138. sezona Opery Národního divadla zahajuje sérii „nežádoucí hudby“

„Program tří historických operních budov Národního divadla si klade za cíl dát každé scéně zřetelný profil. Historická budova je domovem hrdé české operní tradice a měla by zůstat národním svatostánkem určeným pro širokou veřejnost. V první sezoně zde uvedeme nová nastudování Janáčkovy Káti Kabanové a Smetanovy Prodané nevěsty. Stavovské divadlo je neodmyslitelně spjato s Mozartem, a proto zde budeme v nadcházejících letech uvádět výhradně jeho opery počínaje prvním titulem v „Da Ponteho sérii“, Donem Giovanni. Na scénu Státní opery navrátíme velkou operu 19. století, ale společně objevíme i skvosty první poloviny dvacátého století,“ shrnuje plán operní sezony 2020/2021 umělecký ředitel Opery Národního divadla a Státní opery Per Boye Hansen.

Rekonstrukce Státní opery proběhla úspěšně a od slavnostního galakoncertu v lednu 2020 se na její scénu vrátilo šest titulů. Pro nadcházející sezonu 2020/2021 připravuje Opera Národního divadla celkem osm premiér doplněných řadou koncertů. Již 27. května letošního roku zahajuje Opera ND rozsáhlý projekt Musica non grata – čtyřletou sérii operních a hudebních děl skladatelů pronásledovaných nacistickým režimem. Tento program zahájí dvě premiéry v Národním divadle – Weinbergerův Švanda dudák a Špalíček Bohuslava Martinů – následované v červnu koncertním provedením Zemlinského komedie Šaty dělají člověka.

První podzimní premiérou bude Bizetova Carmen v režii zkušeného Grischy Asagaroffa pod taktovkou hudebního ředitele Opery Národního divadla Jaroslava Kyzlinka. Posluchače dále čekají dvě inscenace klasických českých oper: režisér Calixto Bieito a dirigent Christopher Ward představí svoji interpretaci Káti Kabanové. Alice Nellis následně uvede novou produkci Prodané nevěsty. V březnu nás čeká nová inscenace Dona Giovanniho ve Stavovském divadle připravená švédským režisérem Alexanderem Mork-Eidemem a italským dirigentem Rinaldem Alessandrinim, který přislíbil, že bude v Praze dirigovat všechny tři tzv. Da Ponteho opery, tedy i Figarovu svatbu a Così fan tutte.

Don Giovanni, foto ND

Vrcholem sezony se stane uvedení Wagnerových Mistrů pěvců norimberských, kterými byl kdysi v budově současné Státní opery zahájen provoz. Inscenaci realizuje tým britského režiséra Keitha Warnera, scénu navrhne slovenský scénograf Boris Kudlička a po hudební stránce operu nastuduje hudební ředitel Státní opery Karl-Heinz Steffens. Režisérka Barbora Horáková, „Objev roku“ Mezinárodních operních cen 2018, se po úspěšných projektech po světě v příští sezoně vrátí domů, aby představila své pojetí typicky „mužské“ opery – Verdiho Rigoletta.

Český skladatel židovského původu Franz Schreker musel před svojí smrtí v roce 1934 vytrpět mnoho šikany a surového ponižování ze strany nacistů. Jeho operu Der ferne Klang uvedl pro pražské publikum někdejší ředitel Nového německého divadla (jak se Státní opera v první polovině 20. století jmenovala) Alexander Zemlinsky již v roce 1920. Úkol znovu uvést Schrekerovo mistrovské dílo byl svěřen mladému ruskému režisérovi Timofeji Kuljabinovi.

Nadcházející sezona bude završena jedním z nejúspěšnějších titulů současné operní tvorby – Ligetiho Le Grand Macabre. Režii, scénografii i návrh kostýmů si vezme na starost britský režisér Nigel Lowery. V závěru sezony pak proběhne Festival opery, v jehož rámci bude mezi 12. a 27. červnem 2021 uvedeno všech osm nových titulů uvedených během sezony.

Sdílet článek: