Česká filharmonie je nominována na prestižní cenu Orchestr roku časopisu Gramophone

Britský magazín Gramophone zveřejnil seznam deseti orchestrů, které podle hodnocení editorů a recenzentů tohoto uznávaného hudebního média v uplynulých dvanácti měsících vydaly pozoruhodná a často provokativní alba. Do tohoto výběru se díky nahrávce Čtvrté symfonie Gustava Mahlera, která vznikla pod taktovkou Semjona Byčkova a vyšla v dubnu tohoto roku u nizozemské společnosti Pentatone, dostala i Česká filharmonie. O tom, který z nominovaných orchestrů získá ocenění Orchestra of the Year 2022, může veřejnost hlasovat až do středy 7. září. Vítěz bude odhalen v úterý 4. října při udělování Gramophone Classical Music Awards v Londýně.

Letošní seznam deseti orchestrů je velmi silný. Některá partnerství trvají již delší dobu, například Iván Fischer a Budapest Festival Orchestra, sir Mark Elder a The Hallé nebo François-Xavier Roth a Les Siècles, náš jediný ansámbl dobových nástrojů v letošním roce. Jiná jsou relativně nová jako Semjon Byčkov a Česká filharmonie nebo Klaus Mäkelä a Oslo-Filharmonien. Všechna ovšem ukazují, co se stane, když chemie mezi dirigentem a hráči správně funguje,“ říká šéfredaktor časopisu Gramophone James Jolly.

Vedle právě uvedených orchestrů jsou dalšími nominovanými Bayerisches Staatsorchester, Mahler Chamber Orchestra, Pittsburgh Symphony Orchestra, Sinfonia of London a Wiener Philharmoniker.

Nové dlouhodobé partnerství České filharmonie se společností Pentatone, která se stala vydavatelem a celosvětovým distributorem nahrávek prvního českého orchestru pořízených ve Studiu Rudolfinum pod značkou Czech Phil Media, bylo oznámeno začátkem roku. Spolupráci otevřela Čtvrtá symfonie Gustava Mahlera, kterou orchestr nahrál se svým šéfdirigentem a hudebním ředitelem Semjonem Byčkovem a izraelskou sopranistkou Chen Reiss v srpnu 2020. Vydání dalších alb z cyklu Mahlerových symfonií je naplánováno na podzim tohoto a na jaro příštího roku.

Semjon Byčkov se u příležitosti vydání Čtvrté symfonie vyznal ze svého vztahu ke Gustavu Mahlerovi: „Objevování Mahlerovy hudby se podobá objevování života samotného. Zažít to znamená být vtažen do jeho světa a hodnot. To, co vyplývá z jeho hudby, jeho dopisů a svědectví těch, kteří ho znali, je dualita tohoto muže. Jako tvůrce a zároveň interpret vymýšlí zvuky, které znovu tvoří svět přírody a lidí. Měl méně než 51 let na to, aby si uvědomil základní otázky naší existence, a ještě méně času na jejich zodpovězení. Přesto to byla doba dost dlouhá k vyjádření polyfonie života: jeho ušlechtilosti i banality, jeho reality i nadpozemskosti, jeho dětské naivity i neodmyslitelné tragédie.

Hlasování o nejlepší orchestr roku se koná již popáté. V předchozích letech zvítězily Minnesota Orchestra (2021), Philadelphia Orchestra (2020), Hong Kong Philharmonic (2019) a Seattle Symphony Orchestra (2018).

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější