středa, 26. květen 2021

26. Concentus Moraviae nabídne pohled na evropskou krajinu staré hudby

Napsal(a) 

Anna Fusek, foto Felix Broede Anna Fusekfoto: Felix Broede

Šestadvacetiletý festival Concentus Moraviae letos nabídne dvě desítky koncertů středověké, renesanční a barokní hudby v podání českých i zahraničních interpretů. Zámecké sály, baziliky, kostely i kulturní sály budou od 27. května do 24. června hostit umělce, kteří vinou pandemických opatření nemohli přijet v loňském roce.

Letošní program, který představí scénu staré hudby v celoevropském kontextu, připravila pětice dramaturgů: belgický muzikolog, hudební organizátor a performer Jelle Dierickx, pravidelní hosté festivalu Ital Andrea Marcon a Rakušan Pierre Pitzl, finský cellový virtuos ovládající zároveň hru na veškeré gambové předchůdce violoncella Markku Luolajan-Mikkola a francouzská flétnistka a hudební organizátorka Carine Moretton. „Organizátoři nám ,jako na dlani´ nabídnou pohled na úchvatnou evropskou hudební krajinu. Budeme mít možnost srovnat, jak barokní a renesanční hudbu vnímají muzikanti z různých koutů Evropy. Potěšením je pro mě letošní rezidenční umělkyně, která je dokonalým zosobněním hudební všestrannosti,“ zmiňuje patronka festivalu Magdalena Kožená přednosti Anny Fusek, která hraje na housle, klavír i flétnu, skládá i improvizuje. Na festivalu se Fusek jako rezidenční umělkyně představí ve třech programech: ve Velkém Meziříčí vystoupí spolu s houslistkou Mayou Kadish, v Moravském Krumlově jí partnerem na pódiu bude loutnista Gianluca Geremia a pro Jaroměřice nad Rokytnou, které jsou letos společně s Humpolcem, Lomnicí a Polnou doprovodným městem festivalu, připravila Anna Fusek autorský projekt s uskupením nazvaným Kosmologie hrušky.

Jean Rondeau width= Jean Rondeau width=

Festival odstartuje ve valtickém kostele Nanebevzetí Panny Marie koncert pěveckého dua Kchun s multimediálním projektem Purgatio, při němž je zpěv doprovázen živým videomappingem. Zahajovací koncert proběhne pro omezený počet diváků přímo v hledišti, ale bude i živě přenášen a vysílat ho budou všechna festivalová města. Možnost poslechu živé hudby si budou diváci vychutnávat při koncertech tuzemských hudebníků (soubory Schola Gregoriana Pragensis a Tiburtina Ensemble, varhaník Jan Šprta, Moravia Brass Band) a jejich kolegů z Francie (cembalista Jean Rondeau, loutnista Thomas Dunford), z Belgie (duo Bel Ayre, Ghalia Benali a její projekt Call to Prayer, varhaník Bart Jacobs), z Finska a Estonska (sopranistka Tuuli Lindeberg a cembalistka Anna-Maaria Oramo, gambisté Markku Luolajan-Mikkola a Johanna Randvere a hráčka na severské kantele Anna-Liisa Eller), z Rakouska (kytarista a loutnista Pierre Pitzl a jeho soubor Private Musicke), Itálie (cembalista Andrea Buccarella a loutnista Gianluca Geremia), Německa (Anna Fusek, českoněmecký soubor Ensemble Berlin Prag) a Španělska (sopranistka Raquel Andueza).

Náš festival bude jednou z prvních vlaštovek, která oznamuje návrat k živým produkcím konaným před publikem. Tento ročník vnímáme tedy i symbolicky, jako přínos k probuzení živé kultury,“ říká manažerka festivalu Maria Žilecká a dodává: „Letošní přípravy a organizace koncertů jsou pro všechny zúčastněné skutečná výzva, v reakci na dynamicky se měnící situaci je potřeba rozhodovat se ve velmi složitých logistických otázkách doslova z minuty na minutu. Ale zatím se nám to daří, na naše posluchače se už nesmírně těšíme a cítíme, že i oni se těší na nás!“ Na všech koncertech budou zachovávána předepsaná hygienická opatření. Letošní koncerty tak budou mít charakter domácích koncertů, při kterých počet posluchačů nepřesáhne několik desítek.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.