Čajkovského projekt je ve finále, Česká filharmonie ho představí v Praze, Tokiu, Vídni a Paříži

V roce 2015 začal Semjon Byčkov spolu s Českou filharmonií natáčet Čajkovského symfonickou tvorbu. Po čtyřech letech spolupráce nyní vychází komplet sedmi CD. V rámci projektu se uskuteční i čtyři podzimní rezidence v Praze, Tokiu, Vídni a Paříži.

Čajkovského projekt vznikl tak, že jsem byl osloven, jestli bych nechtěl natočit Čajkovského symfonie s Českou filharmonií,“ uvádí Semjon Byčkov. „Trvalo mi asi třicet vteřin, abych pochopil, že ten nápad je opravdu fantastický. Říkal jsem si, že kombinace České filharmonie a České republiky s jejími západními tradicemi a příslušností k Západu i Východu může vytvořit zajímavý přístup k vyjádření ducha Čajkovského hudby. Přístup, který nebude ani čistě ruský, ani čistě západní, ale bude kombinací obojího.“

Sedm CD, které vycházejí v Decca Classics 30. srpna, přináší šest Čajkovského symfonií, symfonii Manfred, předehru-fantazii Romeo a Julie, Serenádu pro smyčce, symfonickou báseň Francesca da Rimini a tři klavírní koncerty v podání Kirilla Gersteina.

Čajkovského projektem jsme chtěli ukázat, že Česká filharmonie je šíří svého repertoáru a kvalitou provedení na úrovni nejlepších světových orchestrů, přestože je zejména v zahraničí neprávem vnímána pouze jako špičkový interpret Smetany, Dvořáka a dalších českých skladatelů. Výsledný Čajkovského komplet i zájem promoterů o rezidence složené z Čajkovského hudby jasně dokazují, že náš záměr poopravit toto zkreslené vidění se daří a že jdeme správnou cestou,“ říká ředitel České filharmonie David Mareček. Na vydání CD boxu naváží čtyři rezidence – v září na Dvořákově Praze, v říjnu v Tokiu a v listopadu ve vídeňském Musikvereinu a v pařížské Filharmonii. Českou filharmonii na koncertech doplní Kirill GersteinGautier CapuçonRenauld Capuçon nebo Daišin Kašimoto.

Sdílet článek: