26. Concentus Moraviae nabídne pohled na evropskou krajinu staré hudby

Šestadvacetiletý festival Concentus Moraviae letos nabídne dvě desítky koncertů středověké, renesanční a barokní hudby v podání českých i zahraničních interpretů. Zámecké sály, baziliky, kostely i kulturní sály budou od 27. května do 24. června hostit umělce, kteří vinou pandemických opatření nemohli přijet v loňském roce.

Letošní program, který představí scénu staré hudby v celoevropském kontextu, připravila pětice dramaturgů: belgický muzikolog, hudební organizátor a performer Jelle Dierickx, pravidelní hosté festivalu Ital Andrea Marcon a Rakušan Pierre Pitzl, finský cellový virtuos ovládající zároveň hru na veškeré gambové předchůdce violoncella Markku Luolajan-Mikkola a francouzská flétnistka a hudební organizátorka Carine Moretton. „Organizátoři nám ,jako na dlani´ nabídnou pohled na úchvatnou evropskou hudební krajinu. Budeme mít možnost srovnat, jak barokní a renesanční hudbu vnímají muzikanti z různých koutů Evropy. Potěšením je pro mě letošní rezidenční umělkyně, která je dokonalým zosobněním hudební všestrannosti,“ zmiňuje patronka festivalu Magdalena Kožená přednosti Anny Fusek, která hraje na housle, klavír i flétnu, skládá i improvizuje. Na festivalu se Fusek jako rezidenční umělkyně představí ve třech programech: ve Velkém Meziříčí vystoupí spolu s houslistkou Mayou Kadish, v Moravském Krumlově jí partnerem na pódiu bude loutnista Gianluca Geremia a pro Jaroměřice nad Rokytnou, které jsou letos společně s Humpolcem, Lomnicí a Polnou doprovodným městem festivalu, připravila Anna Fusek autorský projekt s uskupením nazvaným Kosmologie hrušky.

Jean Rondeau width=

Festival odstartuje ve valtickém kostele Nanebevzetí Panny Marie koncert pěveckého dua Kchun s multimediálním projektem Purgatio, při němž je zpěv doprovázen živým videomappingem. Zahajovací koncert proběhne pro omezený počet diváků přímo v hledišti, ale bude i živě přenášen a vysílat ho budou všechna festivalová města. Možnost poslechu živé hudby si budou diváci vychutnávat při koncertech tuzemských hudebníků (soubory Schola Gregoriana Pragensis a Tiburtina Ensemble, varhaník Jan Šprta, Moravia Brass Band) a jejich kolegů z Francie (cembalista Jean Rondeau, loutnista Thomas Dunford), z Belgie (duo Bel Ayre, Ghalia Benali a její projekt Call to Prayer, varhaník Bart Jacobs), z Finska a Estonska (sopranistka Tuuli Lindeberg a cembalistka Anna-Maaria Oramo, gambisté Markku Luolajan-Mikkola a Johanna Randvere a hráčka na severské kantele Anna-Liisa Eller), z Rakouska (kytarista a loutnista Pierre Pitzl a jeho soubor Private Musicke), Itálie (cembalista Andrea Buccarella a loutnista Gianluca Geremia), Německa (Anna Fusek, českoněmecký soubor Ensemble Berlin Prag) a Španělska (sopranistka Raquel Andueza).

Náš festival bude jednou z prvních vlaštovek, která oznamuje návrat k živým produkcím konaným před publikem. Tento ročník vnímáme tedy i symbolicky, jako přínos k probuzení živé kultury,“ říká manažerka festivalu Maria Žilecká a dodává: „Letošní přípravy a organizace koncertů jsou pro všechny zúčastněné skutečná výzva, v reakci na dynamicky se měnící situaci je potřeba rozhodovat se ve velmi složitých logistických otázkách doslova z minuty na minutu. Ale zatím se nám to daří, na naše posluchače se už nesmírně těšíme a cítíme, že i oni se těší na nás!“ Na všech koncertech budou zachovávána předepsaná hygienická opatření. Letošní koncerty tak budou mít charakter domácích koncertů, při kterých počet posluchačů nepřesáhne několik desítek.

Sdílet článek: