Sopranistka Irena Troupová spolu s klavíristkou Janem Duškem svým pondělním koncertem vzdají poctu Viktoru Ullmannovi

V pondělí 25. května proběhne v Mramorovém sále Clam-Gallasova paláce v Praze koncert s názvem „Pocta Viktoru Ullmannovi“. Večer bude součástí probíhající výstavy „Viktor Ullmann. Svědek a oběť apokalypsy“. Propojí tak dva nezávislé projekty, které mají společnou lásku, úctu i respekt k Ullmannovu dílu. Výstava představí dvě osudové etapy Ullmannova života, které úzce souvisí i s jeho dílem – Ullmannovu aktivní účast v bojích první světové války na italské frontě a o čtvrt století později internaci v koncentračním táboře Terezín, z něhož byl v říjnu 1944 odtransportován a zavražděn v Osvětimi. Autor výstavy, rakouský divadelní režisér Herbert Gantschacher, si spolu s kurátorkou PhDr. Magdalenou Živnou nemohli pozvat povolanější umělkyni – sopranistku Irenu Troupovou spolu s klavíristou Janem Duškem. V dubnu společně pokřtili nové 2CD s názvem „Schwer ist’s, das Schöne zu lassen“ (Těžké je opustit tu krásu). 2CD obsahuje komplet Ullmannových písní pro soprán a klavír a jeden z názvů písní byl vybrán i pro samotný titul tohoto nahrávacího veledíla…

Irenu Troupovou jsem telefonicky zastihla před finální víkendovou přípravou na koncert, krátce po dopolední zkoušce. Je vidět, že roli matky i žádané koncertní pěvkyně zvládá skvěle. Požadovaný čas rozhovoru byl přesně ve 14:30, tedy v čase, kdy malá dcerka většinou spokojeně prožívá odpolední siestu…

Paní Troupová, Vaše 2CD obsahuje program, který by jistě vystačil minimálně na dva večery…Jak jste hudbu pro pondělní večer připravovala? Bylo samozřejmě nutné udělat výběr písní. Ale přestože se jedná o skutečnou „Poctu Viktoru Ullmannovi“, jeho dílo jsem na tomto koncertě chtěla dát do souvislostí i s jinými autory, kteří rovněž prošli Terezínem nebo byli obětí holocaustu. Zazní také výběr Národních písní a tanců z Těšínska od Erwína Schulhoffa a Tři valčíky pro klavír Rudolfa Karla.

Proč jste se rozhodla hudbou Viktora Ullmanna tak intenzívně zabývat? Natočení jeho kompletního díla pro sopránový hlas byl skutečně obrovský projekt… S hudbou Viktora Ullmanna jsem se setkávala velmi střípkovitě už mnohem dříve a jeho hudba mne vždy velmi oslovila. Když jsem se seznamovala s jeho komorním a pěveckým dílem, byla jsem z jeho hudby nadšená. Zakoupila jsem si v Německu veškerý notový materiál a řekla jsem si, že musím všechny písně postupně projít. A když jsem zjistila, že nahrávek s jeho písněmi navíc není mnoho, řekla jsem si: „to je můj úkol, já je všechny chci nahrát…“  Nahrávali jsme od podzimu minulého roku do začátku roku letošního, v dubnu byl křest. Velmi nám také pomohla vynikající badatelka meziválečných autorů – PhDr. Vlasta Reittererová, která do bookletu 2CD připravila velmi podrobný a odborný text včetně překladů všech písní.

Celý projekt jste ale natáčela s klavíristou Janem Duškem. S ním také v pondělí vystoupíte. Jak začala Vaše spolupráce? Seznámili jsme se na festivalu Muzica Suprimata, kde jsem Ullmannovy písně koncertně uváděla a Jan Dušek byl na festivalu naopak v roli skladatele.  Na této úrovni také naše spolupráce nejprve začala. Interpretovala jsem jeho písně – nejen s klavírem, ale také písně orchestrální s Orchestrem Berg. Už tehdy mne zaujal jeho skladatelský přístup. Když se mnou své orchestrální písně na klavír korepetoval, všimla jsem si, že je také velmi zručným pianistou. A že má něco navíc!  Totiž jiný „vhled“ do hudební problematiky. Chtěla jsem naši spolupráci vyzkoušet i v jiném repertoáru. Viděla jsem, že hudbu umí velmi rychle uchopit. Právě tím, že je skladatel, z klavírních partů vytáhl zvuky a harmonie, o kterých by spousta jiných pianistů ani netušila. Bylo to úžasné. Začali jsme postupně vybírat další Ullmannovy písně a mně se začal plnit sen… Ještě stále jsem z Jana Duška jako s klavíristy nadšená…

Nadcházející pondělní koncert ale bude po dlouhé intenzívní přípravě v oblasti Ullmannovy tvorby, po dlouhém natáčení a úspěšném křestu 2CD… Nemáte naopak chuť Ullmannovu hudbu na chvíli opustit? Naopak! Nemám toho dost! Jsem ráda, že jsme to všechno zvládli, připravili, a že máme program zažitý. Můžeme si tak s hudbou ještě více pohrávat. Interpretace se dlouhou a intenzívní prací mění, člověk získává nové vjemy a pohledy…Já bych naopak ráda nyní s Ullmannovou hudbou vystupovala na koncertech ještě mnohem více, protože po té intenzivní práci mám konečně ten správný a hřejivý pocit “teď jsem to chytla“…(smích…)

 

Pocta Viktoru Ullmannovi

Irena Troupová – soprán

Jan Dušek – klavír

Mramorový sál Clam-Gallasova paláce, Husova 20, Praha 1

25. května v 19:30

Koncert je součástí doprovodného programu výstavy „Viktor Ullmann. Svědek a oběť apokalypsy“

Sdílet článek: