středa, 4. březen 2020

138. sezona Opery Národního divadla zahajuje sérii „nežádoucí hudby“

Napsal(a) 

Švanda dudák, foto ND Švanda dudákfoto: ND

„Program tří historických operních budov Národního divadla si klade za cíl dát každé scéně zřetelný profil. Historická budova je domovem hrdé české operní tradice a měla by zůstat národním svatostánkem určeným pro širokou veřejnost. V první sezoně zde uvedeme nová nastudování Janáčkovy Káti Kabanové a Smetanovy Prodané nevěsty. Stavovské divadlo je neodmyslitelně spjato s Mozartem, a proto zde budeme v nadcházejících letech uvádět výhradně jeho opery počínaje prvním titulem v „Da Ponteho sérii“, Donem Giovanni. Na scénu Státní opery navrátíme velkou operu 19. století, ale společně objevíme i skvosty první poloviny dvacátého století,“ shrnuje plán operní sezony 2020/2021 umělecký ředitel Opery Národního divadla a Státní opery Per Boye Hansen.

Rekonstrukce Státní opery proběhla úspěšně a od slavnostního galakoncertu v lednu 2020 se na její scénu vrátilo šest titulů. Pro nadcházející sezonu 2020/2021 připravuje Opera Národního divadla celkem osm premiér doplněných řadou koncertů. Již 27. května letošního roku zahajuje Opera ND rozsáhlý projekt Musica non grata – čtyřletou sérii operních a hudebních děl skladatelů pronásledovaných nacistickým režimem. Tento program zahájí dvě premiéry v Národním divadle – Weinbergerův Švanda dudák a Špalíček Bohuslava Martinů – následované v červnu koncertním provedením Zemlinského komedie Šaty dělají člověka.

První podzimní premiérou bude Bizetova Carmen v režii zkušeného Grischy Asagaroffa pod taktovkou hudebního ředitele Opery Národního divadla Jaroslava Kyzlinka. Posluchače dále čekají dvě inscenace klasických českých oper: režisér Calixto Bieito a dirigent Christopher Ward představí svoji interpretaci Káti Kabanové. Alice Nellis následně uvede novou produkci Prodané nevěsty. V březnu nás čeká nová inscenace Dona Giovanniho ve Stavovském divadle připravená švédským režisérem Alexanderem Mork-Eidemem a italským dirigentem Rinaldem Alessandrinim, který přislíbil, že bude v Praze dirigovat všechny tři tzv. Da Ponteho opery, tedy i Figarovu svatbu a Così fan tutte.

Don Giovanni, foto ND Don Giovannifoto: ND

Vrcholem sezony se stane uvedení Wagnerových Mistrů pěvců norimberských, kterými byl kdysi v budově současné Státní opery zahájen provoz. Inscenaci realizuje tým britského režiséra Keitha Warnera, scénu navrhne slovenský scénograf Boris Kudlička a po hudební stránce operu nastuduje hudební ředitel Státní opery Karl-Heinz Steffens. Režisérka Barbora Horáková, „Objev roku“ Mezinárodních operních cen 2018, se po úspěšných projektech po světě v příští sezoně vrátí domů, aby představila své pojetí typicky „mužské“ opery – Verdiho Rigoletta.

Český skladatel židovského původu Franz Schreker musel před svojí smrtí v roce 1934 vytrpět mnoho šikany a surového ponižování ze strany nacistů. Jeho operu Der ferne Klang uvedl pro pražské publikum někdejší ředitel Nového německého divadla (jak se Státní opera v první polovině 20. století jmenovala) Alexander Zemlinsky již v roce 1920. Úkol znovu uvést Schrekerovo mistrovské dílo byl svěřen mladému ruskému režisérovi Timofeji Kuljabinovi.

Nadcházející sezona bude završena jedním z nejúspěšnějších titulů současné operní tvorby – Ligetiho Le Grand Macabre. Režii, scénografii i návrh kostýmů si vezme na starost britský režisér Nigel Lowery. V závěru sezony pak proběhne Festival opery, v jehož rámci bude mezi 12. a 27. červnem 2021 uvedeno všech osm nových titulů uvedených během sezony.

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.