20. ročník festivalu Dvořákova Olomouc nabídne barokní písně, současnou operu i vokální ansámbl z Kyjeva

Ve dnech 12.–28. května 2022 proběhne jubilejní 20. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Olomouc. Pořadatelem je Moravská filharmonie, která letos připravila celkem šest koncertů na různých místech metropole včetně proslulého poutního místa – Svatého Kopečku. Mezi hostujícími umělci bude například americký jazzový pianista Uri Caine, Škampovo kvarteto s Ivou Bittovou či Revuckého vokální ansámbl z Kyjeva. Předprodej vstupenek byl spuštěn ve středu 9. března.

Program festivalu obnoveného po dvou letech nečinnosti umocňuje dle ředitele MFO Jonáše Harmana to, na čem Dvořákova Olomouc dlouhodobě staví – jeho základem je nabídka programů a performancí, které nemají v abonentní řadě MFO možnost být uvedeny. Dramaturgyně festivalu Ivana Kalina Tabak doplnila, že výběr programu publiku nabízí nejnovější mezinárodní hudební trendy, včetně netradičního zahájení s „jazzujícím Beethovenem“ i celoevropský operní projekt DURST.

Festival zahájí 12. května koncert jazzového klavíristy a skladatele Uriho Caina, který v Redutě za doprovodu Moravské filharmonie pod vedením anglického dirigenta Davida Roberta Colemana představí svou variaci na Devátou symfonii Ludwiga van Beethovena s názvem Nein! pro klavír a orchestr. Možnost dozvědět se o této skladbě více budou mít posluchači na besedě před koncertem, která začíná v 18.00 hodin. Moderátorem bude Jiří Vejvoda.

16. května festival opět navštíví sál Klášterního Hradiska – Vojenské nemocnice Olomouc, kde vystoupí italský soubor Soqquadro Italiano v čele s kontratenoristou a tanečníkem Vincenzem Capezzutem. Ansámbl přiveze do Olomouce projekt „Bojíte se baroka?“, který spojuje barokní hudbu italských paláců i ulice s prvky jazzu a swingu.

Vincenzo Capezzuto, foto Gonzalo Sanguinetti

19. května budou mít návštěvníci festivalu možnost zhlédnout světovou premiéru komorní opery DURST s podtitulem „Performativní opera o šesti frekvencích“. Dílo je sondou do aktuálních problémů společnosti, zpracovávající normy a kulturní tabu současnosti. Spolupracoval na něm mezinárodní tým umělců včetně českého hudebního skladatele Roberta Jíši. Autorkou libreta je rakouská spisovatelka Elke Laznia. Světová premiéra se původně měla konat ve Vídni koncem roku 2021, avšak kvůli lockdownu nakonec proběhla až začátkem roku 2022, a to pouze online. V olomouckém prostoru Telegraph Loft tak bude opera poprvé uvedena před živým publikem.

S podobným záměrem, totiž aby sál pokud možno ještě umocnil hudbu v něm znějící, byl vybrán také pravoslavný chrám sv. Gorazda, kde se 22. května rozezní „zlaté hlasy Ukrajiny“. Právě tak se totiž přezdívá Revuckého vokálnímu ansámblu z Kyjeva, který vystoupí pod vedením sbormistra Volodymyra Kurače. Na programu budou chrámové pravoslavné zpěvy včetně kyjevských a byzantinských nápěvů. Události posledních týdnů ukazují, že i tento – dlouho dopředu domluvený – program se stal aktuálnějším, než mohl kdokoli předpokládat.

V úterý 24. května nabídne festival společné vystoupení zpěvačky a skladatelky Ivy Bittové a Škampova kvarteta v bazilice Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku u Olomouce. Koncert se koná ve spolupráci s centrem sociálních služeb Klíč, které letos slaví 50. výročí svého vzniku. Centrum se věnuje mentálně i fyzicky znevýhodněným lidem a také osobám s poruchou autistického spektra. V první polovině koncertu zazní výběr z populární Moravské lidové poezie v písních Leoše Janáčka v úpravě Vladimíra Godára a Pavla Fischera. Druhou půli pak vyplní jedno z nejznámějších komorních děl Antonína Dvořáka, Smyčcový kvartet č. 12 F dur „Americký“.

Revuckého vokální ansámbl, foto archiv ansámblu

Závěrečný koncert proběhne 28. května v Redutě a sestává z kompozic Antonína Dvořáka, které se řadí k nejznámějším dílům klasické hudby vůbec. Po Violoncellovém koncertu h moll v podání francouzského violoncellisty Victora Julien-Laferrièra, laureáta soutěže Pražského jara a soutěže královny Alžběty v Bruselu, uzavře Dvořákovu Olomouc Symfonie č. 9 e moll „Z Nového světa“. Moravskou filharmonii bude řídit norský dirigent českého původu Stefan Veselka. Podobně jako zahajovacímu koncertu bude i závěrečnému koncertu festivalu předcházet beseda s umělci v moderaci Jiřího Vejvody.

Na případný dotaz, zda program letošní edice festivalu nesoucího Dvořákovo jméno neupozaďuje hudbu svého erbovního skladatele ve prospěch jiných epoch a tvůrců, odpovídají organizátoři následovně: „Festival čerpá nejen ze skladatelova díla, ale také z jeho hodnot, přičemž se opírá především o Dvořákovo krédo: Bůh, láska, vlast.

Sdílet článek: