úterý, 14. únor 2012

9. ročníku cyklu koncertů staré hudby: Barbara Maria Willi uvádí...

Napsal(a) 

Prestižní brněnská koncertní řada, jejíž mimořádně kvalitní a objevný program vytváří renomovaná cembalistka, docentka JAMU Barbara Maria Willi, nabídne také v roce 2012 šest komorních koncertů věnovaných interpretaci staré hudby na historických nástrojích na mezinárodní a vysoce profesionální úrovni. V Brně se díky cyklu v minulosti představila elita interpretů hrajících na autentické nástroje - např. italský fagotista Sergio Azzolini, světově proslulý London Haydn Quartet, houslistka Sophia Jaffé a další.

V rámci zahajovacího koncertu letošního ročníku, který se uskuteční 1. března, se mohou příznivci staré hudby těšit například na uvedení nově objevené ukolébavky italského autora Tarquinia Meruly v podání mezinárodně uznávané a žádané sopranistky Simony Houdy-Šaturové, na cembalo a barokní violoncello ji doprovodí Barbara Willi a Hana Fleková. V dubnu posluchače provedou němečtí Irene Klein Band pestrou literaturou pro krásný historický nástroj - violu da gamba. Na květnovém koncertu představí málo známé dílo francouzského skladatele Leclaira na barokní housle přední německý sólista Daniel Deuter, ten se věnuje výzkumu a interpretaci Leclairova díla již 20 let. Na podzim se v pořadu pod názvem „Poezie písní“ představí také herec Saša Rašilov a Kamila Ševčíková (alt) za doprovodu kladívkového klavíru Moniky Knoblochové, kteří uvedou Goetheho básně zhudebněné Václavem Janem Tomáškem. Další koncert posluchačům ukáže historický dechový nástroj cink ve skladbách z italských archivů. Celý cyklus završí v prosinci adventní koncert souboru staré hudby Collegium 1704 v komorním obsazení, kdy na programu bude hlavně dílo Bononciniho, přímého konkurenta Händela v Londýně.

Mnoho z umělců, kteří se v rámci komorního cyklu Barbary Marie Willi představí, vystupuje v ČR poprvé, mnozí se představují poprvé v rámci jihomoravské metropole. Cyklus má již osmiletou tradici a je laickou i odbornou veřejností vnímán jako stabilní součást hudební scény. Všechny koncerty probíhají ve zrekonstruovaném sále konventu Milosrdných bratří v Brně, který v období baroka proslul bohatým hudebním životem.

Předprodej vstupenek: TIC, Běhounská 17, Brno, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Více informací na www.cema-music.com

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.