Česká filharmonie vydává Smetanovu Mou vlast

Vydavatelství Pentatone si na začátku března připomene dvousté výročí narození Bedřicha Smetany vydáním cyklu symfonických básní Má vlast, kterou Česká filharmonie nahrála pod taktovou šéfdirigenta a hudebního ředitele Semjona Byčkova. Nová nahrávka Smetanovy Mé vlasti je jedním z příspěvků prvního českého orchestru k Roku české hudby 2024 a projektu Smetana200.

Semjon Byčkov provedl Mou vlast s Českou filharmonií poprvé už v říjnu 2019. Sám říká, že pro něj bylo absolutně vyloučené, aby se stal hudebním ředitelem prvního českého orchestru, aniž by tento cyklus šesti symfonických básní zahrnul do svého repertoáru. „Ale nemohl jsem v Praze předstoupit před orchestr a před publikum a provést tuto skladbu poprvé. Nejprve jsem ji musel pochopit a takříkajíc do sebe absorbovat,“ zdůrazňuje. Proto celý cyklus před prvním pražským koncertem uvedl v Kolíně nad Rýnem, Hamburku, Mnichově, Madridu, Clevelandu a jinde ve světě.

V průběhu přípravy Mé vlasti si Semjon Byčkov také opakovaně kladl otázku, proč tento cyklus vytvořený v 19. století ke svým posluchačům stále promlouvá a proč se tak bytostně dotýká i jeho. „Podle mě tkví odpověď v jediném pojmu: vlast. Pro Čechy je to jejich vlast, pro jiné národy zase ta jejich. Jsou to kořeny, místo, kde chceme být. A kde jsme – historicky viděno – vždycky chtěli být. A to s sebou přináší lásku, konflikt a bolest,“ vysvětluje Semjon Byčkov.

V listopadu 2020 šéfdirigent a hudební ředitel Semjon Byčkov a Česká filharmonie provedením celého cyklu připomněli 31. výročí tohoto historického okamžiku a založili tak novou tradici každoročních mimořádných koncertů pro svobodu a demokracii, vztahujících se k odkazu sametové revoluce. V roce 2022, na prvním pocovidovém turné se zastávkami v Berlíně, Hamburku, Essenu a Londýně, dedikoval Byčkov Mou vlast ukrajinskému lidu.

Má vlast má mimořádné postavení jak v českých dějinách, tak i v historii České filharmonie. Orchestr Mou vlast poprvé zahrál v roce 1901, pět let od svého založení, pod taktovkou Ludvíka Vítězslava Čelanského ve smíchovském pivovaru. V roce 1924 ji Václav Talich provedl u příležitosti stého výročí od narození Bedřicha Smetany a o rok později ji uvedl na prvním koncertě filharmoniků, který byl živě přenášen rozhlasem. V roce 1929 se stala prvním dílem, jež orchestr nahrál na desku. V červnu 1939, několik měsíců po začátku německé okupace, zahrála Česká filharmonie s Václavem Talichem Mou vlast v Národním divadle. Z tohoto provedení se dochovala silná nahrávka, na jejímž konci zní dojemně zazpívaná hymna. Když Joseph Goebbels za nacistické okupace požadoval, aby Česká filharmonie vystoupila v Berlíně a v Drážďanech, Talich dal jako vzdorné gesto na program právě Mou vlast. Tutéž skladbu pak v roce 1945 řídil Rafael Kubelík na „koncertě díkuvzdání“ za čerstvě osvobozené Československo a o 45 let později vybral Mou vlast znovu na program koncertu na Staroměstském náměstí u příležitosti prvních svobodných voleb v Československu.

Na obálce nového CD, které Pentatone vydává v pátek 1. března 2023, tedy den před Smetanovým jubileem, je použita malba současného českého umělce Zdeňka Daňka. Poslední nahrávka Mé vlasti, kterou pořídil Jiří Bělohlávek pro vydavatelství Decca v roce 2014, byla vydána k stému výročí založení Československa v roce 2018.

Sdílet článek: