85. sezona zavede Pražský filharmonický sbor do Hongkongu

Pražský filharmonický sbor zahájí sezonu 2019/2020 koncertem k 85. výročí svého založení. V sobotu 7. prosince 2019 zazní v pražském Rudolfinu oratorium Arthura Honeggera Král David se sólisty Kateřinou Kněžíkovou, Markétou Cukrovou a Ondřejem Koplíkem. Jako host se pražskému publiku představí Vlámský symfonický orchestr z belgického Gentu. V prosinci proběhnou ještě dva další koncerty sborového cyklu, tentokrát s vánoční tematikou, tedy tradiční Česká mše vánoční od Jakuba Jana Ryby s doprovodem Filharmonie Hradec Králové. Posledním z koncertů této řady bude májový koncert 29. května 2020 v kostele sv. Šimona a Judy s díly Antonína Dvořáka, Bohuslava Martinů a Ivana Božičeviće. Na koncertě zazní také světová premiéra díla Alchymista, příběh pro smíšený sbor, harfu a tři violoncella českého soudobého skladatele a kytaristy Lukáše Sommera.

PFS bude i nadále spolupracovat s Českou filharmonií, Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK, Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, PKF – Prague Philharmonia, dále například s Plzeňskou filharmonií, Filharmonií Hradec Králové nebo Jihočeskou filharmonií. 13. listopadu vystoupí spolu s PKF a francouzským dirigentem Emmanuelem Villaumem v nové multifunkční aréně O2 universum v Praze s Beethovenovou Devátou symfonií. Koncert je věnovaný 30. výročí sametové revoluce. V duchu Beethovenova výročí se ponese mnoho vystoupení, ale sbor čeká i několik premiér a soudobých skladeb, např. Polednice Ondřeje Adámka v české premiéře, Stabat mater Ivana Zelenky nebo Pivní oratorium Jana Kučery či Requiem za H. Bosche Detleva Glanerta. Na konci sezony se již tradičně představí na festivalech Pražské jaro a Smetanova Litomyšl.

Měsíce únor a duben 2020 budou u PFS ve znamení zahraničních koncertů, především v moskevské Zarjadji a ve Velkém sále Labské filharmonie. Koncert PFS s Velkým symfonickým orchestrem P. I. Čajkovského pod taktovkou Vladimira Fedosejeva se uskuteční v rámci festivalu, věnovaného dílům Beethovena a Čajkovského. Po koncertě v Moskvě čekají sbor dva samostatné sborové koncerty a cappella v Hongkongu na Festivalu umění (Hong Kong Arts Festival). V dubnu 2020 se bude soubor nejprve podílet na provedení Schönbergových Gurre-Lieder v podání Staatskapelle Dresden pod taktovkou Christiana Thielemanna na Velikonočním festivalu v Salcburku a na konci měsíce vystoupí nejprve s Českou filharmonií s koncertním provedením Káti Kabanové L. Janáčka a poté s orchestrem NDR Labská filharmonie a Alanem Gilbertem v Janáčkově Glagolské mši.

Lukáš Vasilek, foto Daniel Havel

Již pátou sezonu pořádá PFS koncerty pro školy v sále Pražské konzervatoře i mimo centrum Prahy. Ve spolupráci se základními školami nás čekají také tradiční pěvecké workshopy pod vedením lektorů z řad členů PFS. Tyto hodiny jsou zpestřením tradiční výuky hudební výchovy a probíhají přímo na vybraných školách za účasti učitele.

Již od roku 2012 organizuje Pražský filharmonický sbor také Akademii sbo­rového zpěvu, studijní program umožňující mladým a talentovaným zpěvákům do 26 let zapojit se do dění profesionálního sborového ansámblu. Konkurzy do Akademie sborového zpěvu pro sezonu 2019/2020 proběhnou během podzimu 2019.

U společnosti Decca, se kterou Pražský filharmonický sbor dlouhodobě spolupracuje, se na jaře příštího roku očekává vydání dvořákovského 2-CD (Biblické písně s Jiřím Bělohlávkem, Requiem a Te Deum s Jakubem Hrůšou), na kterém se PFS podílelo s Českou filharmonií.

Sdílet článek: