Česká filharmonie dnes oznámila program příští sezony, v níž oslaví 125 let své existence. Místo plánované tiskové konference, která se měla konat v pražském Rudolfinu, se vedení ČF rozhodlo zveřejnit náplň sezony 2020/2021 v „tiskovém videu“, které můžete shlédnout i vy.
„V současné době nemůžeme hrát, můžeme ale snít. Naše sny se pak stanou skutečností v nadcházející sezoně, v níž budeme slavit 125. výročí České filharmonie, její vznešenou tradici přelévající se do budoucnosti plné života. Nemůžeme se dočkat, až vás opět přivítáme v Rudolfinu a na všech dalších místech, kde vystupujeme a vystoupíme. Z České republiky přes hlavní města Evropy až po Čínu,“ říká šéfdirigent a hudební ředitel České filharmonie Semjon Byčkov. „Jakkoliv zničující současná krize je, představuje také pro nás všechny příležitost zamyslet se nad tím, jak žijeme a jak bychom mohli začít žít lépe. Pro nás muzikanty to znamená tvořit ještě lepší hudbu než kdy dřív,“ doplňuje.
[spvideo]https://www.youtube.com/watch?v=OkeaBN6MoDc[/spvideo]
Jubilejní sezonu České filharmonie zahájí Semjon Byčkov 23. a 24. září skladbami Dmitrije Šostakoviče a Gustava Mahlera, jehož symfonie bude orchestr postupně nahrávat. Na abonentních koncertech zazní vedle Šostakovičovy a Mahlerovy hudby stálice repertoáru prvního českého orchestru, Antonín Dvořák nebo Johannes Brahms, ve světové premiéře pak také tři z nových objednávek pro Českou filharmonii – skladby Bryce Dessnera, Detleva Glanerta a Thomase Larchera. Českou filharmonii zároveň čekají letní rezidence v San Sebastianu a Edinburghu, cesta do Číny a na Tchaj-wan nebo do evropských metropolí – Vídně, Paříže, Bruselu, Amsterdamu a Londýna. Mezinárodní přesah budou mít také každoroční listopadové koncerty k výročí sametové revoluce, jejichž řadu Semjon Byčkov otevře provedením Mystéria času Miloslava Kabeláče a Leningradskou symfonií Dmitrije Šostakoviče.
Hlavními hostujícími dirigenty České filharmonie zůstávají Jakub Hrůša a Tomáš Netopil. Jakub Hrůša nabídne program složený z děl Bedřicha Smetany, Josefa Suka a Leoše Janáčka, Tomáš Netopil připraví koncertní nastudování opery Ariadna Bohuslava Martinů, Filharmonické tance Jana Nováka a silvestrovsko-novoroční program. Mimořádné vánoční koncerty s Haydnovým oratoriem Stvoření i závěrečný Open Air koncert bude řídit Petr Altrichter. Jedním z vrcholů sezony je návrat Johna Eliota Gardinera, který naváže na koncertní provedení Janáčkovy Její pastorkyně Jiřím Bělohlávkem v roce 2016 a s orchestrem uvede Příhody lišky Bystroušky. Z dalších zahraničních dirigentů do Prahy zavítají Manfred Honeck, Sakari Oramo či David Robertson, který bude řídit premiéru skladby Bimetal od Miloše Orsona Štědroně. Se španělským programem před Českou filharmonii poprvé předstoupí dirigent Juanjo Mena.
Kirill Gerstein uvede ve světové premiéře klavírní koncert Thomase Larchera, Ivo Kahánek zahraje Ravelův Koncert pro klavír levou rukou. Přijede také Gautier Capuçon, v Brahmsově Německém requiem vystoupí sopranistka Chen Reiss a basista Boris Prýgl. Své umění předvedou sopranistky Kateřina Kněžíková a Elena Tsallagova či basista Jan Martiník. V roli sólisty i dirigenta se k orchestru vrátí Rudolf Buchbinder s Beethovenovými klavírními koncerty a Leonidas Kavakos s Mozartem a Brahmsem.
Edukační činnost ČF se v příští sezoně rozšíří programem Musica ludus na účastníky starší šedesáti let, pokračovat budou i stávající edukační cykly stejně jako projekt Romano drom podporující romské děti, nadále poběží také Hudba do škol pro pedagogy hudební výchovy a Společný orchestr žáků ZUŠ a hráčů filharmonie.
Český spolek pro komorní hudbu se od nové sezony výrazněji propojí s Českou filharmonií. Zavedené cykly rozšíří exkluzivní recitálová řada, do níž přijali pozvání violoncellistka Alisa Weilerstein nebo tenorista Ian Bostrige. Ctitele sborové tvorby potěší program souboru Martinů Voices. Spolek nově zavádí pozici kurátora, kterým pro příští sezonu bude violoncellista Clemens Hagen, jenž sám v Rudolfinu s různými soubory třikrát vystoupí.