Čerstvě z Nizozemí: BERG zahraje novou hudbu Michela van der Aa nebo Joëla Bonse

V pondělí 11. listopadu představí Orchestr BERG v českých premiérách novinky čtveřice skladatelů, kteří žijí a tvoří v Nizozemsku. Dva z nich jsou držitelé prestižní Grawemeyerovy ceny – Joël Bons, matador nizozemské současnohudební scény a Michel van der Aa. V Nizozemí našli svůj druhý domov také další skladatelé, jejichž hudba zazní v pražském Centru současného umění DOX – Andys Skordis, původem z Kypru a Ital Giuliano Bracci.

Všechny čtyři skladby, které Orchestr BERG v DOX+ představí, vznikly relativně nedávno – nejstarší měla premiéru v roce 2011, nejnovější teprve vloni. Všechny až na jednu také pracují s elektronikou, která je dnes již tradičním partnerem klasických hudebních nástrojů. Celý koncert zahájí klarinetový koncert Michela van der Aa v podání  Renaty Rakové, která se po letech strávených v cizině vrátila zpět do České republiky a pravidelně spolupracuje s Orchestrem BERG. „Michel van der Aa Ve svých dílech často využívá práci se zvukem, včetně smyčkování, vrstvení nebo střihů. Digitálně zaznamenané zvuky můžeme virtuálně natáhnout, zhustit nebo transformovat stejně jako kus hlíny. Hysteresis se podobnou transformací zabývá hned od začátku – nostalgický zvuk gramofonové desky doprovází zvuk brusného papíru kroužícího po dřevěném povrchu, imituje tak nejen šum ale i pohyb otáčející se desky,“ uvádí manažerka BERGu Eva Kesslová.

 

Skladby kyperského skladatele Andyse Skordise se často inspirují mystickými událostmi a stvořeními, Ou…DA je jedním z takových tajemných stvoření. Italský skladatel Giuliano Bracci si zase pohrává s interakcí mezi hudebníky. Oba posledně jmenovaní našli v Nizozemsku svůj druhý domov. Nejčerstvějším dílem je rozsáhlá kompozice Thirty Situations Joëla Bonse, zakladatele Nieuw Ensemble, pro který toto celovečerní dílo vzniklo. Orchestr BERG z něj uvede přibližně polovinu, včetně exponovaných partů trombónu a sopránu – těch se zhostí Pavla Radostová a Štěpán Janoušek

Původně hodinová mozaika nejrůznějších ‚situací‘, z nichž Orchestr BERG uvádí výběr – přibližně polovinu celého díla, pojednává především o kontrastu mezi fragmenty a kontinuem. Elektroniku, která je součástí skladby, tvoří terénní nahrávky, které pořídil přímo skladatel. Ten ještě doplňuje: ‚Naše tělo – náš domov – je neustále s námi a dává nám pocit kontinuity. Ale život, který se před námi odehrává, je sledem jednotlivých oddělených událostí, které netvoří celek. To je ústředním motivem Thirty Situations – mozaika situací tvoří jedno velké a pestré hudební dobrodružství.‘ Premiéra se uskutečnila 29. března 2018 v Muziekgebouw v Amsterodamu a vzbudila ohromný ohlas publika i recenzentů. Letos na podzim se v souvislosti s ukončením činnosti Nieuw Ensemble odehrává řada repríz a také vzniká studiová nahrávka celého díla,“ uvádí Eva Kesslová.

Sdílet článek: