Cenu Antonína Dvořáka letos získá Česká filharmonie

Cenou Antonína Dvořáka ocení Akademie klasické hudby mnohaletou práci České filharmonie pro českou kulturu. Rada akademiků se usnesla jednohlasně bez dalších nominací. Tradiční křišťálové violoncello z dílny české sklárny Moser bude předáno filantropem Karlem Komárkem a jeho ženou Štěpánkou Komárkovou do rukou generálního ředitele České filharmonie Davida Marečka a šéfdirigenta Semjona Byčkova v rámci amerického turné orchestru. Stane se tak v pondělí 29. října 2018 na půdě Kennedy Centra ve Washingtonu, kde orchestr odehraje koncert k oslavě 100. výročí založení Československé republiky.

„Česká filharmonie je už svým historicky prvním koncertem úzce spjata se jménem Antonína Dvořáka a v duchu dvořákovské tradice se i ona v průběhu let zaslouženě stala českým a zároveň světovým orchestrem. Už dlouho jsme cítili, že by si toto ocenění zasloužila,” říká Robert Kolář, ředitel Akademie klasické hudby. Předání ocenění bude symbolicky součástí oslav 100. výročí založení Československé republiky. Pro tento účel Akademie vybrala půdu nejvýznamnější americké kulturní instituce Kennedy Centra ve Washingtonu, kde bude Česká filharmonie 29. října koncertovat. „Právě v období první republiky, kdy orchestr formoval dnes legendární dirigent Václav Talich a později i Rafael Kubelík, se stala Česká filharmonie světovou špičkou. Doma byla institucí, která kultivovala československý veřejný prostor. V zahraničí byla kulturním vyslancem mladé republiky. Provozování české hudby – nejen té Dvořákovy – považovala vždy za samozřejmost. O to víc mě těší, že cenu můžeme předat při příležitosti tohoto velkého jubilea naší vlasti,“ dodal Kolář. 

Vyhlašovatelem Ceny Antonína Dvořáka je od roku 2009 Akademie klasické hudby, pořadatel mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha. Posláním Ceny je ocenění osobností, uměleckých kolektivů, institucí a organizací, které svým celoživotním dílem, dlouhodobou systematickou uměleckou, hudebně vědeckou a organizační činností, nebo mimořádným uměleckým počinem velmi výrazně přispěly k popularizaci české klasické hudby v České republice i v zahraničí. V předchozích ročnících byli oceněni Josef Suk, Ivan Moravec, Jiří Kout, Ludmila Dvořáková, Jiří Kylián, Jiří Bělohlávek, Yo-Yo Ma, Richard Novák a Ivan Klánský.

Sdílet článek: