček, velvyslanec České republiky v USA.

„Je mi ctí předat Cenu Antonína Dvořáka na tomto místě právě České filharmonii,“ uvedl filantrop Karel Komárek, který dlouhodobě podporuje českou klasickou hudbu a odkaz Antonína Dvořáka. „USA je místo, kde Dvořák složil svoje nejlepší díla. A jejich genialita je založena na skladatelově odvážném a inspirativním přístupu k tvorbě. Dvořák se nebál kombinovat tradiční slovanské melodie s jazzem, či afroamerickými motivy. Tento přístup je vlastní nadaným, ale hlavně vnitřně silným osobnostem a na jejich odkaz dnes v Kennedy centru právě vzpomínáme,“ uvedl Komárek. Ten spolu s manželkou Štěpánkou v současné době předsedá mezinárodnímu kulturnímu výboru Kennedyho centra, na jehož pódiu Česká filharmonie vystoupila.

Sdílet článek: