Česká filharmonie a Čhavorenge oslaví Mezinárodní den Romů a deset let spolupráce

Ida Kelarová a sbor Čhavorenge. Foto: Česká filharmonie

Zpěvačka a sbormistryně Ida Kelarová uspořádá ve spolupráci s Českou filharmonií hned dva mimořádné koncerty k Mezinárodnímu dni Romů, tentokrát pod názvem „Paĺikerav“, což v překladu z romštiny znamená děkuji. Spolu s Idou Kelarovou na nich vystoupí dětský pěvecký sbor Čhavorenge, Desiderius Dužda, Jazz Trio, Komorní orchestr České a České studentské filharmonie, cimbálová kapela Pekovci a další hosté. Na pódiu se bude také tančit tradiční romský tanec Čapáš. Čhavorenge se představí v nových originálních šatech, které pro jeho členy navrhla Ivana Klimová, stylistou bude Boris Hanečka. První koncert se koná ve Dvořákově síni Rudolfina v sobotu 6. dubna od 19.30 hodin a v přímém přenosu ho bude vysílat Český rozhlas na stanici Vltava a druhý koncert ve stejný čas v neděli 7. dubna. Jeho záznam na Mezinárodní den Romů přinese Česká televize na programu ČT art.

„V roce 2024 slavíme 10 let úžasné spolupráce našeho romského dětského sboru Čhavorenge s Českou filharmonií. Za tu dobu jsme udělali velký kus práce nejen u nás nebo na Slovensku, ale třeba také v Belfastu nebo v Londýně. O naší spolupráci vznikl dokumentární film O čo ide Idě?, natočili jsme cédéčko Hej Romale, v začátcích s námi byl ještě pan Bělohlávek… Zažili jsme mnoho krásných tvořivých setkání romských a neromských dětí, kdy všichni společně měníme svět k lepšímu. Máme tedy co slavit a jsme hrdí na naše úžasné děti. Právě proto bych ráda celý koncert věnovala Čhavorenge, které se tentokrát nepředstaví jen jako sbor, ale jako líheň pěveckých i tanečních talentů,“ říká sbormistryně Ida Kelarová.

Sbor Čhavorenge v Londýně. Foto: Česká filharmonie

Petr Kadlec, vedoucí vzdělávacích programů České filharmonie, k tomu dodává: „Nikdy nezapomenu na první koncert Čhavorenge a filharmoniků, který jsem zažil v srpnu 2014 ve slovenských romských osadách. Děti, které si ještě před pár dny nevěřily, byly jakoby přikrčené, neměly pozitivní zkušenost z toho, že by je jejich okolí přijímalo, se najednou napřímily, rozzářily a rozkvetly. A dalo jim to úžasnou energii pokračovat na životní cestě, která vede z izolace a sociálního vyloučení do společného světa. Čhavorenge pomáhá nacházet hrdost! A jako Česká filharmonie si vážíme, že můžeme snahy Idy Kelarové už deset let podporovat.“

Ida Kelarová, Desiderius Dužda, sbor Čhavorenge a Česká filharmonie. Foto: Česká filharmonie

První koncert k oslavě Mezinárodního dne Romů, v němž své síly spojila Ida Kelarová s Českou filharmonií, se odehrál v dubnu 2019 ve Dvořákově síni Rudolfina pod názvem „Šun Devloro“ (Vyslyš mne, Bože) za účasti proslulé rumunské kapely Taraf de Caliu, akordeonisty Lelo Niky, České studentské filharmonie s Markem Ivanovićem, ale také sboru Čhavorenge a více než 150 dalších mladých zpěváků ze sborů od Varnsdorfu po Vsetín. 8. dubna 2021 se v pražské La Fabrice navázalo koncertem „Kamav tut“ (Miluji tě), jehož hlavní osou bylo vystoupení kapely Jazz Famelija a jejích hostů. V roce 2022 Ida Kelarová na koncertu „Kaľi čercheň“ (Černá hvězda) představila mladé talentované Romy, své bývalé studenty a žáky, kteří se vydali cestou klasické, jazzové či tradiční romské hudby a jako studenti prestižních uměleckých škol či hudební profesionálové jsou vzorem mnoha dalším nadaným dětem. Mezi nimi byli Julka Kozáková a cimbálová muzika Manuša, taneční skupina Salut Roma, Radek Bagár, Mário Žiga, Tessie Ondičová, Pavlína Matiová, Milan Angelo Novák & Color Jazz.

Sbor Čhavorenge. Foto: Česká filharmonie

Zpěvačka, sbormistryně a pedagožka Ida Kelarová, která byla v roce 2019 jmenována členkou Královské švédské akademie hudby, a přidala se tak například k Jonasi Kaufmanovi, Cecilii Bartoli, Riccardu Mutimu, Martě Argerich, Stevu Reichovi či Arvo Pärtovi, založila pěvecký sbor Čhavorenge podporující romské děti a mladé lidi v roce 2011. Od roku 2014 úzce spolupracuje s Českou filharmonií. K bilanci společného úsilí patří stovka koncertů v Česku i na Slovensku včetně vystoupení na Open air koncertu České filharmonie pod taktovou šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka v roce 2015, úzká spolupráce s Marthou Issovou a Alicí Nellis, množství workshopů, koncert v Londýně v roce 2019 i jinde v zahraničí, ale především životní příběhy desítek romských dětí a mladých lidí. Nacházejí vztah k vlastní kultuře, zažívají pocit skutečného sebevědomí a objevují jiné životní cesty, než jaké se zdály být narýsovány často negativními vnějšími okolnostmi.

Ida Kelarová a prezident Petr Pavel. Zdroj: Česká filharmonie

V roce 2018 vydal Supraphon album „Hej Romale“, které vzešlo jako výsledek společného projektu České filharmonie a Idy Kelarové na podporu romských dětí z českých a slovenských osad, ghett a sociálně vyloučených lokalit. V první studiové nahrávce dětského romského sboru Čhavorenge Českou filharmonii řídil dirigent Marko Ivanović. Mezi hudebními hosty byli akordeonista Lelo Nika, houslista Ivan Herák, klavírista Ondrej Krajňák a na kytaru hrál autor písní Desiderius Dužda.

Sdílet článek: