Česká filharmonie v nové sezoně rozšíří dirigentský tým a přiveze Hélène Grimaud nebo Thomase Adèse

Česká filharmonie představila náplň příští sezony, ve které se mezi hostujícími dirigenty představí například Thomas Adès se svou skladbou Tanec mrtvých, Vladimir Jurowski se Zemlinského Malou mořskou vílou a Fabio Luisi s Brucknerovou Osmou symfonií. Pozornost posluchačů určitě přitáhnou houslisté Leonidas Kavakos, Isabelle Faust a Janine Jansen nebo klavíristky Hélène Grimaud, Mitsuko Uchida a Yuja Wang. Na konci sezony Česká filharmonie vystoupí po třinácti letech na Salzburger Festspiele.

Dirigentský tým České filharmonie povede již šestou sezonu Jiří Bělohlávek. Po dvou programech připraví umělecký ředitel Čajkovského projektu Semjon Byčkov a stálý hostující dirigent Jakub Hrůša, na pozici asistenta šéfdirigenta se objeví Jiří Rožeň. K České filharmonii se ve večerních programech vrátí Fabio Luisi, Robin Ticciati a Rafael Payare, nově se představí Thomas Adès a Vladimir Jurowski.

Thomas Adès

Stejně jako v přechozích letech získala Česká filharmonie i pro sezonu 2017/2018 řadu mimořádných sólistů, přičemž dominantní postavení budou mít houslisté. Již při zahájení sezony se představí světová hvězda Leonidas Kavakos v Šostakovičově Prvním houslovém koncertu. Zajímavé srovnání nabídnou Vadim Gluzman, Isabelle Faust, Janine Jansen a Christian Tetzlaff v koncertech Bernsteina, Berga, Sibelia a Brahmse.

Velmi silné zastoupení bude mít i klavír. Hélène Grimaud a Mitsuko Uchida představí své umění v dílech Beethovena a Schönberga. Yuja Wang, která je fenoménem mezi současnou klavírní špičkou, zahraje Prokofjevův Třetí klavírní koncert. A k České filharmonii se znovu vrátí Behzod Abduraimov a Kirill Gerstein s prvními klavírními koncerty Beethovena a Brahmse a violoncellisté Gautier Capuçon a Alisa Weilerstein s díly Dvořáka a Šostakoviče. S Českou filharmonií vystoupí i řada špičkových českých umělců – klavíristé Ivo Kahánek a Martin Kasík, houslisté Josef Špaček, Jiří Vodička a Jan Mráček nebo hornistka Kateřina Javůrková.

Hélène Grimaud

Vzdělávací oddělení České filharmonie se ve 122. sezoně zaměří na podporu pedagogů hudební výchovy v projektu Hudba do škol, na posílení komunitních projektů v Praze, Vsetíně, Chrudimi a Vysokém Mýtě a na mezinárodní rozměr edukací. Celkově plánuje uskutečnit 450 akcí pro 58 tisíc návštěvníků. Vedle stávajících projektů, mezi nimiž jsou nejvýznamnější Romano Drom, Společný orchestr filharmoniků a žáků ZUŠ a koncerty Alice Nellis s Martou Issovou, Markem Ebenem a Pavlem Liškou, připravuje několik nových workshopů (např. program Kam zmizel můj strýc, pane presidente? o umučeném Josefu Toufarovi) i nových koncertů (např. Ufoni s nesmírně vesmírným koncertem).

V sezoně 2017/2018 bude Česká filharmonie koncertovat sedmadvacetkrát v zahraničí (Japonsko, Velká Británie, Ženeva,…). Spolu s ní vystoupí hvězdní sólisté – Diana Damrau, Truls Mørk, Alisa Weilerstein nebo Nikolaj Znaider. Po třinácti letech se Česká filharmonie vrací na festival Salzburger Festspiele, kde s Jiřím Bělohlávkem uvede čistě duchovní repertoár českých skladatelů.

Pro vydavatelství Decca natočí Jiří Bělohlávek Fantastické scherzo, Pragu, Epilog a Pohádku léta Josefa Suka a Semjon Byčkov Čajkovského Symfonie č. 4 a 5. Seznam děl Antonína Dvořáka, jejichž nahrávky již Česká filharmonie pro Decca realizovala, doplní na podzim 2017 Requiem pro sóla, sbor a orchestr. Decca zároveň vydá Čajkovského symfonii Manfred. S vydavatelstvím Supraphon realizuje Česká filharmonie záznamy symfonického díla Bohuslava Martinů. V sezoně 2017/2018 budou nahrány Rytiny pro orchestr a symfonické preludium Skála a zároveň budou zkompletovány nahrávky jeho symfonií. Ve stejné době bude dokončen audiovizuální komplet symfonií Bohuslava Martinů – výsledek koprodukčního projektu České filharmonie, České televize a německého Unitelu.

Sdílet článek: