BBC Symphony Orchestra bude mít první hlavní hostující dirigentku

Novým hlavní hostujícím dirigentem londýnského BBC Symphony Orchestra bude Dalia Stasevska. Ve svých třiatřiceti letech se stane zároveň nejmladším člověkem a vůbec první ženou na stálé dirigentské pozici u tohoto orchestru. Tato pozice, kterou v minulosti zastával i Jiří Bělohlávek, byla posledních třináct let neobsazená. V čele orchestru se nastupující dirigentka představí již v červenci na londýnském festivalu BBC Proms.

Stasevska se narodila na Ukrajině a do Finska se s rodinou odstěhovala v pěti letech. Původně studovala hru na housle – a právě během studií na Sibeliově akademii v Helsinkách viděla jednu ze svých spolužaček dirigovat orchestr. Okamžitě si to chtěla vyzkoušet: „Vůbec by mě do té doby nenapadlo, že to také mohu dělat. Před deseti lety to ale byl ještě jiný svět. Žádné dirigentky nebyly a nikdo mi neřekl, že bych to mohla zkusit.“ Pevné odhodlání jí ale umožnilo studovat u předních finských dirigentů včetně Jorma Panuly na Královské švédské akademii a Leifa Seigerstama na Sibeliově akademii. Později pracovala jako asistentka po boku Esa-Pekky Salonena a Paava Järviho.

Podobně jako dirigování ji ještě dříve okouzlila opera. Tu objevila ve třinácti letech a ihned si ji zamilovala. „Opera byla můj vlastní punk. Moji spolužáci a přátelé poslouchali Spice Girls a Backstreet Boys, ale já jsem pořád jen mluvila o opeře. Kamarádům se to moc nelíbilo, ale já jsem se nedala, říkala jsem: jen poslouchejte tu nádhernou hudbu!“ Nezaměřuje se však pouze na operu, právě naopak: do širšího povědomí se dostala i díky své schopnosti pojmout široký rozsah hudby od klasického symfonického repertoáru až po současnou tvorbu, mnohdy vyžadující nejmodernější technologie a vysokou interpretační úroveň.

, foto Katja Luoma

Třiatřicetiletá dirigentka poprvé řídila BBCSO loni v květnu. Manažer orchestru Paul Hughes ji nejprve pozval na dva koncerty, načež zjistil, že si takto talentovaného člověka nemůže nechat uniknout: „S hudebníky komunikuje s naprostou přirozeností a lehkostí. Navíc ví přesně, co chce. Její schopnost vyvážit starší repertoár se současnou tvorbou je pro nás ideální,“ upřesnil své rozhodnutí Hughes.

V posledních letech (dirigování se profesionálně věnuje „pouze“ čtyři roky) spolupracovala i s losangeleskou filharmonií, göteborským symfonickým orchestrem, lyonským národním orchestrem či filharmonií v Oslu. Není bez zajímavosti ani to, že její manžel a Sibeliův pravnuk Lauri Porra je baskytarista a skladatel power metalové skupiny Stratovarius. „On je z nás dvou ten slavný, já ne! Není města, kde by ho nepoznali,“ žertuje na toto téma Stasevska. Její hlavní hudební inspirací je Leonard Bernstein: „Ten neotřelý způsob, jakým o hudbě uvažoval, je něco, o co se také snažím. Chci vnést novou energii do běžného repertoáru a vyzvat sebe i publikum, abychom jej vnímali jako by to bylo poprvé.

Sdílet článek: