Americký prapor v Rudolfinu a Svatá Ludmila před ním: Dvořákova Praha po jedenácté

Organizátoři festivalu Dvořákova Praha na dnešní tiskové konferenci zveřejnili program letošního jedenáctého ročníku, který se uskuteční od 7. do 21. září. Programová řada Dvořák Collection letos uzavře dvouletý cyklus, ve kterém představuje Dvořákovu vokálně-instrumentální tvorbu – oratoria, kantáty a mše. Do rukou Jakuba Hrůši a rezidenčního orchestru České filharmonie svěřil festival Svatební košile a Svatou Ludmilu. Zazní také repertoárová rarita – kantáta Americký prapor, jediné Dvořákovo dílo na anglický text, nebo zřídka uváděná Lužanská mše ve skladatelově úpravě pro Rudolfinum. Po dvou letech se do Prahy vrací Staatskapelle Dresden, tentokrát s dirigentem Manfredem Honeckem a Bernardou Fink, významné instrumentalisty současnosti v programu reprezentují klavíristé Krystian Zimerman, Jevgenij Kissin, Valentina Lisitsa či houslistka Janine Jansen. V pozici kurátorky komorní řady se představí izraelská klarinetistka Sharon Kam.

Letos se završí dvouletý cyklus festivalu, ve kterém programová řada Dvořák Collection představuje celou Dvořákovu oratorní a kantátovou tvorbu. Slavnostní zahajovací koncert 7. září bude patřit Dvořákovým Svatebním košilím, za dirigentským pultem České filharmonie stane Jakub Hrůša, Český filharmonický sbor Brno povede Petr Fiala a sólové party uslyšíme v podání sopranistky Kateřiny Kněžíkové, tenoristy Richarda Samka a basisty Svatopluka Sema. Oratoriem Svatá Ludmila v kompletní verzi připomene 15. září Dvořákova Praha 100. výročí vzniku Československé republiky. Českou filharmonii v díle opět povede Jakub Hrůša, Pražský filharmonický sbor Lukáš Vasilek, sólisty budou sopranistka Kateřina Kněžíková, slovenská mezzosopranistka Alena Kropáčková, tenoristé Richard Samek a Ondřej Koplík a slovenský basista Jozef Benci. Koncert bude živě přenášen na venkovní scénu na náměstí Jana Palacha, kde se k provedení v duchu české sborové tradice přidají před siluetou Hradčan četné česko-slovenské sbory. Myšlenka je inspirována velkolepým provedením Svaté Ludmily v roce 1904, při kterém účinkoval sbor čítající prý až 1 600 zpěváků.

Janine Jansen, foto Marco Borggreve

Koncert 16. září nabídne Dvořákovu Lužanskou mši v téměř neznámé úpravě pro varhany a nižší smyčce, kterou autor upravil speciálně pro prostory Rudolfina. Toto unikátní provedení, nastudované přímo pro festival Dvořákova Praha, připravilo jedno z nejvýznamnějších hudebních těles věnujících se historicky poučené interpretaci, Orchestra of the Age of Enlightenment. To spojí síly s anglickým sborem King’s College Choir, dirigovat bude Stephen Cleobury a sólových partů se ujmou sopranistka Pavla Vykopalová, mezzosopranistka Markéta Cukrová, tenorista Aleš Voráček a barytonista Roman Hoza. Raritním programovým počinem bude uvedení Dvořákovy kantáty Americký prapor, kterou přednese 20. září Symfonický orchestr Českého rozhlasu s dirigentem Alexanderem Liebreichem a Slovenský filharmonický sbor se sbormistrem Jozefem Chabroněm. Pěveckých partů se v jediné Dvořákově skladbě v anglickém jazyce, určené původně pro americké vlastence, zhostí anglický tenorista Oliver Johnston a australský barytonista Samuel Dale Johnson. Dvořák Collection důstojně doplní 18. září Žalm 149 v interpretaci České filharmonie pod taktovkou Petra Altrichtera a Českého filharmonického sboru Brno a na závěrečném koncertě 21. září pak Slavnostní zpěv světového orchestru Staatskapelle Dresden s dirigentem Manfredem Honeckem a Slovenským filharmonickým sborem se sbormistrem Jozefem Chabroněm. Sólistkou večera bude argentinská mezzosopranistka, přední interpretka a popularizátorka písňové tvorby Antonína Dvořáka, Bernarda Fink. V jejím podání zazní v rámci večera Dvořákovy Biblické písně.

Na pět komorních koncertů, které připravila klarinetistka Sharon Kam jakožto kurátorka komorní řady, přiveze dle svých slov své hudební jádro, lidi, se kterými hraje nejdéle a nejraději. 10. září se v klarinetových kvintetech Wolfganga Amadea Mozarta, Maxe Regera a Johannese Brahmse spolu s Sharon Kam představí houslistky Isabelle van Keulen z Nizozemí a Ulrike-Anima Mathé z Německa, odkud pochází i violista Volker Jacobsen, a violoncellista Gustav Rivinius. 11. září se představí londýnský Belcea Quartet, bonusem letošní Komorní řady bude Koncert pro klarinet a orchestr A dur Wolfganga Amadea Mozarta, který 12. září přednese v Rudolfinu Sharon Kam spolu s renomovaným a Academy of St Martin in the Fields s dirigentem Tomo Kellerem. 13. září se komorní řada opět vrátí do intimního prostředí Anežského kláštera, společným jmenovatelem programu bude souzvuk klarinetu, violy a klavíru. K Sharon Kam se připojí její bratr, violista Ori Kam, a mladý izraelský klavírista a skladatel Matan Porat, aby přednesli komorní díla Wolfganga Amadea Mozarta, Roberta Schumanna, Johannese Brahmse, Clauda Debussyho a Bély Bartóka. Závěr komorní řady Dvořákovy Prahy bude patřit 17. září Zjasněné noci, op. 4 Arnolda Schönberga a Kvartetu pro konec času Oliviera Messiaena. Sharon Kam sestavila speciálně pro tento večer mezinárodní soubor sólistů, v němž najdeme i Josefa Špačka nebo violoncellistu Michala Kaňku.

Sharon Kam, foto Maike Helbig

Programová řada Světové orchestry letos představí čtyři špičková evropská tělesa, a sice Cameratu Salzburg se švédským dirigentem Danielem Blendulfem, výše jmenovanou Academy of St Martin in the Fields, Orchestra of the Age of Enlightenment a také Staatskapelle Dresden s Manfredem Honeckem. Nová programová řada věnovaná výjimečným sólistům spojí klavíristy Valentinu LisitsuJevgenije KissinaKrystiana Zimermana, nizozemskou houslistku Janine Jansen a izraelskou klarinetistku Sharon Kam.

Debutový den, který již tradičně nabízí možnost podpořit nadějné mladé umělce v ležérním duchu bez jindy nezbytných pravidel dress-code, bude letos 14. září patřit dvěma mladým interpretům, kteří již mají za sebou nejeden úspěch a dle všeho mají dobře vykročeno k mezinárodní kariéře. Jihokorejská houslistka Bomsori Kim uspěla mj. v Mezinárodní soutěži P. I. Čajkovského v Moskvě, ve Wieniawského soutěži v Poznani nebo Mezinárodní soutěži ARD v Mnichově. Klavírista Lukáš Klánský je laureát řady mezinárodních soutěží (mj. International Rotary Piano Competition 2012 a Darmstadt Chopin International Wettbewerb 2013) je aktivní také jako komorní hráč, s Lobkowicz Triem získal například první cenu na Mezinárodní soutěži Johannese Brahmse v rakouském Pörtschachu.

Sdílet článek: