Česká filharmonie představila 129. sezonu, Semjon Byčkov ukončí své působení u orchestru v roce 2028

Tisková konference k představení 129. sezóny České filharmonie. Zdroj: Česká filharmonie

Jako prolog k představení nadcházející 129. sezony České filharmonie se nesla slova jejího šéfdirigenta Semjona Byčkova: „Když jsem v roce 2018 předstupoval před orchestr, vítali mě jeho zástupci přáním, abych se stal jejich tátou. A táta má pomoci svým dětem, aby dospěly, má je zajistit a dovést k nezávislosti a svobodě. To se stalo a moje mise byla naplněna. Navíc se mi splnil sen, aby se Česká filharmonie stala součástí skupiny elitních světových orchestrů, aby ji svět znal a uznával. V roce 2028 odstoupím z pozice hudebního ředitele a šéfdirigenta České filharmonie.“ 

„S velkým smutkem jsem přijal zprávu o rozhodnutí Semjona Byčkova neprodloužit smlouvu s Českou filharmonií na konci sezony 2027/28. I když naprosto respektuji jeho důvody, vím, že mluvím za celý orchestr, když řeknu, že nám bude velmi chybět jak po hudební, tak po lidské stránce. Se Semjonem Byčkovem zažívá orchestr nevídaný umělecký růst a Semjon je zároveň jeho hlavním hybatelem. Jsme nesmírně vděčni za to, čeho jsme dosud společně dosáhli, a jsem si jistý, že nás čekají mimořádné další čtyři roky,“ komentoval rozhodnutí Semjona Byčkova David Mareček, generální ředitel České filharmonie.

Semjon Byčkov se vrátil k posledním zájezdům po Koreji, Japonsku a Evropě: „Nevzpomínám si, že bychom se na každém vystoupení setkali s tak pozitivním ohlasem a jednoznačným přijetím, jako tomu bylo na těchto turné. Publikum náš Dvořák nadchnul. Posluchači zřetelně cítili ztotožnění České filharmonie s Dvořákovou hudbou, interpretační tradici a radostnou osobnost, kterou orchestr vyzařuje na pódiu i mimo něj.“

Tisková konference k představení 129. sezóny České filharmonie. Zdroj: Česká filharmonie

Byčkov, Hrůša, Rattle a další…

Důležitou novinkou 129. sezony České filharmonie je změna ve složení titulárních dirigentů. K Semjonu Byčkovovi a hlavnímu hostujícímu dirigentovi Jakubu Hrůšovi se připojí jako další hostující dirigent s podtitulem „k poctě Rafaela Kubelíka“ sir Simon Rattle. Každý z nich připraví řadu přitažlivých programů: Semjon Byčkov zahájí sezonu koncertem s Berliozovou Fantastickou symfonií a Dvořákovým klavírním koncertem, jehož partu se ujme rezidenční umělec sezony Daniil Trifonov, který koncert speciálně nastuduje pro pražské provedení. Lákavé bude Byčkovovo nastudování Mahlerovy Páté symfonie nebo Bachovy Mše h moll, v níž vystoupí Collegium Vocale 1704 s Václavem Luksem. Jakub Hrůša provede Sukův Epilog a Sommerovu Vokální symfonii, Simon Rattle uvede Dvořákovy Slovanské tance (plánuje je natočit), Janáčkovu Glagolskou mši (se sólisty Iwonou Sobotkou, Lucií Hilscherovou, Pavlem Černochem a Janem Martiníkem a Pražským filharmonickým sborem) nebo koncertní provedení Weillovy opery Sedm smrtelných hříchů. V ní se role Anny ujme Magdalena Kožená, která s Českou filharmonií dále zazpívá Mozartovy, Haydnovy a Myslivečkovy orchestrální árie. 

