25. Dny Bohuslava Martinů probádají přesahy skladatelova pestrého díla

25. ročník hudebního festivalu Dny Bohuslava Martinů pořádaný ve dnech 24. 11. – 17. 12. nabídne dvanáct koncertů předních českých i zahraničních interpretů. Festival pořádaný Nadací Bohuslava Martinů si klade za cíl pečovat o odkaz významného českého skladatele a letos připomíná 60 let od jeho úmrtí. V programu se představí houslista Josef Špaček ve spolupráci s americkou klavíristkou Pallavi Mahidhara, sopranistka Marie Fajtová, hobojista Vladislav Borovka, houslista Leoš Čepický, klarinetista Jan Mach nebo klavírista Martin Kasík. Koncerty komorní hudby představí České noneto, Trio Bergerettes, či Trio Incendio, výherce loňské Soutěže Nadace Bohuslava Martinů, která jako integrální součást festivalu probíhá i letos. Posluchači se také mohou těšit na symfonickou tvorbu na koncertech Symfonického orchestru Českého rozhlasu, Janáčkovy filharmonie Ostrava, Filharmonického komorního orchestru a Hudby Hradní stráže.

Václav Věžník, foto Jana Hallová

O odkaz Bohuslava Martinů festival pečuje i udělením Pamětních medailí za šíření skladatelova díla dirigentu Liboru Peškovi a opernímu režisérovi Václavu Věžníkovi. Prof. Věžník na Martinů vzpomíná: „Instinkt ho vedl správným směrem k fantazii, pravdivosti a především k humoru. Patřil k těm geniům hudebního nebe, kteří svoji velikost a dramatičnost potvrzovali také svojí tvorbou veseloherní, jejíž nápaditost a vynalézavost je základem divadelního projevu.“

Humor, nápaditost a vynalézavost hudby Bohuslava Martinů mohou posluchači zažít i na koncertech letošního festivalu, např. při Kuchyňské revue, ve které skladatel roztančil kuchyňské náčiní, či skladbě Half-Time, inspirované fotbalovým zápasem, která zazní v podání Hudby Hradní stráže na zahajovacím koncertu 24. listopadu. Lidové inspiraci bude věnován koncert 14. prosince, na kterém zazní mj. výběr z písňové tvorby v podání Marie Fajtové. V kontextu české skladatelské školy se Martinů představí 5. prosince v podání Českého noneta, které zahraje také skladby Iši Krejčího a Jana Nováka. Dalším českým skladatelem v programu je Viktor Kalabis, kterému bude věnován koncert 12. prosince. Iniciátorkou večera je klarinetistka Jana Černohouzová, která spolu s klavíristou Danielem Wiesnerem uvede Kalabisovu Sonátu pro klarinet a klavír.

Nadnárodní přesah hudby Bohuslava Martinů představí česko-americký večer 11. prosince, který je koncipován jako recitál houslisty Josefa Špačka a americké klavíristky Pallavi Mahidhara, kde také zazní např. skladba George Gershwina. Akademičtí komorní sólisté zahrají 6. prosince hravou Pavoučí hostinu Alberta Roussela, u kterého Martinů studoval v Paříži po výjezdu z vlasti ve třicátých letech. Orchestr také doprovodí Vladislava Borovku v Koncertu pro hoboj a malý orchestr, který český rodák napsal též ve Francii. V kontextu velikánů světové hudby, Josepha Haydna a Sergeje Prokofjeva, zahraje našeho skladatele Trio Bergerettes 4. prosince.

Trio Incendio, foto Danijel Radanović

Komorní hudba zazní 7. prosince i mimo Prahu, v Rabasově galerii v Rakovníku. Představí se vítězní laureáti loňské Soutěže Nadace Bohuslava Martinů, Trio Incendio a houslistka Eva Zrostlíková Schäferová. Kdo se stane letošním laureátem, mohou posluchači zjistit na koncertu vítězů 1. prosince. V tomto roce soutěží klavíristé a komorní soubory bez klavíru. Vítězní hudebníci zahrají svůj soutěžní repertoár v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce, kde se ostatně odehraje i většina festivalových koncertů.

Výjimku tvoří koncert 2. prosince ve Dvořákově síni Rudolfina pořádaný ve spolupráci s Českým spolkem pro komorní hudbu, na kterém zahraje Filharmonický komorní orchestr a klarinetista Jan Mach. Na stejném místě 16. prosince provede Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Martin Kasík a Tibor Adamský působivý Dvojkoncert pro dva smyčcové orchestry, klavír a tympány, který Martinů dokončil za války. Mimo to zazní díla Antonia Vivaldiho a Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. Dny Bohuslava Martinů zakončí koncert 17. prosince pořádaný k výročí třiceti let demokracie a patnácti let členství ČR v EU ve spolupráci s festivalem České doteky hudby. Violoncellista Václav Petr se ujme sólového partu druhého violoncellového koncertu Bohuslava Martinů, mezzosopranistka Eva Garajová přednese Cigánské melodie Antonína Dvořáka. Janáčkova filharmonie Ostrava pod vedením Zsolta Hamara rozezní rapsodie Ference Liszta a Antonína Dvořáka.

Na koncertech Festivalu Dny Bohuslava Martinů 2019 budou vzpomenuty osobnosti, které byly s životem a hudbou Bohuslava Martinů úzce propojeny – Charlotte Martinů, Eliška Nováková, Emil Leichner, Josef Koutecký a Viktor Kalabis.

Sdílet článek: