středa, 1. květen 2013

Cena Antonína Dvořáka

Napsal(a) 

Jiří Kylián Jiří Kylián

Rada akademiků obecně prospěšné organizace se vznešeným názvem Akademie klasické hudby rozhodla, že Cenu Antonína Dvořáka za rok 2013, což obnáší těžký skleněný artefakt a zajímavý šek, obdrží za celoživotní tvorbu původem český choreograf a tanečník Jiří Kylián (1947), jenž se výrazně zapsal do dějin světového moderního baletu. Dosud vytvořil téměř 100 projektů, z nichž převážnou část pro Nizozemské taneční divadlo, kde byl do roku 1999 uměleckým ředitelem a jako choreograf s ním spolupracoval až do roku 2009. Proslul mimo jiné tanečním zpracováním základních děl moderní české hudby (Janáček: Glagolská mše , Sinfonietta , Martinů: Polní mše , Eben: Kletby a dobrořečení atd.). K několika významným cenám (Prix Benois de la Dansem Cena Václava Nižinského, Řád čestné legie, Řád Prince Oranžského, Zlatý lev na bienále v Benátkách, Medaile za umění a vědu královny Beatrix)  přibyla poslední dubnový den, kdy abdikovala jeho dlouholetá podporovatelka,  holandská královna Beatrix,  Cena Antonína Dvořáka. Jiří Kylián ve svém děkovném proslovu ocenil, že cenu dostal od hudebníků a zdůraznil fundamentální propojenost tance a hudby. Předchozími laureáty byli Josef Suk, Ivan Moravec, Jiří Kout a Ludmila Dvořáková. Zatím byla cena udělována za celoživotní dílo seniorům, jestli budou laureáty i umělci na vrcholu uměleckých sil za mimořádný umělecký počin spjatý s českou hudbou bude otázka pro obnovenou Akademii.

Luboš Stehlík

Narodil se 20. dubna 1957 v Pardubicích. Housle a zpěv studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolvoval obor Hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupil ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení hudební vědy, kde jeho diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil coby redakční benjamínek v roce 1984 v nakladatelství Editio Supraphon – oddělení knih o hudbě,  kde redigoval ledacos, od Encyklopedie jazzu a moderní populární hudby až po Cimrmana v říši hudby. Po roce 1989 působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho  vymazání z českého hudebního života se stal v roce 1994  nejdříve redaktorem a poté šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Je partnerem nejlepší manželky ze všech, otcem tří dětí a dědečkem raději nespecifikovaného počtu vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.