Z dirigentů se k orchestru vrátí Alain AltinogluGiovanni Antonini a Tomáš Netopil. Filharmonici poprvé přivítají dirigentku Nathalii Stutzmann a americkou hvězdu Alana Gilberta. Šéfsbormistr Pražského filharmonického sboru Lukáš Vasilek po loňském úspěchu s Brittenovým Válečným rekviem uvede Honeggerovo oratorium Jana z Arku na hranici

Tisková konference k představení 129. sezóny České filharmonie. Zdroj: Česká filharmonie

Na které sólisty se těšit

Rezidenčním umělcem sezony je klavírista Daniil Trifonov, který vystoupí nejen na zahajovacím koncertu, ale vzápětí i na samostatném recitálu. Českou filharmonii doprovodí i na Bratislavských hudebních slavnostech, v prosinci s ní vystoupí v Carnegie Hall a v Torontu. Dalšími vítanými klavírními hosty budou Kristian Bezuidenhout, Beatrice Rana, Leif Ove Andsnes, pro něhož to bude první vystoupení s Českou filharmonií v Praze, sestry Labèque, Kirill Gerstein. Ve Dvořákově síni Rudolfina vystoupí i violoncellisté Alisa Weilerstein, pražskému publiku již známá, a Sheku Kanneh-Mason, který již dříve pozvání od filharmonie obdržel, ale covidové zákazy mu tehdy jeho pražský debut znemožnily. Violista Antoine Tamestit se stal miláčkem pražského publika během loňského Pražského jara, v následující sezoně vystoupí spolu s Josefem Špačkem na Koncertě pro svobodu a demokracii, který bude řídit Petr Popelka. Mezi českými umělci nebudou chybět mezzosopranistka Magdalena Kožená, houslisté Jan Fišer a Jiří Vodička, violistka Eva Krestová a violoncellisté Václav Petr a Ivan Vokáč.

Český spolek pro komorní hudbu, o jehož koncerty je rok od roku větší zájem, zahájí svou 130. sezonu. Vedle nejlepších českých souborů vystoupí v jubilejní spolkové sezoně zajímavý výběr zahraničních hostů, jako jsou drážďanský Fritz Busch Quartett, Trio Zimbalist s Josefem Špačkem, New Zealand Quartet a Elphier Quartett. Kurátorem několika koncertů je Petr Popelka, který se představí v roli klavíristy, kontrabasisty a skladatele a přivede do Prahy řadu svých zahraničních hudebních přátel. V recitálové řadě se po Trifonovovi představí violoncellista Václav Petr, italský klavírista Federico Colli a barytonista Michael Volle. Kromě toho jsou na programu sólová pěvecká vystoupení Adama Plachetky a Markéty Cukrové. Pozornost zaslouží i vystoupení violoncellisty Jiřího Bárty a klavíristky Terezie Fialové.

I v následující sezoně budou pokračovat edukační projekty České filharmonie. V Krocích do nového světa s Markem Ivanovićem, Josefem Špačkem a Jakubem Sládkem zazní Vivaldi, Piazzolla nebo Musorgskij. Českou studentskou filharmonii v září čeká debut na Dvořákově Praze, kde vystoupí na závěrečném koncertě pod taktovkou Ingo Metzmachera, a v dubnu 2025 se opět vrátí do abonentních koncertů České filharmonie s Jakubem Hrůšou a Šeherezádou. Společný orchestr žáků ZUŠ a hráčů České filharmonie bude řídit Petr Altrichter.  

Česká filharmonie v zahraničí

Vedle letošních vystoupení na letních festivalech, například na festivalu v Lucernu, ve Wiesbadenu a na BBC Proms v Londýně, čeká orchestr v příštím roce jarní evropské turné.

Vrcholem zahraničních zájezdů bude účinkování v rámci Českého týdne v newyorské Carnegie Hall letos v prosinci, kterým se uzavře Rok české hudby. Česká filharmonie vystoupí v této hudební mekce celkem třikrát, na samostatném koncertě se představí Pražský filharmonický sbor a komorní díla zazní v podání Pavel Haas Quartet.

Abonentní cykly a vstupenky na mimořádné, edukační a adventní koncerty budou v prodeji od 22. dubna. Prodej jednotlivých vstupenek na abonentní koncerty začíná 10. června.

Sdílet článek: