22. ročník Podzimního festivalu duchovní hudby Olomouc

Kulturní život perly moravských měst, statutárního města Olomouc, obohatí ve dnech 20.9. – 10.10. 2015 již dvacátý druhý ročník Podzimního festivalu duchovní hudby. V dramaturgicky koncentrovaném programu přinese hudbu pěti století, která symbolicky odráží duchovní život Evropy. Podzimní festival je již tradičním svátkem hudby, který zaujímá význačné a respektované místo mezi českými a moravskými kulturními akcemi.

Dramaturgická koncentrovanost festivalu na duchovní hudbu se odráží i ve volbě prostor, ve kterých se koncerty konají. Tradičně se jedná o architektonicky významná místa, která souvisí s duchovním životem města a kraje, jako je dóm sv. Václava, chrám sv. Michala, chrám Panny Marie Sněžné či chrám sv. Mořice. Jeden z projektů bude netradičně realizován v kině Metropol a to jako filmová vzpomínka na jeden z významných koncertů minulých let, kdy pod vedením zakladatele festivalu, dirigenta Stanislava Macury, zazněla 7. symfonie Antona Brucknera (23. 9.).

Úvod festivalu bude patřit domácí Moravské filharmonii Olomouc (20. 9.), která pod řízením Stanislava Vavřínka uvede kantátu Polní mše Bohuslava Martinů se sólistou Jiřím Přibylem. V druhé části koncertu pak zazní osobité Variace a fuga na Mozartovo téma op. 132 Maxe Regera. Významná role patří na festivalu vždy sborům. Letos se opakovaně představí Český filharmonický sbor Brno, který vystoupí na tomto zahajovacím a také na závěrečném koncertě festivalu.

Koncentrovaným zamyšlením nad lidským osudem a stavem světa bude koncert (30. 9.), ve kterém nám recitátor Marek Eben a varhaník Tomáš Thon představí poselství Jana Ámose Komenského v úryvcích ze světově uznávaného díla Labyrint světa a ráj srdce, které svými hudebními komentáři doplnil skladatel Petr Eben.

Ensemble Inégal

Poprvé se na duchovním festivalu představí Ensemble Inégal, který pod vedením varhaníka a dirigenta Adama Viktory nabídne kompletní provedení díla Psalmi vespertini I. českého barokního skladatele Jana Dismase Zelenky (3.10.). Soubor přijede v početné sestavě, kterou toto dílo vyžaduje, zahrnující instrumentální kapelu složenou z autentických dobových nástrojů, početného sboru a skvělých sólistů.

Ze Švýcarska přijede na festival renomovaný chlapecký sbor Zürcher Sängerknaben, který pod vedením svého zakladatele a sbormistra Alphonse von Aarburga představí průřez ze sborové tvorby pěti století. Vedle osvědčených autorů zvláště německé provenience zazní i posluchačsky velice vděčné skladby Andrewa Lloyda Webbera, Thomase Luise de Victorii či Wolfganga Amadea Mozarta (6.10.). Koncert zaznamenává televizní stanice Noe a rozhlasová stanice Vltava.

Závěr festivalu (10. 10.) bude patřit neznámému dílu známého autora. Filharmonie Hradec Králové a Český filharmonický sbor Brno provedou pod vedením Jaromíra M. Krygela v Čechách doposud neprovedenou skladbu Messa di Gloria e Credo italského operního skladatele Gaetana Donizettiho. Dílo pozoruhodné, zvukově bohaté a kompozičně koncentrované. Kvartet sólistů tvoří osvědčení zpěváci Nana Miriani z Gruzie, Jana Sýkorová, Tomáš Černý a Martin Gurbaľ. Tento koncert přenáší televizní stanice Noe a rozhlasová stanice Vltava.

Podzimní festival duchovní hudby Olomouc je určen nejen specialistům na hudbu duchovní, ale pamatuje na širokou posluchačskou obec všech věkových skupin. Jeho cílem je obohatit nejen hudební život města, ale i každého člověka, který najde cestu na festivalové koncerty. Další info na podzimni-festival.cz.

Sdílet článek: