Mezinárodní festival soudobé hudby MusicOlomouc, letos s podtitulem „Into the Darkness“ (Do temnoty), se uskuteční ve dnech 25. 10.–3. 11. 2022 v prostorách Uměleckého centra Univerzity Palackého v Olomouci a v Redutě Moravské filharmonie Olomouc. Festival pořádá Univerzita Palackého v Olomouci a spolek MusicOlomouc. Dramaturgie 14. ročníku MusicOlomouc se soustředí na téma tmy a temnoty v jejich nejrůznějších podobách. Část programu je inspirována nocí a vším, co se během ní odehrává (snění, zvuky nočních krajin). Temno je však zobrazováno také v dekadenci a našich fantaskních představách. Cílí také na zintenzivnění posluchačova akustického prožitku prostřednictvím omezení vizuálního vnímání – vybrané kompozice budou interpretovány ve ztemnělém prostředí. Festival nabídne pět koncertů českých a zahraničních (Švýcarsko, Portugalsko) ansámblů. Zazní devět světových premiér, z toho osm z české provenience a jedna od estonské skladatelky Tatjany Kozlove-Johannes. V rámci doprovodného programu bude v prostorách Katedry muzikologie FF UP instalována výstava The Endangered Paradise Eckarta Haupta (DE).
Festival zahájí 25. 10. švýcarský Mondrian Ensemble, držitel prestižního ocenění Schweizer Musikpreis za rok 2018, který se na MusicOlomouc pravidelně vrací. Kromě produkce soudobých švýcarských a rakouských autorů uvede ve světové premiéře klavírní kvartet Ondřeje Štochla …racek se směje poslední… složený na objednávku festivalu.
Při zahájení festivalu 25. 10. v 17.30 proběhne vernisáž výstavy dlouholetého sólisty Staatskapelle Dresden, malujícího flétnisty Eckarta Haupta. Výstava Our Earth – The Endangered Paradise znázorňuje střídání světla a temnoty a usiluje přitom o vyjádření křehkosti rovnováhy mezi apokalypsou a nadějí na věčný mír, kterou se autor svými obrazy snaží zprostředkovat.
Následující večer 26. 10. se s ryze portugalským programem představí další zahraniční těleso Ensemble Síntese z Portugalska. Většina kompozic tohoto koncertu vznikla v letošním roce u příležitosti 100. výročí narození nositele Nobelovy ceny za literaturu Josého Saramaga a je inspirována jeho tvorbou. Ensemble Síntese vystoupí v České republice vůbec poprvé.
Olomoucký ansámbl Lichtzwang uvede na koncertě 31. 10. tři světové premiéry, z nichž skladba Through the black hole estonské skladatelky Tatjany Kozlove-Johannes vznikla na objednávku festivalu. Těžiště „snovobdělého“ programu křehkých zvuků je situováno v nejnovější tvorbě českých skladatelů, která se organicky prolíná s tvorbou významných evropských skladatelů současnosti (Gérard Pesson, Helena Tulve, T. Kozlova-Johannes).
Sdružení hudebníků a skladatelů pražské HAMU Ensemble Terrible a jejich dirigent Patrik Kako přiveze 2. 11. do Olomouc nejčerstvější díla naší nejmladší skladatelské generace. Nejprve však vzdá hold skladateli a emeritnímu profesorovi HAMU Marku Kopelentovi, jenž v tomto roce slaví své devadesáté narozeniny.
Závěrečný koncert festivalu 3. 11. v podání Moravské filharmonie Olomouc pod vedením estonsko-íránského dirigenta a skladatele Arashe Yazdaniho se ponese ve znamení nejnovější orchestrální tvorby německých a pobaltských skladatelů a skladatelek. Všechny kompozice zazní v české premiéře. Jako sólistka se představí estonská klavíristka Age Juurikas.