78. Pražské jaro přinese český debut Klause Mäkeläho, Johna Adamse či Les Talens Lyriques

V pátek 12. května začíná již 78. Pražské jaro, tradičně Mou vlastí Bedřicha Smetany, tentokrát s Orchestrem Velšské národní opery a dirigentem Tomášem Hanusem. Přes čtyřicet koncertů a akcí se do 2. června odehraje v Rudolfinu, Obecním domě a na dalších jedenácti místech Prahy. Jeden z nejvyhledávanějších violistů současnosti, Francouz Antoine Tamestit se stane rezidenčním umělcem festivalu. Vystoupí na čtyřech různých koncertech, zasedne také v čele poroty mezinárodní hudební soutěže v kategorii viola. Významný prostor dostane i nová hudba, a to zejména v rámci projektu Prague Offspring díky rezidenčnímu ansámblu Klangforum Wien a rezidenčnímu skladateli Georgu Friedrichu Haasovi.

Poprvé se u nás představí nejžádanější dirigent mladé generace, Fin Klaus Mäkelä. I koncert legendy americké hudby Johna Adamse bude překvapivě jeho českým debutem, stejně jako účinkování proslulých Les Talens Lyriques a jejich zakladatele Christopha Rousseta,“ uvádí Pavel Trojan, ředitel festivalu.

Mezi výrazné osobnosti 78. Pražského jara patří i dirigenti Daniel Harding, Christoph Eschenbach nebo Tomáš Netopil. Vystoupí klavíristé Mitsuko Uchida, Igor Levit, Víkingur Ólafsson, Cédric Tiberghien, Joonas Ahonen, houslisté Isabelle Faust, Frank Peter Zimmermann či pěvkyně Magdalena Kožená nebo Simona Šaturová. Festival se stane dějištěm oslavy 100 let od zahájení vysílání Českého rozhlasu, a to formou koncertu Symfonického orchestru Českého rozhlasu s dirigentem Corneliem Meistrem a houslistou Janem Mráčkem, koncertním mistrem České filharmonie.

John Adams, foto Riccardo Musacchio

Pražské jaro nově zařazuje do programu také dvě projekce dokumentárního filmu No Fear o klavíristovi Igoru Levitovi, hostovi letošního ročníku. Promítání se uskuteční 22. a 29. května od 19 hodin v pražském kině Edison Filmhub.

Mezinárodní hudební soutěž Pražské jaro: viola a trombon

Mladí hudebníci z celého světa budou poprvé v historii soutěžit na Pražském jaru v oboru viola. Druhou soutěžní kategorií je trombon, v níž se soutěžilo již devětkrát, naposledy v roce 2011. Do violové soutěže zaslalo přihlášku 78 kandidátů a na základě poslechového předkola do Prahy přicestuje 37 soutěžících. V případě trombonové kategorie bylo přihlášek 81, přičemž I. kola se účastní 42 hráčů. Nejvíce mladých umělců přicestuje z Číny, až dvanáct. Z pohledu zastoupení zemí pak pokračuje Korea s osmi a Česká republika se sedmi soutěžícími.

Předsedou poroty violové kategorie je Francouz Antoine Tamestit a členy Kristina Fialová, Garth Knox, Pavel Nikl, Cynthia Phelps, Lars Anders Tomter a Tabea Zimmermann.

V čele trombonové poroty stane Zdzisław Stolarczyk, člen Symfonického orchestru Polského rozhlasu v Katovicích, sólový i komorní hráč a pedagog. Členy poroty jsou dále Zoltán Kiss, Robert Kozánek, Fabrice Millischer, Lukáš Moťka, Oliver Siefert a Jeremy Wilson.

Antione Tamestit, foto Lenaka

Violová soutěž začne 7. května na HAMU a vyvrcholí v sobotu 13. května koncertem tří finalistů, a to v Rudolfinu za doprovodu Filharmonie Hradec Králové s dirigentem Robertem Kružíkem. Finalisté předvedou výběr ze Sonáty pro sólovou violu Györgye Ligetiho a Rapsodii-koncert pro violu a orchestr Bohuslava Martinů.  

Soutěž v kategorii trombon odstartuje 8. května v Národním domě na Vinohradech. Finále je pak plánováno na 14. května netradičně do Obecního domu. Tři vybraní finalisté zahrají Concertino Es dur pro trombon a orchestr od Ferdinanda Davida a Koncert pro trombon a orchestr skladatele Juraje Filase. Stejně jako v předchozích letech budou finálová kola a vyhlášení výsledků vysílány živě prostřednictvím YouTube kanálu Pražského jara a facebookového profilu Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro.

První tři ceny v soutěži Pražské jaro jsou dotovány částkou 250 tis. Kč, 150 tis. Kč a 100 tis. Kč. Kromě hlavních cen uděluje ocenění i desítka kulturních institucí z České republiky i zahraničí. 

Sdílet článek: