124. sezona ČF slibuje symbiózu skladeb klasiků i nové generace

Česká filharmonie pod vedením šéfdirigenta a hudebního ředitele Semjona Byčkova v nadcházející sezoně završí Čajkovského projekt vydáním souborného CD boxu a rezidencemi v Praze, Tokiu, Vídni a Paříži. Orchestr s šéfdirigentem dále vystoupí na BBC Proms v Londýně a s Jakubem Hrůšou uvede v Praze i Hamburku Janáčkovu Káťu Kabanovou. V české premiéře zazní skladby Detleva Glanerta či Luciana Beria, ve světové premiéře díla Jiřího Temla, Jaroslava Krčka a dalších autorů. Beethovenovo výročí si Česká filharmonie připomene uvedením všech skladatelových symfonií a klavírních koncertů. Novými uměleckými partnery prvního českého orchestru se stanou londýnská Royal Academy of Music a čínský Nanking.

Začátek 124. sezony bude ve znamení Čajkovského projektu, první velké spolupráce České filharmonie se Semjonem Byčkovem, který byl zahájen v roce 2015. Už v srpnu vyjde u společnosti Decca Classics box se sedmi CD. Bude obsahovat šest Čajkovského symfonií, tři klavírní koncerty s Kirillem Gersteinem a další tři skladatelova díla – předehru-fantazii Romeo a Julie, Serenádu pro smyčce a symfonickou báseň Francesca da Rimini. Se skladbami Čajkovského pak orchestr uskuteční rezidence na Dvořákově Praze, v Tokiu, ve Vídni a v Paříži. Vedle těchto destinací povede Semjon Byčkov Českou filharmonii i do Londýna na BBC Proms a na turné do Číny a do Moskvy.

Detlev Glanert, foto Bettina Stöß

V Praze bude pod vedením Semjona Byčkova uvedeno Requiem za Hieronyma Bosche Detleva Glanerta, Rendering Luciana Beria a Druhá symfonie Henriho Dutilleuxe. Vedle nich ze světového repertoáru i Pátá a Osmá symfonie Dmitrije Šostakoviče, Koncert pro housle, violoncello a orchestr a moll Johannese Brahmse a Čtvrtou symfonii Gustava Mahlera. Právě nahrávání Mahlerových symfonií je dalším velkým společným projektem České filharmonie a Semjona Byčkova, který začal už v letošní sezoně. Po uvedení Smetanovy Mé vlasti nebo jejích částí v první polovině roku 2019 s různými orchestry v Kolíně nad Rýnem, Hamburku, Lübecku, Madridu, Clevelandu, Mnichově a Amsterdamu provede Semjon Byčkov celý cyklus na začátku 124. sezony poprvé také s Českou filharmonií.

Hlavní hostující dirigent Jakub Hrůša připraví Silvestrovský a Novoroční koncert složený z děl českých autorů a koncertní provedení Janáčkovy opery Káťa Kabanová, s kterým Česká filharmonie vystoupí vedle Prahy i v Labské filharmonii v Hamburku. Na německá pódia přitom Jakub Hrůša spolu s Českou filharmonií a violoncellistkou Sol Gabettou zavítá v průběhu 124. sezony ještě jednou.

V abonentních cyklech A, B a C se k České filharmonii vrátí i hlavní hostující dirigent Tomáš Netopil s programem obsahujícím dvě Beethovenovy skladby a Rameauovu suitu a dále Petr Altrichter, Giovanni Antonini, David Robertson, Peter Eötvös a James Gaffigan. Poprvé s orchestrem vystoupí Pablo Heras-Casado. Ze sólistů se posluchači mohou těšit na klavíristy Katiu a Marielle Labèque, Rudolfa Buchbindera, Francesca Piemontesiho, Piotra Anderszewského a Ivo Kahánka, houslisty Leonidase Kavakose, Lisu Batiashvili, Josefa Špačka a Jana Mráčka, violistu Antoina Tamestita, violoncellistu Gautiera Capuçona, trumpetistu Tamáse Pálfalviho, tympánistu Michaela Kroutila a sopranistku Chen Reiss.

Katia a Marielle Labèque, foto ČF

Abonentní řada K, série čtyř koncertů variabilního Komorního orchestru České filharmonie, bude pokračovat ve stejném modelu i ve nadcházející sezoně. Tří koncertů se jako garanti, kteří je nastudovali a orchestr i řídí, představí všichni tři koncertní mistři České filharmonie – Josef Špaček, Jiří Vodička a Jan Mráček. Čtvrtý koncert připraví Jaroslav Krček, který uvede premiéru své skladby věnované čtyřem filharmoničkám Janě Bouškové, Janě Brožkové, Kateřině Javůrkové a Andree Rysové. Ze zahraničních sólistů se v této řadě představí violoncellista Sebastian Bru a klavírista Zoltán Fejérvári.

Poměr slavných děl hudební historie a nových skladeb je ve 124. sezoně ve vzácné symbióze. Dvořáka, Janáčka, Brucknera, Brahmse, Mahlera, Prokofjeva, Šostakoviče, Stravinského a Beethovena, od něhož u příležitosti oslavy 250 let od narození zazní v následujících dvou sezonách komplet jeho symfonií a klavírních koncertů, doplňují Dutilleux, Berio, Glanert, Eötvös a Reich. Vedle děl zahraničních skladatelů však Česká filharmonie uvede ve světové premiéře také skladby českých a slovenských autorů. Kromě Krčkovy kompozice pro čtyři filharmoničky to bude objednávková skladba Jiřího Temla Labyrint paměti a také dvě nedávná díla Miroslava Srnky. Na mimořádném koncertu pod taktovkou Keitha Lockharta zazní skladby finalistů druhého ročníku skladatelské soutěže České filharmonie Jany Vöröšové, Adriána DemočeMatouše Hejla.

Jana Vöröšová, foto BERG

Nedílnou součástí aktivit České filharmonie zůstávají i vzdělávací programy zaměřené na malé i velké děti, dospívající i dospělé. Pokračují oblíbené hudební workshopy a koncerty pro školáky i studenty (Rudolfínek, Tučňáci v Rudolfinu nebo Filharmonici na pokračování), slibně se rozvíjí vzdělávání učitelů (Hudba do škol, Paní učitelky a páni učitelé, pojďte si hrát, Hudba v životě dětí od 3 do 8 let) i spolupráce se žáky základních uměleckých škol (Společný orchestr ČF a ZUŠ).

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější